Pişti Nasıl Oynanır?

Pişti Nasıl Oynanır?

Arkadaş ortamında vakit geçirilmesi veya keyifli bir ortam yaratılması adına tercih edilen pişti kâğıt oyunudur. Neredeyse her üniversite öğrencisi tarafından en az bir kere oynanmış olup oldukça basit kuralları bulundurmaktadır. En az iki kişiyle oynanırken 52 kağıtlık deste gereklidir. Oyuncular dört kişiye kadar çıkabilmektedir. Ve bu durum oyun format değişikliklerinin olmasına sebebiyet verebilir. Kahvehane ve kafelerde dahi en fazla oynanan kağıt oyunlarının başında gelir. Bununla birlikte birkaç detay unsurun bilinmesiyle iyi bir pişti oyuncusu olunması da kaçınılmazdır. Bunlara yönelik yapılacak hesaplamalarla saatler boyu pişti oynayarak keyif alabilirsiniz. Eşli olarak da oynanabilirken takımlı mücadeleler çok daha eğlenceli olmasını da beraberinde getirmektedir. Peki, pişti nasıl oynanır?

Pişti Nasıl Oynanır?

Pişti oyununda iki ya da dört kişilik oyuncu durumlarında ufak detaylar vardır. İki kişilik oyun sırasında üç tanesi kapalı ve bir tanesi açık olacak şekilde dört kâğıt bırakılır. Eş durumu olmuşsa kâğıt alım olsun diye yapılırken dört kâğıt kendisine, dört kağıt karşı oyuncuya verir. Var olan dört karttan bir tanesini ortaya atarak pişti oyunu başlar. Vale bulunması durumunda ortadaki tüm kartlar alınabilir. En üstte açık olan kartla aynı değerdeki kartın bulunmasıyla yine tüm kağıtlar oyuncu tarafından alınır. Kart değerinde bir eşleşme olmaması durumunda farklı bir kart atarak karşı oyuncunun kullanmasını bekler. Elinde daha yüksek bir kart olması halinde ise orta kartların tamamı temizlenir. Online şekilde de pişti oyna imkânı var olmakla birlikte birçok tür listelenir. Ancak şüphesiz ki dörtlü olarak takım halinde yapılacak pişti oyunları çok daha zevklidir. Dağıtım iki kişilik gerçekleşirken bir tanesi açık dört kart bırakılır. Sonrasında ise dörder kartlar dağıtılırken saat yönü tersinde başlar. Dağıtıcının sağ tarafındaki oyuncuyla pişti başlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

pişti nasıl oynanır

Neden Pişti Oynanır?

  • Hızlı ve pratik bir kart oyunudur.
  • Hemen herkes tarafından kolaylıkla kuralları öğrenilebilir.
  • Her türlü durumda kısa zamanda oynanabilir.
  • Eğlence düzeyi yüksek ve takımlı halinde heyecan verici niteliktedir.
  • 52 kağıtlı desteyle oynanması ve kurallarının açık olması da neden pişti sorularına yanıt verir. (Vikipedi)

Pişti Kuralları Neler?

Eşli oynanan pişti kuralları gereği takım arkadaşlar birlikte hareket eder. Ortadaki kağıtlardan daha üst bir kart atımıyla temizleme yapılır. Diğer oyuncu ise zemine kart yatırmak durumundadır. Piştinin yapılması için mutlaka yerden en az bir kağıt olmalıdır. Aksi durumda pişti olmamakla birlikte maça 4 bulunuyorken sinek, kupa ya da karo ile pişti yapılmaktadır. Vale ile pişti sonucunda 20 puan kazanılırken diğer piştilerde ise 10 puan elde edilir. Kart fazlasına sahip olunması halinde ise ekstradan takıma 3 puan daha verilir. Toplamda ise 16 puanı geçmez. Sizlerde hemen online pişti uygulamalarıyla keyifli dakikalar geçirebilir, eğlenebilirsiniz.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pişti Nedir?

Pişti iskambil kağıtları ile oynanmakta olan bir kart oyunu türüdür. Daha yüksek puanlı olan kartları elinde bulundurup yere koyan oyuncular kartları kazanacaktır. Oyunda temel amaç rakipten daha fazla kart toplayıp bu şekilde oyunu kazanmaktır.

Pişti Nasıl Yapılır?

Pişti, rakip oyuncunun yere attığı kart ile aynı karta sahip olan oyuncunun, bu kartı oyuna sürmesi ve bu sayede ekstra puan kazanmasıdır. Bu sayede ayın kartlar oynanır ve pişti yapılır.

Pişti Kaç Kişi İle Oynanır?

Pişti oyunu en az 2 en çok ise 4 kişi ile oynanmaktadır. 1 veya 3 kişi ile oynamak mümkün değildir. Rakipli veya rekli olarak oynanabilir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir