RDW Nedir?

RDW Nedir?

Kan testlerinde yüksekliği ve düşüklüğü en çok endişeye neden olan detaylardan biri olan rdw nedir, yüksekliği ve düşüklüğü ne anlam ifade eder? İsterseniz gelin hep beraber öğrenelim. RDW veya kırmızı kan hücresi dağılım genişliği, kırmızı kan hücrelerinizin boyutunun ne kadar eşit olduğunun bir ölçüsüdür. Doktorunuzun kanla ilgili çeşitli bozuklukları ve hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olabilir. Ek olarak, görünüşte ilgisiz görünen bozukluklar ve kan hücresi üretimini ve ömrünü etkileyen hastalıklarda da artar. Bunlar enflamatuar, otoimmün, karaciğer, böbrek ve kalp hastalığını içerir. Yüksek RDW’ye sahip olmanın neden kötü olduğunu ve değerlerinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Normal bir kırmızı kan hücresi, depresif merkezi olan bir disk gibi şekillendirilir. Şeklini değiştirmesini sağlayan çok esnektir – bu bir kırmızı kan hücresinin kılcal damarlar denilen en dar kan damarlarından sıkılması için gereklidir. Normal olarak, kırmızı kan hücrelerinin şekli ve boyutu nispeten eşittir. Bununla birlikte, bazı durumlarda ve hastalıklarda, kırmızı kan hücreleri, temel işlevlerini (oksijen ve karbondioksit taşınması) korurken, bozuk bir şekle sahip olabilir veya normalden daha küçük veya daha büyük olabilir. (Vikipedi)

rdw yüksekliği

Kırmızı kan hücresi dağılım genişliği (RDW), kırmızı kan hücrelerinizin boyutunun / hacminin değişimidir. Temel olarak, kırmızı kan hücrelerinizin boyutunun ne kadar eşit veya eşit olmadığını söyler. Hemoglobin, hematokrit ve kırmızı ve beyaz kan hücresi sayımlarınızı da ölçen tam bir kan sayımının bir parçasıdır. Düşük değerler, kırmızı kan hücrelerinizin boyut olarak kabaca benzer olduğu anlamına gelir, bu normal ve arzu edilirdir. Daha yüksek değerler, kırmızı kan hücrelerinizin farklı boyutlarda üretildiği anlamına gelir. Başka bir deyişle, kırmızı kan hücresi üretimi veya hayatta kalmayla ilgili bir sorun vardır.

MCV ( ortalama corpuscular hacim ), MCH (ortalama corpuscular hemoglobin) ve MCHC ( ortalama corpuscular hemoglobin konsantrasyonu ) ile birlikte yüksek bir RDW, anemi gibi altta yatan hastalıkların bir işareti olarak işlev görebilir:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

  • Anemiler
  • Demir ve B12 Vitamini / Folat Eksikliği,
  • İltihap,
  • Yaralanmalar ve kanama,
  • Karaciğer hastalığı,
  • Böbrek hastalığı,
  • Talasemi gibi kalıtsal kırmızı kan hücresi bozuklukları,

Normal, Düşük ve Yüksek RDW

RDW normalde % 11,5 – 15 arasında değişir. Aralık laboratuvarlar arasında biraz değişebilir. Bununla birlikte, normal bir RDW, anemi gibi bir durumun olmadığı anlamına gelmez. Doktorunuz sonuçlarınızı tıbbi geçmişiniz ve diğer test sonuçlarınızla birlikte yorumlayacaktır.

Düşük bir değer, kırmızı kan hücrelerinizin tek tip boyutta olduğunu gösterir. Bu arzu edilir ve endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, kanla ilişkili bir hastalığa ve düşük RDW seviyelerine sahip olmak hala mümkündür.

Yüksek RDW, kırmızı kan hücrelerinizin boyutlarının eşit olmadığı anlamına gelir. Bu duruma anizositoz denir.

Herhangi bir nedenden dolayı, vücudun kırmızı kan hücreleri üretmekte sorunları olduğunda olur.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

RDW Ne Demektir?

RDW vücudumuzda yer alan kan hücrelerimiz ile ilgili bir değerdir. Vücudumuzda ki kırmızı kan hücrelerinin sahip oldukları hacmin ne kadar değişkenlik gösterdiğini sunar. Kapsamlı kan testlerinde kullanılmaktadır.

RDW Düşüklüğü Nedir?

RDW düşüklüğünde ki en büyük nedenlerden birisi anemidir. Kan hücrelerinin azlığı ya da boyutlarında ki küçüklük RDW düşüklüğüne neden olabilir. Eklemlerdeki iltihaplanma, Kronik kansızlık, B6 vitamin eksikliğide buna sebep olabilir.

RDW Yüksekliği Nedir?

RDW yükseliği, demir eksiklği, folat eksikliği ve B12 vitamini eksikliği gibi durumlarda kanda ki kırmızı kan hücrelerinin değerleri yüksek çıkabilir. Bu yükseklik RDW yüksekliği anlamına gelmektedir.

RDW Testi Nasıl Yapılır?

RDW testi ülkemizde ki kamu sağlık kuruluşlarından ve özel sağlık kuruluşlarından yaptırılabilir.

RDW Beslenme Alışkanlıklarına Bağlı mı?

RDW beslenme alışkanlıkları ile yakından ilgilidir. Vücutta yer alan vitaminlerin eksikliğinden çok etkilenir.

RDW Değerleri Nasıl Dengelenir?

RDW değerlerinin dengelenmesi için alınan demir miktarı ve B12 miktarının yeteri düzeylerde olması gerekmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba benim bi hesapta 2000 takıpcım ve 3000 takıp ettıgım var takıp ettıklerımı sıfırlıyordum engel yedım ve gıremiyorum hesaba yani görebiliyorum da şifreni degıştır falan dıyor şifremide bilmiyorum kod göndererek görebiliyorum ama şifreni değiştir dıyor.