Pi Sayısı Nedir?

Pi Sayısı Nedir?

Pi sayısı nedir matematiksel terimler arasında en çok merak edilen sorulardan biri haline gelmiştir.

En tanınmış matematiksel sabitlerden biri olan Pi (genellikle küçük harf Yunanca π ile temsil edilir), bir dairenin çevresinin çapına oranıdır. Herhangi bir daire için kenar çevresindeki mesafe, mesafenin üç katından biraz daha fazladır. Pi, 4000 yılı aşkın bir süredir dünyanın her yerinden insanın ilgisini çekmektedir. Fibonacci, Newton, Leibniz ve Gauss gibi ünlülerden daha az tanınmış matematiksel zihinlere kadar birçok matematikçi pi üzerinde çalıştı, basamaklarını hesapladı ve bunu matematiğin birçok alanına uyguladı. (Vikipedi)

Pi hesaplamak için algoritmik bir yaklaşım kullanan ilk Yunan matematikçisi Archimedes oldu. Bir dairenin içine bir çokgen çizdi ve dairenin dışına ikinci bir çokgen çizdi. Sonra sürekli olarak her iki poligonun daha fazla tarafını ekledi ve dairenin şekline yaklaştı. Arşimet’in zamanından (yaklaşık MÖ 250) 1600’lü yılların başlarına kadar, dünyadaki ülkelerdeki matematikçiler, giderek daha verimli ve doğru sonuçlarla pi’yi tahmin etmek için Arşimet’lere benzer yöntemler kullandılar. 1630’da Avusturyalı gökbilimci Christoph Grienberger, 10 40 kenarı olan çokgenler kullanarak 38 basamaklı pi hesapladı ve bu çokgen yöntemini kullanarak pi’nin en iyi hesaplaması olmaya devam ediyor.

pi sayısı

Pi Sayısı Nasıl Bulunur?

Bir hesap makinesinde pi sayısını seçip enter tuşuna basmak, 3.141592654 sonucunu verecektir, bu değer kesin değildir, ancak bir hesap makinesinin ekranı genellikle 10 basamakla sınırlıdır. Pi sayısı aslında irrasyonel bir sayıdır (sonu olmayan ve yinelenen desen olmayan bir ondalık), çoğunlukla ondalık 3.14 veya kesir ile yaklaşık 227’dir.

Pi Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Pi’nin değerini tahmin etmenin kolay bir yolu, bir dairenin çevresini çapına bölmektir. İnce bir ip parçası kullanarak bir silindirin veya dairenin çevresini ölçebilirsiniz. (Çevre, dairenin etrafındaki mesafedir). Dairenin kenarını olabildiğince dize ile eşleştirmeye çalışın; dizeniz dairenin çevresine ne kadar yakınsa, pi ölçümünüz o kadar doğru olur. Dizeyi işaretleyin veya kesin, sonra ise dizenin uzunluğunu ölçmek için bir cetvel kullanın.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Dairenin çapını cetvelinizle ölçün. Cetvelin dairenin merkezinden geçtiğinden emin olun, çünkü burada küçük bir hata hesaplamada büyük bir hataya yol açabilir.

Adım 1’de bulduğunuz çevreyi Adım 2’de bulduğunuz çapa bölün. Örneğin, Adım 1’deki çevreniz 44 santimetre ve çapınız 14 cm ise, 44/14 = 3.14.

Pi, Leibniz’in formülü gibi karmaşık formüller dahil olmak üzere birçok yöntem kullanılarak tahmin edilebilir.

Pi hesaplamak için tüm formüllerde olduğu gibi, herhangi bir sayı sadece bir tahmindir ve hesaplama sonsuza kadar devam eder – ne kadar çok yaparsanız, sonuç genellikle o kadar doğru olur.

Leibniz’de elinizi denemek için sadece ilk 3 terimi hesaplayın, şöyle:

1 – (1/3) + (1/5)

Bu 1 – .333 + .200 = .867

Bunu 4 ile çarpın ve yaklaşık 3,47’lik bir pi değeri elde edin. Pi sayısı nedir konusu detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalın.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Pi Sayısının Mucidi Kimdir?

Pi sayısının Antik Yunan matematikçilerinden Arşimed tarafından ilk olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Ancak Arşimedin hocası olan Öklid’in de bu terimi ve sayıyı icat etmiş olabileceğine dair düşünceler mevcuttur.

Pi Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Pi sayıtı bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel bir sayıdır. Pi sayısı sonsuz devam eden bir sayıdır. Genelde ilk rakamları bilinmektedir. 3,14 sayısı günümüzde Pi sayısı olarak kabul görmektedir.

Pi Sayısı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Pi sayısı Hacim ve Alan hesaplamaları yapmak üzere geometride sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca Hız ve Frekans dalga boyu gibi mühendislik hesaplamaları yapmak adına da Pi sayısı kullanmak gerekmektedir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir