Python Nedir?

Python Nedir?

Eğer Python nedir ve bu programlama dili ne amaçla kullanılır gibi soru işaretlerine sahip iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu programlama dili ile alakalı size altın değerinde bilgiler sunacağız.

1991 yılından bugüne Python programlama dili bir boşluk doldurucu, “sıkıcı şeyleri otomatikleştiren ” (Python’un öğrendiği popüler bir kitap olarak) veya diğer dillerde uygulanacak uygulamaları hızla prototipleyen komut dosyaları yazmanın bir yolu olarak kabul edildi. Ancak, son birkaç yıldır, Python modern yazılım geliştirme, altyapı yönetimi ve veri analizinde birinci sınıf bir dil olarak ortaya çıktı. Artık bir arka oda yardımcı programlama dili değil, web uygulaması oluşturma ve sistem yönetiminde büyük bir güç ve büyük veri analitiği, makine istihbaratındaki patlamanın ana itici gücü.

Python’un başarısı, hem yeni başlayanlara hem de uzmanlara sağladığı çeşitli avantajlar etrafında dönüyor. Dilin kendisinde bulunan özelliklerin sayısı mütevazıdır ve ilk programlarınızı üretmek için nispeten az zaman veya çaba harcamayı gerektirir. Python sözdizimi okunabilir ve anlaşılır olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu basitlik Python’u ideal bir öğretim dili haline getirir ve yeni gelenlerin dili hızlı bir şekilde anlamasını sağlar. Sonuç olarak, geliştiriciler çözmeye çalıştıkları sorunu düşünmek için daha fazla, dil karmaşıklıkları hakkında düşünmek veya başkaları tarafından bırakılan kodları çözmek için daha az zaman harcarlar.

python nedir

Python Geniş Çapta Destekleniyor

Python, Tiobe Endeksi gibi anketlerde yüksek sıralamalar ve Python kullanan çok sayıda GitHub projesi olarak hem popüler hem de yaygın olarak kullanılmaktadır. Python her büyük işletim sistemi ve platformda ve çoğu küçük işletim sisteminde de çalışır. Birçok büyük kütüphane ve API destekli hizmet, Python bağlamaları veya paketleyicileri ile Python’un bu hizmetlerle serbestçe arabirim kurmasına veya doğrudan bu kütüphaneleri kullanmasına izin verir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Python dilinin her revizyonu, modern yazılım geliştirme uygulamalarına ayak uydurmak için yararlı yeni özellikler ekler. Örneğin, eşzamansız işlemler ve eşgüdümler artık dilin standart parçalarıdır ve eşzamanlı işlem gerçekleştiren Python uygulamaları yazmayı kolaylaştırır.

Python Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Python için en temel kullanım durumu bir betik ve otomasyon dilidir. Python yalnızca kabuk komut dosyalarının veya toplu iş dosyalarının yerine geçmez; web tarayıcıları veya uygulama GUI’leriyle etkileşimleri otomatikleştirmek veya Ansible ve Salt gibi araçlarda sistem sağlama ve yapılandırma yapmak için de kullanılır . Ancak kodlama ve otomasyon, Python ile buzdağının sadece ucunu temsil eder.

  • Web uygulaması geliştirme,
  • Mobil uygulama geliştirme,
  • Robotik uygulamalarda kullanım gibi çok çeşitli amaçlar için Python kullanabilirsiniz. (Python)

Python nedir, tüm detayları sizinle paylaştık. Bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Python Ne Demek?

Python 90’lı yılların başlarında Avrupalı bir genç grup tarafından geliştirilmeye başlanmış olan bir programlama dilidir. Dünya genelinde ki en yaygın programlama dilleri arasında yerini almıştır. Ülkemizde de birçok yazılımcı tarafından tercih edilmektedir.

Python Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Python kullanmak diğer programlama dillerinin aksine derlenmeye gerek bırakmayan bir programlama yapma imkanı sunar. Bu durum sayesinde bir program geliştirmek Python ile daha kolay bir hal alır.

Python Nasıl Yüklenir?

Python sürümlerini kullanmak için işletim sistemine yüklemek gerekir. Genellikle Linux, Ubuntu ve Mac sistemlerinde kendi otomatik kurulu şekilde gelmekte olan Python, Windows için indirilme yapılması gerekn bir programlama dilidir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir