Prostat

Prostat

Son yılların en tehlikeli hastalıklarından prostat nedir? Tüm erkeklerde prostat adında, kayısı büyüklüğünde, meni içeriğinin büyük kısmını üreten bir kas bezi vardır. Rektumun hemen önünde ve mesanenin altında bulunur.

Yaklaşık 1 ons (30 gram) prostat, penise mesaneden idrar taşıyan tüpleri çevreler. Erkek üreme sisteminin düzgün çalışması için hayati önem taşır.

Bu yazıda prostatın ne yaptığını, temel yapısını ve prostatı hangi tıbbi koşulların etkileyebileceğini açıklayacağız.

Prostat sadece erkeklerde görülür. Onları ve taşıdıkları genetik kodu korurken spermi canlı tutan bir sıvı salgılar. Prostat boşalma sırasında büzülür ve sıvısını üretraya sokar. Boşalma sırasında sperm, vas deferens adı verilen iki tüp boyunca hareket eder. Testislerden (yapıldığı yerde) milyonlarca spermi seminal veziküllere taşırlar.

Seminal veziküller prostata bağlanır ve üretraya gönderilmeden önce semene ekstra sıvı eklenir. Vasın erimiş olduğu seminal veziküllerle buluştuğu yer ejakülatör kanal olarak bilinir. Prostat boşalma sırasında mesane ve üretra arasındaki açıklığı kapatır ve meniyi hızla iter. Bu nedenle aynı anda idrar yapmak ve boşalmak imkansızdır.

Prostat tarafından üretilen beyaz sıvı, boşaltılan toplam sıvının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturur (geri kalanı sperm ve seminal veziküllerden sıvıdır). Prostat sıvısı spermi korur, daha uzun yaşamalarına ve daha hareketli olmalarına yardımcı olur. Enzimler, çinko ve sitrik asit de dahil olmak üzere bir dizi bileşen içerir. Prostat sıvısındaki enzimlerden biri prostata özgü antijendir (PSA); boşalma sonrası, PSA kalınlaşmış meni daha üretir, spermin daha kolay geçmesine yardımcı olur ve bir yumurtayı başarılı bir şekilde dölleme olasılığını artırır.

Prostatın Yapısı

Prostat, yoğun bağ dokuları ile çevrilidir. Bu kapsül prostatın dokunuşta elastik hissedilmesini sağlar. Bilim adamları genellikle prostatları, üretra benzeri soğan katmanlarını çevreleyen dört bölgeye ayırırlar. Burada en dıştan en iç kısma kadar listelenirler. Ön fibromüsküler bölge (stroma) – kas ve lifli dokudan yapılır. Kapsülün bir parçasıdır. Periferik bölge – çoğunlukla bezin arkasına doğru yerleştirilmiş, glandüler dokunun çoğunun bulunduğu yerdir. Merkez bölge – prostat için hayati önem taşır. yaklaşık dörtte biri büyüklüğünü oluşturur. Geçiş bölgesi – bu prostatın en küçük kısmıdır ve üretrayı çevreler; prostatın yaşam boyunca büyümeye devam eden tek kısmıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

prostat nedir

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri belirtileri, hastanın ve hastalığın durumuna göre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Fakat genellikle şunları içerir: İdrara çıkarken ve idrarı yaparken güçlük çekmek, geceleri artan idrar yapma hissiyatı, idrar ve menide yoğun şekilde görülen kan, idrar yaparken peniste hissedilen ağrı, boşalırken hissedilen ağrı, ereksiyon olurken hissedilen ağrı, eğer prostat çok büyürse her an hissedilen ağrı. (Vikipedi)

Prostat Kanseri Tedavisi

Her bir duruma bağlı olarak, prostat kanseri olan erkekler için tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

  • Prostat Kanseri için gözlem veya aktif gözetim,
  • Prostat Kanseri cerrahisi,
  • Prostat Kanserinde radyasyon tedavisi,
  • Prostat Kanseri için kriyoterapi,
  • Prostat Kanseri için hormon tedavisi,
  • Prostat Kanseri için kemoterapi,
  • Prostat Kanseri için immünoterapi,
  • Kemiklere Yayılan prostat kanseri tedavisi.

Prostat nedir konusunu tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prostat Ne Demektir?

Prostat üreme yollarında yer alan bir organdır.Bu organın büyümesi sonucunda idrar yollarında daralma ya da genişleme yaşanabilir. Bu yüzden prostat bir hastalığa dönüşebilir.

Prostat Tedavi Edilebilir mi?

Prostat tedavisi olan bir hastalıktır. Cerrahi müdehale ile kesin tedavis iolduğu gibi, ilaç ile de tedavisi mümkündür. Ancak prostat kanseri için süreç daha karmaşıktır ve zorludur.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, üreme organlarında yer alan prostat organının kansere yakalanması sonucunda nüks eden bir hastalıktır. Çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle belirtileri iyi bir şekilde takip edilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir