Psikoz Nedir?

Psikoz Nedir?

Psikoz nedir veya belirtileri nelerdir soruları birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasındadır. Bir psikiyatri terimi olan psikoz tek başına bir hastalığı ifade etmemektedir. Dünya üzerinde 51 milyondan fazla kişide görülen bu psikolojik durum bir dizi akıl hastalığının belirtisidir. Genel anlamıyla akıl hastalıkları ile ilgili olan hastalıkların semptomu olarak ifade edilmektedir. Günümüzde hızla artan psikolojik rahatsızlıklardan yalnızca biri olmasına rağmen boyut olarak ileri seviyededir. Anlaşılabilir olmasında birçok belirtinin etkisi olmasının yanı sıra 12 ila 29 yaşları arasında ki grup içerisinde çok daha sıklıkla rastlanılan bir durumdur. (viki)

Psikoz Ne Demek?

Psikoz ne demek ve hastalığın tedavi süreci nasıl işler soruları merak uyandırıcı sorulardandır. Psikolojik bir rahatsızlığı içeren psikoz kişinin var olmayan şeyler ile alakalı olarak yaşadığı duygusal deneyimleri ifade etmektedir. Gerçek dışı olayların var olduğuna inanılarak halüsinasyonlar görülebilmektedir. Kişinin direkt olarak akıl sağlığı ile ilgili olan bu durum içerisinde var olmayan şeylerin görülüp duyulması gibi belirtiler görülmektedir. Belirli ruhsal hastalıkların birlikte görülmesi sonucunda ortaya çıkan psikoz sıklıkla şizofreni ile karıştırılmaktadır. Belirtiler olarak hemen hemen aynı gibi görünselerde bu iki tanıyı birbirinden ayıran önemli unsurlar bulunmaktadır.

Psikoz tanısının koyulabilmesinde belirtiler önemli bir rol oynamaktadır. Belli başlı belirtilerin birey üzerinde görülmeye başlanması sonucunda erken tanı koyulabildiği gibi anlaşılmaması durumunda geç tedavi sürecine bağlı olarak tanının seviyesi değişebilmektedir. Psikoz olan bireyde görülen belirtiler negatif, pozitif, Bilişsel semptomlar üç ayrı dalda incelenmektedir.
Pozitif Semptomlar;

  • Kişinin kendi kendini sıklıkla kuruntu yaparak haksızlığa uğradığını düşünmesi
  • Kişinin var olmayan sesler duyarak, bu sesler ile konuşması
  • Halüsinasyon görmesi
psikoz

Negatif Semptomlar;

  • Sosyal ortamdan zamanla uzaklaşma
  • Herhangi bir aktiviteye katılmama isteği
  • Kişinin kendini her ortamdan soyutlaması
  • Herhangi bir şeyden keyif almama

Bilişsel Semptomlar

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Düşünce bozukluklarına bağlı huzursuzluk hissi
  • Kişinin beynini iyi kullanamadığını iddaa etmesi

Psikoz Tedavisi Ne Kadar sürer?

Psikozun tedavisinde ilaç kullanılmaktadır. İlaç tedavisi uzman bir doktor gözetiminde yapılarak sürekli kontrol edilmektedir. İlaç kullanımı kişinin sakinleşmesine olanak sağlarken psikozun semptomlarını hafifletmeye yönelik uygulanmaktadır. Belirtilerin azalması ile tedavi sürecinin nasıl devam edeceğine uzman doktor karar vermektedir. Bu süreçte tanı koyulan kişiye antipsikotik adı verilen ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlacın kullanım süresi kişiden kişiye değiştiğinden net bir kullanım süresi bulunmamakla birlikte gerekli görülmesi halinde dozu arttırılabilmektedir.

Tedavisi ile ilgili kesin bir süre bulunmamakla birlikte ömür boyu ilaç kullanılması gerekebilmektedir. Psikozun birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Bu türler içerisinde organik olmayan psikoz kişilerde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Bu türde kişi bilinç, algılama ve bellek özelliklerini yitirmektedir. Atipik psikoz ise tedavi süreci oldukça can sıkıcı olan bir türdür. İlaçla uzun süreli tedavi edilmesi gereklidir, aksi durumda kişi kendine ve çevresine zarar vermeye meyilli hale gelmektedir. Psikoz nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Psikoz Ne Demektir?

Psikoz; duygu ve düşüncelerin ağır olarak bozulduğu durumlara verilen genel psikiyatri terimidir. Psikoz durumlarında, halisünasyonlar görülebilir ve düşünce bozuklukları sıkça hasta tarafından yaşanabilir.

Psikozlar Tedavi Edilebilir mi?

Psikoz durumlarının tedavi edilmeleri için altında yatan diğer psikiyatrik öğelerin incelenmesi gerekir. Günümğzde çok gelişmiş olan psikiyatrik tedavi yöntemleri sayesinde psikoz durumlarının ortadan kalması mümkün olabilir.

Psikozlar Nasıl Teşhiş Edilir?

Psikoz durumları psikologlar veya psikiyatrlar tarafından teşhis edilen ve tanı konulan durumlardır. Bu konuda başka herhangi bir kişinin yorumda bulunması doğru olmayacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir