Peygamber Efendimizin Hayatı

Peygamber Efendimizin Hayatı

Hz. Muhammed (s.a.v) İslam dinini yaymakla yükümlü olan son peygamberdi. Hayatı boyunca hak dini olan İslam dinini yaymak için uğraşmış, bu amaç uğruna türlü zorlukla karşılaşmıştır. Müslümanlığı ve İslam dinini dünyanın dört bir yanına yaymak için büyük uğraşlar vermiş ve Allah’ın emirlerini yaşamının son anına kadar insanlara anlatmıştır. Bu yazımızda sizlere Peygamber efendimizin hayatı hakkında kısaca bilgiler sunmaya çalıştık. Peygamber efendimizin doğumu, Peygamber efendimizin kabri hakkında bilgiler hazırladığımız yazımızdan Peygamber efendimizin hayatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Peygamber Efendimizin Doğumu

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)571 senesinde Mekke’de dünyaya geldi. Peygamber efendimizin doğumu öncesi babası vefa etmiş, annesiyse doğumundan yaklaşık 6 yıl sonra vefat etmiştir. Annesi vefat ettikten sonra dedesi Abdulmuttalib tarafından büyütülen Peygamber Efendimiz dedesinin vefatından sonra amcası tarafından büyütülmüştür.

Ticaret hayatına çok küçük yaşlarda girmiştir. Peygamberlik gönderilmeden öncesinde dahi güzel ahlakı ve güvenilir oluşuyla çevresi tarafından el-emin olarak adlandırılmıştır. 25 yaşına geldiğinde ilk evliliğini Hz. Hatice ile gerçekleştirmiştir. Hz. Hatice ile olan evliliğinden 6 çocuğu olmuş, doğan çocuklarından Abdullah ve Kasım küçük yaşta vefat etmişlerdir.

peygamber efendimiz

Peygamber Efendimize İlk Vahiy Gelişi

Peygamber efendimiz zaman zaman inzivaya çekilmek amacıyla Nur Dağı’nda bulunmakta olan Hira Mağarası’na giderdi. Yine Hira Mağarası’nda inzivaya çekildiği 610 yılında Cebrail (a.s) Hira Mağarası’na geldi ve ilk vahiy emrini verdi. İlk vahiy olan “Oku!” emriyle Hz. Muhammed’e (s.a.v) peygamberlik bahşedilmiş oldu. Hz. Muhammed’e (s.a.v) peygamberlik 40 yaşında verilmiştir. İlk vahiy geldiği andan itibaren İslam dinini başta yakın çevresi dahil herkese anlatmaya başlamıştır. Müslümanlığı ilk önce yakın çevresinde bulunan kişiler kabul etmiştir. Müslüman olmayı ilk kabul edenlerin isimleri şu şekildedir;

  • Hz. Hatice
  • Hz. Rukıyye
  • Hz. Ümmü Gülsüm
  • Hz. Fâtıma
  • Hz. Ali
  • Hz. Zeyd bin Harise
  • Hz. Ebubekir
  • Hz. Bilâl-i Habeşî ve annesi

Peygamber efendimiz İslam dinini açıktan yayması emredilene kadar insanlara çağrılarını gizlice yapmıştır. Müslümanlığı ilk kabul edenler de ibadetlerini Allah tarafından emir gelene kadar gizli yapmışlardır. Zamanla Müslüman olan kişilerin sayısı arttı. Bu durum putperestler tarafından hoş karşılanmadı ve uzun yıllar Müslümanlara zulüm yaptılar. Yapılan işkencelere ve hakaretlere daha fazla dayanamayan Müslümanlar Hicret etmek zorunda kaldılar. 622 senesine gelindiğinde Peygamber efendimiz ve ashabı Mekke kentinden Medine’ye göç ettiler. 630 yılında Mekke’nin fethi gerçekleşene kadar Müslümanlar Kabe’ye gidemedi. Mekke’nin fethinden sonra gerçekleşen anlaşmalar sonrasında Müslümanlar Kabe’yi ziyaret edebildiler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Peygamber Efendimizin Kabri Nerededir?

632 yılına gelindiğinde Peygamber efendimiz yaşantısının sonuna yaklaşmıştı. Müslümanlarla birlikte hacca son kez gitti. Burada Veda Hutbesi’ni okuyarak bütün Müslümanlara seslendi. Aynı yıl Medine’de vefat etti. Peygamber efendimiz kabri Ravza-ı Mutahhara’dadır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz Ne Zaman Doğru?

Peygamber Efendimiz 571 yılında şuan ki arabistan sınırları içerisinde yer alan Medine şehrinde Dünya’ya gelmiştir. Fakir bir ailede Dünya’ya gelen peygamberimiz dürüst kişiliği ile kendisini sevdirmiştir.

Peygamber Efendimiz Ne Zaman Vefat Etti?

Peygambet efendimiz 622 yılında arabistan sınırları içerisinde yer alan Mekke şehrinde hayata gözlerini yummuştur. Ölümünün ardından tüm müslüman alemi büyük bir üzüntü yaşamıştır. Ancak islamiyetin temelleri sağlam atıldığı için ilerleyiş yavaşlamamıştır.

Peygamber Efendimiz Ne Zaman Miraç’a Yükseldi?

Müslümanların kutsal olarak nitelendirdiği üç aylardan olan Recep ayının 27. Gecesinde Peygamber Efendimiz Miraç’a yükselmiştir. Bu hadise sonrasında namaz müslümanlara farz kılınmıştır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir