Pedofili Nedir?

Pedofili Nedir?

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan pedofili nedir ve belirtileri nelerdir soruları özellikle aileler için oldukça can alıcı sorulardır. Yunanca pedos yani çocuk kelimesinden türemiş olan pedofili hastalığı yetişkin bireylerde sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Yetişkin bir bireyin ergenlik çağından önceki çocuklara veya ergenlik cağındaki çocuklara karşı duyduğu cinsel istek olarak nitelendirilmektedir. Kulağa oldukça ürkütücü gelen bu rahatsızlık özellikle günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Bir bireyin pedofili hastası olup olmadığı kolayca anlaşılamadığından belirli durumlarda risk teşkil edebilir.

Halk arasında bu hastalığa “sübyancılık” denilmektedir, bu hastalığa sahip bireyler cinsel zevk almakta zorlandıkları için çocuklara yönelmektedir. Kişiye ilk bakıldığında anlaşılması imkansız olduğundan kişinin kendini analiz ederek tedavi olmak istemesi gerekmektedir. Kimi durumlarda bu rahatsızlığa sahip bireyler utanç duyduğu için herhangi bir doktora başvurmaktan çekinmektedir. Olası bir rahatsızlık olduğu ve tedavi edilebildiği için mutlaka doktora başvurulması gereklidir. Pedofili hastalığı herkeste aynı seviyede görülmemektedir, kimi bireyler bu durumu oldukça ağır yaşarken kimileri bastırabilir. Bu tamamen kişinin duygu, düşünce ve mantığı ile orantılıdır. Bu hastalığa sahip olmaktan zevk alan bireylerin sayısı ne yazık ki günümüz de oldukça fazladır. (Vikipedi)

pedofili hastalığı

Pedofili ne demek sorusuna kısa bir cevap verilecek olursa “bireyin çocuklara karşı olan cinsel arzusu” denilebilir. Pedofili rahatsızlığı genel olarak erkeklerde görülen bir durum olsada bu kadınlarda görülmedi anlamına gelmemektedir. Yapılan araştırmalar kadınlarda da bu hastalığın olabildiğini çok net ortaya çıkarmıştır. Pedofili ne şekilde oluşur sorusunun ise net bir cevabı bulunmamaktadır.

Pedofili Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Pedofili herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu sebeple kısıtlanması ve anlaşılması oldukça zordur. Pedofili hastalığına sahip olan kişiler normal bireyler olarak yaşamlarını sürdürmektedir..  Bu kişilerin hastalığa sahip olup olmadığı ile ilgili gözle görülür bir belirtinin saptanması oldukça zordur. Sokakta yürürken gördüğünüz biri veya komşunuz dahi pedofili hastası olabilir. Bu sebeple özellikle çocuklara verilen eğitimde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Pedofili hastalığına sebep olan durumları sınırlandırmak mümkün değildir, fakat genetik faktörler ve çevresel faktörlere bağlı olarak görülebilmektedir.
  • Kişinin kendini tolumdan dışlanmış hissetmesi kendi yaşıtı kişilere yönelememesi hatta özgüven eksikliği bu hastalığın oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumların yanı sıra kişinin gelişiminde ve karakterinin oluşumunda önemli bir rol oynayan ergenlik çağında yaşanan bunalımlar da hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Ailesi ile özellikle ergenlik çağında iletişim halinde olmaması ve kendini ifade edememesinden kaynaklanabilir.

Pedofili belirtileri ne yazık ki kolaylıkla anlaşılamamaktadır. Bireyin pedofili olup olmadığı ile ilgili kişinin fiziksel özelliklerinden bilgi alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Çok şık giyimli, kibar insanlarda da pedofili rahatsızlığı görülebilmektedir. Bu sebeple çocuklara korumak için çocuklara bu konu hakkında bilgi vermek ve çocukların kendilerini tanımasını sağlamak gereklidir.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pedofili Ne Demektir?

Pedofili çapımızın en büyük cinsel hastalıklarından birisidir. Çocuklara karşı cinsel haz ve istek duyma durumudur. Tüm Dünya genelinde ki kanunlar neticesinde yasaklanmış bir eylemdir. Ve Ağır cezaları bulunan bir durumdur.

Pedofili Tedavi Edilebilir mi?

Birçok hastalık gibi pedofilininde tam bir tedavisi yoktur. Uzman Psikiyatr ve Psikologlar bu konuda vaka çalışmalarına devam etselerde günümüzde herhangi bir tedavi yöntemi bulunduğunu söylemek güçtür.

Pedofili Suç Mudur?

Pedofili tüm Dünya genelinde suçtur. Reşit olmamış bireylere karşı yapılacak her türlü cinsel davranış pedofili kapsamına girer ve çok ağır adli cezalar ile neticelenmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir