Protein Değeri Yüksek Besinler

Protein Değeri Yüksek Besinler

Protein içeren besinler ile sağlıklı yaşamanızı ve spor faaliyetlerinizi güçlendirin! Proteinler vücudumuzun en temel kaynakları arasında bulunmaktadır. Üretilen enerjisinin yaklaşık yüzde 20’lik kısmı proteinlerden gelmektedir. Günlük olarak tükettiğimiz yiyeceklerin birçoğunda protein bulunmaktadır.

Proteinler, kas kütlesi oluşturmak için çok önemlidir. Pek çok hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bunlar vücudumuzun çalışması için gerekli olan enerjiyi üretmektedir. Protein içeren besinler kullanıldığında vücudumuzun enerji seviyesi artar. Yakından gördüğünüzde sporcular, spor sonrasında vücutlarındaki enerji kayıplarını yerine konulması için tüketirler. Protein sentezi bu noktada son derece önemlidir.

Günlük protein ihtiyacı karşılanmadığında bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bir kişinin alması gereken protein miktarı vücudunun ağırlığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle uzmanlar kişinin bir kilo ağırlığına karşı 0,8 gram protein almaları gerektiğini söylemektedir. Buna bağlı olarak sizler de günlük protein ihtiyacı hesaplama sayesinde, ne kadar protein almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Protein Nedir?

Büyük organik besin grupları arasında bulunmaktadır. Bir insan vücudu uzun sür aç kaldığında, vücut en son proteinleri tüketir. Sindirimi ilk olarak mide de başlamaktadır. Hücrelerin büyümesini sağlayan proteinler, vücudun direncini yüksek tutarlar. Kansızlığı önler, vücuttaki kasları güçlendirir. Bu sebeple düzenli olarak protein tüketilmesi gerekmektedir. Protein nedir sorusunun cevabı bu şekilde verilebilmektedir. (Vikipedi)

Pek çok besinin içerisinde az da olsa protein bulunmaktadır. Ancak ağırlıklı olarak hayvansal gıdalarda mevcuttur. Et, balık, süt, yumurta, tavuk vb. gıdalar düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki protein oranı sabit tutulur.

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

İçerisinde protein olan besinler şu şekilde ifade edilebilir:

 • Hindi Eti: 100 gramında 30 gram protein bulunmaktadır.
 • Tavuk Göğsü: 100 gramında 30 gram protein bulunmaktadır.
 • Balık: 100 gramında 32 gram protein bulunmaktadır.
 • Dana Eti (Az Yağlı): 100 gramında 36 gram protein bulunmaktadır.
 • Barbunya: 100 gramında 17 gram protein bulunmaktadır.
 • Süt: 100 gramında 6 gram protein bulunmaktadır.
 • Yoğurt: 100 gramında 6 gram protein bulunmaktadır.
 • Yumurta: 100 gramında 13 gram protein bulunmaktadır.
 • Kuruyemiş: 100 gramında 33 gram protein bulunmaktadır.
 • Kuzu Eti: 100 gramında 19.9 gram protein bulunmaktadır.
 • Makarna: 100 gramında 12,5 gram protein bulunmaktadır.
 • Yulaf: 100 gramında 11 gram protein bulunmaktadır.
 • Patates: 100 gramında 2 gram protein bulunmaktadır.

Genel olarak ağırlıklı protein içeren ve günlük olarak fazla bir şekilde tükettiğimiz besinler bu şekildedir. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

protein içeren besinler

Protein Kaçağı Nedir?

Vücut bazı durumlarda proteini kaçırabilmektedir. Vücuda alınan proteinler kan ile diğer dokulara ve organlara taşınmaktadır. Böbrekler ise proteinin idrar ve dışkı ile dışarıya atılmasının engelleyerek, vücutta tutulmasına yardımcı olur. Genellikle tansiyon sorunu olan kişiler de böbrek bu görevini yerine getiremez ve proteini kaçırır. Bu durumda protein kaçağı olarak ifade edilmektedir. Düzenli olarak protein tüketimi, protein kaçağını önler.

Genel kategorisi yazılarımızı okuyarak sağlıklı yaşam ile ilgili bloglarımızı okuyabilirsiniz.

Protein Nedir?

Protein, canlı organizmaların ana maddesini oluşturan ve canlılar için hayati önem taşıyan; oksijen ve karbon öğeleri gibi amino asit bilenelerini içerisinde barındıran karmaşık yapılı bir doğal maddedir.

Protein Kaynakları Nelerdir?

Protein kaynakları genelde besinlerde bulunur. Özellikle günümüzde sporcular tarafından çokca tercih edilen protein kaynaklı besinler bulunmaktadır.

Yüksek Protein Değerlerine Sahip Besinler Nelerdir?

Yüksek protein kaynaklarına sahip besinlerin başında ; et,süt ve yumurta gelmektedir. Özellikle yumurta en kaliteli protein kaynağıdır. Protein kaynakları ile detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir