Propolis Nedir?

Propolis Nedir?

Hastalıkların arttığı dönemde çoğu kişi iyileşmek ya da hasta olmamak için bazı önlemler almaktadır. Bu önlemlerin başında propolis gelmektedir. Peki, propolis nedir? Propolis hakkında merak edilenleri sizler için derliyoruz.

Propolis Ne Demek?

Profpolis, içerisinde antimikrobiyal ve antioksidan özelliği barındıran bir arı ürünüdür. Reçineye benzeyen bu ürün içerisinde barındırdığı maddelerle oldukça sağlıklı bir içeriğe kavuşmaktadır. Propolisin pek çok faydası olduğunu da söyleyebiliriz. Yunanca bir kelime olan propolis, son derece yararlı ve kişiye güç veren bir besin türüdür.

Propolisi arılar üretmektedir. Bu propolis aslında arıların kovanlarını korumak için ürettiği bir üründür. Arı kovanlarına böceklerin ve zehirli canlıların girmesini önlemek amacıyla, kovan girişlerine uygulanmaktadır.

Propolis, normal bala göre çok daha zengin bir içeriğe sahiptir. İçerisinde temle bileşenler değerlendirildiğinde mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin arasında bulunmaktadır. (Vikipedi)

Propolisin Özellikleri Hakkında

Propolis içerisinde pek çok yararı barındırdığı gibi, farklı özelliklere de sahip olabilmektedir. Genel olarak özelliklerin şu şekilde söyleyebiliriz:

 • Kokusu karakteristik bir kokudur.
 • Genellikle görünümü koyu kahverengi rengindedir.
 • Ancak üretimine göre farklı renklerde de olabilmektedir.
 • İnsan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır.
propolis nedir

Propolis Yararları

Propolis faydaları çok fazladır. İçerisinde pek çok bileşeni barındıran bu gıda ürünü, çeşitli hastalıkların tedavisi için de kullanılabilmektedir. Genel olarak yararlarını şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Önemli bileşenlerde oluşmaktadır. İnsanın vücudundaki bakterilerden arındırılmasını sağlar.
 • Yaraların kısa sürede iyileştirilmesini sağlar.
 • Cilt sağlığına iyi gelmektedir.
 • Kansere karşı vücudu korumaktadır.
 • Bağışıklık sistemin güçlendirilmesi için son derece önemlidir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin ne kadar faydalı olduğunu bilen kişiler, propolis nasıl kullanılır sorusunu sormaktadır. Propolisin çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Propolis damla formunda olabildiği gibi, ağız spreyi, diş macunu, tablet ya da pastil formlarında da olabilmektedir.

Propolisin en yaygın kullanım şekli, damla formudur. Damla sayısına göre kullanılan propolisin bu şekilde daha yayarlı olduğu söylenmektedir. Bebekler, yaşlılar, yetişkinler ve anneler gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. Ancak ne kadar kullanabileceğiniz konusunu doktorunuz ile konuşmanız gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Propolis fiyat konusunda da çok fazla araştırılmaktadır. Suda çözünebilen sıvı propolis fiyatları, markalara göre değişkenlik gösterse de ortalama 60 ila 70 TL arasında bir fiyata alıcılarıyla buluşabilmektedir. Bu durum aslında propolisi hangi formda tüketmek istediğinize göre değişkenlik gösterebilmektedir. Direkt olarak tükettiğiniz propolisin yararlarından hemen faydalanabilmesi gerekmektedir. Ancak bu propolisin düzenli bir şekilde kullanılabilmesi gerekmektedir.

Propolisin İçerisinde Ne Var?

Propolisin bu kadar yararlı olmasını sağlayan şey, aslında içerisindeki bileşenleridir. Bileşenlerden bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

 1. Vitamin
 2. Mineral
 3. Yağ asitleri
 4. Polen
 5. Balmumu gibi önemli bileşenler, propolisin içerisinde bulundurulmaktadır.

Anti bakteriyel özelliği bu kadar güçlü olan bu besin, kullanıldığında kişiyi hastalıklardan korumaktadır. Propolis nedir tüm merak ettiğiniz detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Propolis Ne Demektir?

Propolis, arıların doğal ortamlarında ki bitkiler ve tomurcuklarından topladıkları tamamen doğal bir arı ürünüdür. Çok güçlü antioksidan özelliğine sahiptir ve katkı içermez.

Propolis Faydalı Mı?

Propolis, tamamen saf ve katkısız bir ürün olduğu için içerisinde çok faydalı bileşenler bulundurmaktadır. Bu sayede antioksidan anlamında insan vücuduna çok büyük katkılar sağlar. Ayrıca Propolis alerjen sınıfında yer almayan bir besindir.

Propolis ve Bal Farkı Nedir?

Propolis arıların kovanlarını korumak için ürettikleri bir üründür. Bal ise arıların çiçek özlerin neticesinde hazırladıkları ve besin olarak kullandıkları bir üründür. Propolis arıların kovanlarını virüslerde korumak için kullandıkları bir madde olduğu için çok kuvvetlidir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir