RAM Nedir?

RAM Nedir?

Bilgisayarlarda kullanılan RAM nedir? RAM, bilgisayarınızdaki flash belleği yöneten bellektir. Ve bilgisayarı kullandığınızda, RAM ile çok uğraşırsınız. RAM’in ne olduğunu ve verilerin depolanması olan en önemli işlevini keşfedelim. Bilgisayarlarımızdayken, bir sabit sürücümüz veya bilgi ve multimedya dosyalarını tutan bir belleğimiz olur. Geçmişte, RAM çok küçüktü ve çok kullanışlı değildi çünkü sadece rasgele erişim belleğinin bir parçasıydı. Günümüzde, çift kanalda olan iki RAM seti olan bilgisayarlar var. Bu çift kanal teknolojisi, bilgisayarın performansını ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur.

Bilgisayarlar hakkında biraz bilginiz varsa, RAM’in nasıl çalıştığı hakkında temel bilgilere sahip olabilirsiniz. Temel olarak, RAM bir metal parçasıdır ve çok az yer içerir. Önbellek adı verilen başka bir devre tabakasıyla çevrilidir. İşlemcinin RAM’den verilere erişmesi gerektiğinde, verileri almak için önbellekten geçmelidir ve bu önbelleklerin bulunduğu yerdir. (Vikipedi)

İşlemci bilgileri aldığında, RAM’e kaydeder ve tekrar kullanması gerektiğinde okur. Daha sonra verilere erişme zamanı geldiğinde, RAM’in gerçek alanı boştur. Bir flash bellek kullanırken, bilgisayarınızdaki flash belleğe erişebilmeniz için flash belleği bilgisayarınıza takmanız gerekir. RAM’in gerçekten nasıl çalıştığını bilmeniz için, RAM’in ne yaptığını ve nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Üç ana işlevi yerine getirir. Bu işlevler, flash belleğin kaydedilmesi ve yüklenmesi, flash belleğe erişilmesi ve RAM’e erişilmesidir.

ram nedir

RAM, flash belleği okumak veya yazmak istediğinizde flash belleği kaydeder. Bilgisayarınızı kullandığınızda, RAM’in genellikle 800 Mhz’e kadar düşük bir hız kullandığını bilmelisiniz, çünkü RAM genellikle bilgisayarın flash belleğine erişir. Ramler aynı zamanda DDR2 DDR3 DDR4 vs gibi nesillere ayrılırlar. RAM flash bellekten veri okur ve flash bellekten okuduğunda RAM’e yazar. Daha sonra RAM, RAM’den okuması gerektiğinde RAM’e erişir. RAM, RAM’deki bilgileri okumak zorunda kaldığında, RAM hızlı bir kontrol durumunda flash belleği kaydetmek için RAM’i önbellek olarak kullanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

RAM’in flash belleğe erişmesi gerektiğinde, RAM önbelleği olarak cache kullanır. RAM, cache’i bilgisayarın merkezi sinir sistemi olarak kullanır. Bu şekilde RAM, bilgisayarla ilgili geçerli RAM durumu ve ne zaman flash belleğe erişmesi gerektiği gibi tüm bilgileri kontrol eder. Daha sonra, RAM’in cache’e erişmesi gerektiğinde, RAM, bilgisayarın merkezi sinir sistemi olarak kendisini kullanır. Daha sonra RAM, kaydedilmesi veya erişilmesi gerekip gerekmediğini görmek için flash belleği kontrol eder. Flash bellek hakkındaki bilgiler kaydedildikten sonra RAM, flash belleği istediği zaman kaydedebilir.

Ram Fiyatları

Ram fiyatları ram modeline ddr nesline ve mhz hızına göre değişiklik gösterir. Oyuncu bilgisayarlarına ve standart bilgisayarlara özel olarak tasarlanmış birçok markanın ram modelini bulmak mümkündür. Bu ramleri satın alarak siz de bilgisayarlarınızı hızlandırabilir, ağır yük altında daha hızlı çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Ram Çeşitleri

  • Oyun bilgisayarı ramleri
  • Günlük bilgisayar ramleri
  • DDR2 DDR3 DDR4 ve DDR5 ramler olarak sıralanabilir.

Ram nedir tüm detaylarıyla sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

RAM Ne Demektir?

RAM, bilgisayarlarda verilerin işlenmesi, depolanmasını, silinmesini ve okunabilmesini mümkün kılan bir donanımsal parçadır. Türkçesi Rastgele Erişimli Bellektir.

RAM Ne İşe Yarar?

RAM bilgisayarlar için olmazsa olmaz bir parçadır. Verilerin işlenmesini münkün kılar. Bilgisayar performansını direkt olarak etkiler. Günümüz bilgisayarlarının gelişmesi ile hem okuma hem de yazma yapabilen RAM’ler geliştirilmiştir.

RAM Boyutu Neden Önemlidir?

RAMların boyutu bilgisayar hızı ile doğru orantılıdır. Eğer bilgisayarınızın ihtiyacından daha az RAM’e sahipseniz işlemleriniz çok yavaş ilerler. Hızı arttırmak için RAM Yükseltmeniz gerekir. Ancak bilgisayarınızın ihtiyacından daha yüksek bir RAM’a sahip olmak da size avantaj sağlamaz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir