Propolis Faydaları

Propolis Faydaları

Propolis faydaları nelerdir sizde merak ediyor musunuz? Doğadan gelen bir numaralı şifa kaynağı olarak da tıp dünyasında tanımı yapılan propolis, özellikle birkaç yıldır dünya genelinde popüler durumdadır. Birçok kişinin adını dahi yeni yeni duymaya başladığı ürünün nasıl üretildiği ise oldukça ilginçtir. Anlatımı kolay olması açısından arılar tarafından üretilen doğal bir besin olarak tanımlanabilecek propolis nedir sorusu ise çokça araştırılmaktadır. Arıların bal yaptıkları kovan içindeki yalıtımı sağlayan madde olan ve aynı zamanda kovan içinin temiz kalmasını da mümkün kılan propolis, zararlı maddelere karşı koruma sağlıyor. B1, B2, C ve E vitaminleri açısından zengin olduğu da bilinmektedir. Bunlara ilave olarak demir, kalsiyum ve magnezyum bol miktarda yer alıyor. Ayrıca çinko ve bakır maddelerini de barındıran propolis nasıl kullanılıyor?

Propolis Nasıl Kullanılır?

Güvenilen aktarlardan gerçek propolis kolaylıkla satın alınabilir. Halihazırda propolis faydaları da saymakla bitecek gibi değildir. İki farklı şekli var olurken küçük ve kahverengi parçalar halinde katı durumda propolis alınabilir. Sıvı olarak da damla şeklinde satışı söz konusudur. Suda çözünme durumu olmadığı için sıvı halde alınması ise tavsiye edilir. Özellikle boğaz ve diş eti sorunlarında gargara olarak yapılması da mümkündür. İltihapların geçirilmesi adına tesir gücü oldukça yüksektir. Bunun haricinde içilen çaya birkaç damla olacak şekilde propolis damlatılarak da tüketilebilir. Katı halde alınan propolis nasıl kullanılır sorusu için ise ilk seçenek rendelemedir. Toz haline getirilerek içeceklere konulabilir. Ancak kullanmadan önce mutlak surette uzman doktora danışılmalı ve kişiye özel testlerin yapılması istenebilir.

Tüm bu hususların haricinde saç ve cilt özelinde de oldukça yüksek tesiri vardır. Şampuanlara karıştırılarak ki üç-beş damla atılması yeterlidir, saçların çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Tüm saç derisi sorunlarını düzenli kullanımla giderebilirsiniz. Çok daha parlak ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

propolisin faydaları

Propolis Faydaları Nelerdir?

  • Vitamin ve mineral deposu olan propolisin faydalarının başında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gelir.
  • Soğuk algınlığı ve türevlerine karşı oldukça iyi bir koruma sunması da önemlidir.
  • Diş eti iltihaplarında ve ağız içi yaralarında da kullanılabilir.
  • Hücrelerin hızlı şekilde yenilenmesini sağlarken böylelikle yaralarda iyileşir.
  • Bakteri ve mantar sebebiyle oluşma ihtimali bulunan tüm hastalıklara karşı etkilidir.
  • Saç derisinin iyileştirilmesi, parlak saçlar elde edilmesini mümkün kılar.
  • Kulak içi ağrı ve iltihap durumlarına karşı iyileştirici yönü vardır.
  • Kansere yakalanma riskini son derece düşük seviyede tutması ise var olan kullanımlarının en büyük nedenidir.

Propolis Zararları Nelerdir?

Özellikle kanser hastalıklarına dair kullanılan propolis zararları araştırmalara konu olmaktadır. Çok aşırı kullanımlarının kişiye iyi gelmediği bilinmektedir. Bununla beraber var olan caffeic acid penetil ester isimli etken maddesiyle kanserli hücrelerin hızlı yayılmasını önler. Ancak herkes için aynı reaksiyonların olacağı garanti edilmemektedir. Bundan ötürü bireylerde farklı tepkimeler ortaya çıkabilir.

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Propolis Ne Demektir?

Propolis, arıların doğal ortamlarında ki bitkiler ve tomurcuklarından topladıkları tamamen doğal bir arı ürünüdür. Çok güçlü antioksidan özelliğine sahiptir ve katkı içermez.

Propolis Faydalı mı?

Propolis, tamamen saf ve katkısız bir ürün olduğu için içerisinde çok faydalı bileşenler bulundurmaktadır. Bu sayede antioksidan anlamında insan vücuduna çok büyük katkılar sağlar. Ayrıca Propolis alerjen sınıfında yer almayan bir besindir.

Propolis ve Bal Farkı Nedir?

Propolis arıların kovanlarını korumak için ürettikleri bir üründür. Bal ise arıların çiçek özlerin neticesinde hazırladıkları ve besin olarak kullandıkları bir üründür. Propolis arıların kovanlarını virüslerde korumak için kullandıkları bir madde olduğu için çok kuvvetlidir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir