Profesör Maaşı

Profesör Maaşı

Üniversite akademik unvanlarından bir tanesi Profesör unvanıdır. Profesör olabilmek için akademik kariyer yapmak ve bu yolda en üst seviyeye kadar çıkmak gerekmektedir. Şimdi merak edilen konu profesör maaşı ne kadar kısmına geçelim.

Profesör Nasıl Olunur?

Profesör nasıl olunur sorusunu yanıtlamadan önce tanımına bakmak gerekmektedir. Profesör en yüksek düzeydeki akademik unvana sahip kişilere verilen isimdir. Bundan daha üst Ordinaryüs profesörler de bulunabilmektedir. En az 5 yıl profesörlük yapan kişisel bilimsel olarak kendilerini kanıtlar ve de bir kürsü yönetimi ile görevlendirilirlerse bu kişilere ordinaryüs profesör adı verilmektedir. Profesör olabilmek için şu koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

 1. Öncelikle doçent unvanına sahip olunmalıdır.
 2. Doçent unvanında en az 5 yıl çalışmış olmak gerekmektedir.
 3. Uluslararası eserler verilmiş olması gerekmektedir.
 4. Profesör boş kadrosu olması ve bu kadroya atanmış olmaları da gerekmektedir.
profesör maaşı

Profesörlerin görev tanımları ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Ders programı geliştirmek,
 • Öğrenme ortamı yaratmak,
 • Öğrencinin gelişimine destek vermek,
 • Akademik çalışmalara danışmanlık yapmak,
 • Üniversite ve bölümün standartlarına uymak,
 • Akademik yenilikleri takip etmek,
 • Her zaman gelişmek için deney ve araştırmalar yapmak,
 • Bilimsel yayınlar ve makaleler yayınlamak.

Profesör Maaşı Ne Kadar?

Profesör maaşı derece ve kademeye göre farklılık göstermekte olup 2020 yılı için Profesör maaşları şu şekilde sıralanmaktadır.

 • 2 yıldan az süredir Profesör olanlar 1. Derece ve 1. Kademe olmakta ve 2020 yılı maaşları yaklaşık olarak 9974 TL olmaktadır.
 • 2 yıllık Profesör olanlar 1. Derece ve 2. Kademe olmakta ve 2020 yılı maaşları yaklaşık olarak 9983 TL olmaktadır.
 • 3 yıllık Profesör olanlar 1. Derece ve 3. Kademe olmakta ve 2020 yılı maaşları yaklaşık olarak 11403 TL olmaktadır.
 • 4 yıl ve daha fazla süredir Profesör olanlar 1. Derece ve 4. Kademe olmakta ve 2020 yılı maaşları yaklaşık olarak 11486 TL olmaktadır.

Bu rakamlara geliştirme ödeneği ile akademik teşvik ödeneği dahil edilmemiştir. Aynı zamanda yabancı dil tazminatı da eklenmemiştir. Çocuk ve eş yardımı da sözü geçen rakamlara eklenmemiştir. Bu tür tazminatları almaya hak kazanan kişilerin maaşları daha yüksek olabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Profesör Kimdir?

Profesör, akademik anlamda yüksek kariyer yapmış, ihtisas alanında uzmanlık ve söz sahibi olmuş kişilere verilen akademik bir unvandır.

Profesör Olmak İçin Ne Gerekir?

Profesörlük, belli bir aşamadan sonra elde edebilecek bir ünvandır. İlk olarak akademik alana da doktora tamamlanmalı, daha sonra doçent olunmalı ve daha sonra da akademik kariyer gelişimi devam ettirilerek profesörlük hakkı kazanılması gerekir.

Profesör Ne İş Yapar?

Profesörlük yalnızca bir unvandır. Asıl ihtisas alanlarına ve mesleklerine bağlı olarak kişilerin yaptığı işler değişecektir. Akademik kariyer baz alınırsa profesörler fakültede eğitim verir, akademik neslin devamını sağlar.

Ordinaryus Ne Demek?

Ordinaryus ülkemizde 1933 yılında kullanıma başlanmış olan bir akademik ünvandır. 1961 yılında ise kullanımdan kaldırılmıştır.

Profesörlük Ünvanı Kim Tarafından Verilir?

Profesörlük ünvanları üniversitenin kurulları tarafından verilmekte olan ünvanlardır. Detaylı incelemeler ve mülakatlar neticesinde verilir.

İntihal Nedir?

İntihal, akademik araştırmaların içerisinde yer alan görüşlerin diğer araştırmalardan kopyalanması sonucunda ortaya çıkan olumsuz durumdur. Özgünlükten uzaktır ve ihraç sebebidir.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir