Rana İsminin Anlamı

Rana İsminin Anlamı

Rana isminin anlamı nedir? Sevgili anne baba adayları tatlı bir heyecan içerisinde bulunduğunuz bu dönemde bebeğinize Rana ismini vermeyi düşünüyor ancak bu isim hakkında yeterince bilgiye sahip değil misiniz? Bu yazımızda gelin birlikte “Rana isminin anlamını, Rana ismine sahip insanların karakter özelliklerini, Rana isminin harf analizini ve Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini” öğrenelim.

Rana İsminin Anlamı Nedir?

Rana ismi göze hitap eden, güzel görünen ve zarif anlamına gelmektedir. Bu isim Arapça ve Farsça kökenli bir isim olup Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer almamaktadır. Ancak Rana kelimesi Arapça’ da yalnızca ahmak, sünepe sıfatları yerine kullanılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak bilinen göze hitap eden, güzel görünen ve zarif anlamları Farsça’ dan gelmektedir.

Rana İsminin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Rana ismine sahip insanların en belirgin özellikleri cesur ve lider bir kişiliğe sahip olmalarıdır. Bunların yanı sıra iş ahlakları yüksek, hiçbir görev ve sorumluluktan kaçınmayan azimli insanlardır. Ancak iş hayatlarına verdikleri önem nedeniyle genellikle iş ve özel hayatları arasındaki sınırları doğru çizemezler. Başarılı kariyerlerinin ardında çoğunlukla mutsuz özel hayatları vardır. Bu insanlar günlük tutmayı ve kitap okumayı çok severler.

rana ne demek

Rana İsminin Akrofonoloji’ ye Göre Harf Analizi

Şimdi son zamanlarda ebeveynlerin isim tercihinde karakter analizi yapmalarını sağlayan Akrofonoloji ile Rana isminin harf analizini yapalım.

  • R harfi Akrofonoloji’ de “Karar vermekte zorlanan, tereddütlü kişiliğe sahip bir karakteri, yani iş ve özel hayatında aldıkları kararları ince eleyip sık dokuyan bir kişiliktir. ” anlamına gelmektedir.
  • A harfi Akrofonoloji’ de “Algıları son derece açık ve mantık çerçevesinde hareket eden bir karaktere sahip, yani çevresinde gerçekleşen olaylarda doğru olanı seçebilen ve bu çerçevede mantıklı kararlar alabilen kişilik” anlamına gelmektedir.
  • N harfi Akrofonoloji’ de “Üstün güçlü, kabiliyetli ve sağduyulu bir karakteri, yani genel olarak yapmayı kafaya koydukları bir işi yapana kadar önlerine çıkabilecek tüm engelleri anlayışlı bir şekilde karşılayarak bu engelleri alt edebilecekleri becerilerini geliştirebilecek güce sahip bir kişiliktir.” anlamına sahiptir.

Rana İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor mu?

Rana ismi Kur-an’ ı Kerim’de geçmez, ancak bazı İslami kaynaklarda Peygamber Efendimizin (s.a.v.) ilk Cuma namazını Ranuna vadisinde kıldırdığı yazılmıştır. Bu nedenle toplumumuzda Rana isminin Ranuna’ dan türetildiği düşünülmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Rana İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Rana isimli ünlülere ülkemizde çok sık rastlanmamaktadır. Ancak, Rana Alagöz ve Rana Cabbar bu konuda örnek olarak sunabileceğimiz ünlü isimler arasında yer alır.

Rana Ne Demektir?

Rana kelimesi, içi içine sığmayan, coşkulu kimse anlamlarını içermektedir. Güzel, hoş, latif gibi anlamlarda içermektedir.

Rana İsmi Caiz mi?

Rana ismi muhafazakar kesimler tarafından çok sık tercih edilen isimlerdendir. Bunun nedenlerinden biri ise din adamları tarafından tavsiye edilmiş bir isim olmasıdır. Bebekler verilmesinde bir sakınca yoktur.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir