Podcast Nedir?

Podcast Nedir?

Podcast nedir sorusu günümüzde çok fazla sorulmaktadır. Bu soruyu cevaplandırırken Podcast hakkında merak edilen bütün bilgileri sizler için derlememiz gerekiyor. Günümüzde ne yazık ki internetin bu kadar yaygınlaşması radyonun önemini kaybetmesine yol açmıştır. Ancak hala radyo dinleyenler bulunmaktadır. Bu uygulama, sayesinde başta radyo olmak üzere pek çok sesler video olarak kullanılabilmektedir. Ses ve video dosyaları için Podcast ne demek sorusunun cevabını verebiliriz.

Podcast Nasıl Çalışır?

Podcast uygulaması sayesinde çevrimiçi olarak dinletilerinizi farklı kişilere dağıtabilirsiniz. Zaten bu uygulamanın en temel amacı budur. Ancak sektörlerin ve teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber bu uygulamaya reklam, eğitim, güvenlik ve tanıtım gibi pek çok sektör girdi. Artık bu sektörler için de Podcast dinle uygulaması kullanılmaktadır. (Vikipedi)

podcast nedir

Podcast Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Bu uygulamanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, uygulamalar çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Özellikle öğrenciler, derslerinin büyük bir kısmını podcast uygulaması üzerinden takip edebilmektedir. Durum bu şekilde olunca, Rodcast uygulamasının avantajlarını sıralamamız gerekiyor:

  • Uygulama internet ile çalışmaktadır. İnternete bağlanan çeşitli cihazlarla yayın yapabilirsiniz.
  • Sürekli olarak değişmekte ve teknolojiye uyum sağlayarak güncellenmektedir.
  • Uygulamadan istenildiği zaman dosya dinlenebilmektedir.
  • İzlediğiniz ya da dinlediğiniz bir dosyayı dilerseniz tekrar tekrar dinleyebilir ya da izleyebilirsiniz.
  • Çeşitli abonelik sistemleri bulunmaktadır. Bu abonelik sistemlerinden ücretli ya da ücretsiz olarak faydalanabilir, farklı şekilde uygulamayı kullanabilirsiniz.

Podcast Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Rabatba podcast uygulaması özellikle iş seyahatlerinde tartışmaların ya da konuşmaların kaydedilmesi ve daha sonra dinlenebilir bir hale getirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Özellikle Spotify ve iTunes uygulamalarında bulunmaktadır. Bu uygulamanın bu kadar önemli olmasını en temel sebebi, istediğiniz her yerde ses videolarını kullanabilmenizden kaynaklanmaktadır. Podcast uygulamasının pek çok çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Tek Kişilik: bir podcast genellikle tek kişinin kullanabileceği şekilde monolog olarak sunulmaktadır. Üretimi ve kullanımı son derece kolaydır.
  2. Çok Kişilik: İçerisinde tek sunucunun olabileceği gibi, birden fazla sunucuların olduğu podcast türleri de bulunmaktadır. Ortağınızla beraber uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.
  3. Röportaj: Podcast uygulaması sayesinde röportaj yapabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için, sizinle röportaj yapacak kişileri bulmanız gerekmektedir.

Google podcast uygulaması da Google’nin geliştirmiş olduğu bir sistemdir. Andorid cihazlarda kullanılmaya başlayan bu sistem karşımıza 2018 yılında çıktı. Bu uygulamayı da aynı şekilde istediğiniz yerde kullanabilir, ses dosyalarını dilediğiniz yerde dinleyebilirsiniz. İnternetinizin olduğu zamanlarda indirdiğiniz içerikleri, daha sonra internetiniz olmadığında keyifle dinlemeye devam edebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Yayınlanan podcastları da anlık olarak takip edebilirsiniz. En çok dinlenilen Show radyo podcast linklerine internet üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Aslında bu şekilde hala radyo kullanımının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bbc podcast yayınları sayesinde de günlük ve düzenli olarak yayınları takip edebilirsiniz. Podcast nedir tüm kapsamıyla sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Podcast Ne Anlama Gelir?

Podcast gelişen teknoloji ile birlikte 2000’li yılların başında ortaya çıkmış olan bir terimdir. Yayıncılık terimlerinden olan “Broadcast” sözcüğü ve “İpod” terimlerinin birleşmesi ile ortaya çıkmıştır.

Podcast Neyi Temsil Eder?

Podcast terimi, internet üzerinden indirilebilecek şekilde yayınlanan ve genelde seri halinde bulunan radyo programları ve videolar gibi içeriklerini temsil etmektedir.

Podcast Nasıl Çalışır?

Podcast, çevrimiçi yayıncılık yapılan içeriklerin üyelik yollarıyla kullanıcılara ulaştırılması mantığı ile çalışmaktadır. Birçok podcast, mp3 ve görüntü dosyaları şeklinde indirilebilir bir içerik olarak yayımlanır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir