Protein Tozu Zararları

Protein Tozu Zararları

Protein tozu zararları var mıdır? Yüksek yağ ve tuzdan arındırılmış olmakla birlikte peynir üretimi sırasındaki peynir altı suyunun toz hale gelmesiyle üretilen protein tozu farklı şekillerde kullanılmaktadır. Filtreleme işlemleri sonrasında elde edilirken vücut gelişimine dair önemli etkilere sahiptir. Özellikle vücut geliştirme sektöründeki sporcular tarafından tercih edilmektedir. Halihazırda normal protein ile kıyaslandığında farkı ne diye bakıldığında sindirimi ve emilimi çok daha yavaştır.

Protein Tozu Nedir?

Şeker ve tuz bulunmamakla birlikte yüksek yağ alımını ortadan kaldırır. Her ne kadar işlem görmemiş besinlerin yerini tutamayacak olsa da protein tozu bir besin takviyesidir. Bundan dolayı kullanımı son derece hassas olmalıdır. Çok aşırı kullanımı ya da devamlı kullanımı beraberinde ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir. Günümüzde yoğun iş hayatına sahip olanlar için enerji sunan en iyi protein tozu alımlarıdır. Egzersiz yapılmasının ardından kas gelişimi noktasında da yardımcı olmasından ötürü tercih edilmektedir. Peki, tüm bu durumlara ilişkin olarak protein tozunun faydaları nelerdir? (Vikipedi)

Protein Tozu Faydaları Nelerdir?

  • Vücut içi glutatyon olarak belirtilen su bazlı antioksidan durumlarının artmasını sağlamaktadır.
  • Kandaki trigliserit değerlerini düşürür.
  • Kötü kolesterol dengesi sağlanırken günlük protein ihtiyacı da karşılar.
  • Bağışıklık fonksiyonlarının genel işleyişe uygun olmasını mümkün hale getirir.
  • Çoğunlukla sporcular tarafından kullanılan protein tozu faydaları kas kütlelerin artmasında yardımcı görevdedir.
  • Antrenman sonrasında enerji yüklemesi yaparken ağrıların geçirilmesi noktasında da önemlidir.
protein tozu zararları

Protein Tozunun Kullanımı

Sıvı olarak alınmasıyla çok daha hızlı bir şekilde etkisi görülecektir. Bununla birlikte gün içerisindeki protein açıklarının kapatılmasında da rol oynarken aşırı kullanımı ise protein zararları ile karşılaşılmasına neden olur. Sindirimin yavaşlatılması adına kuruyemişlerle birlikte alınmalıdır. Protein tozu kullanımları genelde antrenman sonrasında olabileceği gibi öncesinde de güç toplama açısından kullanılabilir. Bununla beraber konsantre whey protein tozlarında %75 protein içeriği çok daha iyi bir seçim olmaktadır. Sahte ya da yetersiz ürünlerin alınması sonucunda zararlı yan etkileri görme ihtimali vardır. Protein tozu dört eşit parçaya bölünerek 3er saatlik aralar şeklinde alınmalıdır. Normal öğün yerine asla geçmemekle beraber sabah saatlerinde tüketilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Performans arttırıcı olmakla birlikte profesyonel sporcular tarafından uzman kontrolünde kullanılır. Kas gelişimi, kas dokusundaki onarım ve kemiklerin güçlenmesi adına protein tozu yararları sayılabilir. Ancak birden çok fazla kullanımı ya da gereksiz kullanımı halinde ise kalp hastalıkları görülebilir. Kanın asidik oranını yükseltmesinden ötürü kalsiyumun boşalmasıyla kemik erimesi hali de ortaya çıkabilir. Böbrek taşı oluşumlarını tetikleyici yönünden dolayı da protein tozu zararları arasında gösterilmektedir. Karaciğer hastalıkları gibi ciddi problemlerle de karşı karşıya gelinebilir.  Bu tip gelişmelerin yaşanmaması adına mutlaka uzmanlara danışarak kullanılmalı ve kullanım durumuyla doz ayarlamalarına uyulmalıdır. Çok daha fazla düzeyde tüketilmesiyle yararlarının çok daha fazla görüleceği sanılmamalıdır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu genellikle sporcular tarafından kullanılan bir besin takviyesidir. İçerisinde yüksek oranda protein miktarları içermektedir. Peynir altı tozunun işlenmesi sonucunda üretilir ve çeşitli aromalar katılarak kullanıcıya sunulur.

Protein Tozu Zararlı mıdır?

Protein tozu kimi bilim insanlarına göre zararlı olsa da diğer bilim insanlarına göre hiç bir şekilde zararlı değildir. Zararları kanıtlanamamıştır. Takviye bir besin ürünü olduğu için faydaları ise sadece protein alımı konusunda sınırlınıdır.

Protein Tozu Yasal mı?

Protein tozu üretim ve satış olarak tamamen yasal bir statüdedir. Satışında veya alışında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir