Realtek Driver

Realtek Driver

Realtek ses driver ücretsiz bir ses kartı sürücüsüdür. İndirilmesi ve kullanılması oldukça güvenli bir ses sürücüsüdür. İşletim sisteminin ses kartını tanıyabilmesine olanak sağladığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat indirilme ve kurulum sırasında yapılan yanlışlıklar uygulamanın çalışmasını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple indirilmesi ve kurulması oldukça önemlidir. İndirme işlemini gerçekleştirecek birçok site bulunmaktadır, indirme işlemi sırasında orijinal realtek driver sürümünün yüklendiğinden emin olunmalıdır. Bunun yanı sıra indirme işlemi sonrasında güncelleme işlemlerinin de yapılması gerekmektedir. Güncelleme yapılmaması durumunda ses sürücüsü çalışmayacağı için hata verecektir.

Ses Sürücüsü İndirme Ve Kurma Nasıl Yapılır?


İndirme işleminin yapılabilmesi için birçok farklı site bulunmaktadır, bu sitelerden güvenilir olanı tespit edildikten sonra indirme işlemi yapılabilir. Bu esnada uygulamanın ücretsiz olduğu gözden kaçırılmaması gereken bir detaydır. Orijinal uygulama tamamen ücretsizdir fakat çakma olarak nitelendirilen uygulamalar ücretli olarak indirilebilir. Bu sebeple ücretsiz indirilmesi gerekmektedir, realtek hd audia güncel sürüm şeklinde indirilmektedir. Fakat bazen indirdikten sonra da güncelleme işlemi yapılması gerebilir. Windows için uyumlu olan uygulama ücretsiz indir butonu ile indirilmektedir. İndirme işlemi bilgisayara göre değişkenlik gösterebilir. Kendi sitesinden indirilmesi en güvenli indirme şekillerinden biridir.

 • İndirme işlemi tamamlandıktan indirilen doyanın kurulumu yapılmalıdır.
 • Click Aygıt Yöneticisi açılarak ardından Sistem Aygıtlarına girilmelidir.
 • Bu sırada mutlaka MicroFOST UAA Driver’ın devre dışı bırakılması gereklidir, aksi durumda kurulum tamamlanmayacaktır. Devre dışı bırakmak dışında programın kaldırılması denememelidir, devre dışı bırakmak yeterli olacaktır.
 • Bu işlemin ardından sistem güvenli kip’te tekrar çalıştırılmalıdır, çalışmaya başladıktan sonra yukarıda belirtildiği gibi tekrar aygıt ayarlarına girilmelidir.
 • Yükleme işleminden sonra sistem kurulumunun büyük bir bölümü tamamlanacaktır.
 • Bu aşamalar zaman alacaktır, beklenmesi gereklidir sonrasında ise bilgisayarın yeniden başlatılması gerekmektedir.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra sağ altta görülecektir, sonrasında realtek simgesine dokunarak kurulumun yapılması sağlanmalıdır.
 • Tüm bu aşamaların tamamlanması sonrasında sistem kurulumu tamamlanarak çalışmaya hazırhale getirilecek ve ses kartı tanınacaktır.
realtek driver

Driver Güncelleme

Güncellemenin doğru şekilde yapılabilmesi için bilgisayar sisteminin buna hazır olması gerekmektedir.
Özellikle Windows sebebiyle uygulamanın çalışması zaman zaman hata verebilmektedir. Bu hatanın düzeltilmesi için ise gerekli adımlar izlenmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

 • Öncelikle sürücünün önceki ayarlarına geri döndürülmesi ve ardından tekrar güncellenmesi gereklidir.
 • Cihazlar da kimi zaman güncellemeye yetecek kadar depolama alanı bulunmadığı için sistem güncellenemeyebilir bu durum ses sürücüsünün hata vermesine neden olmaktadır.
 • Bu sebeple güncellemeye yetecek kadar alanın olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Bilgisayar da ek olarak başka programlar kullanılıyorsa bunların kapatılması gereklidir, belirli programlar ses sürücüsünün çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Üçüncü taraf güvenlik yazılımlarının bu aşamada devre dışı bırakılması önerilmektedir.
 • Güncelleme işlemi öncesinde bilgisayarda bulunan diğer uygulamaların güncellemelerinin yapıldığından emin olunmalıdır.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayar yeniden başlatılarak güncelleme işlemi yapılmalıdır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımızla birçok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ses Sürücüsü Ne Demektir?

Ses sürücüsü, bilgisayarlarınızda harici ses aygıtlarını kullanmanız ve sesleri dışarı aktarmanız adına gerekli olan yazılımsal bir eklentidir.

Ses Sürücüsü İndirilmezse Ne Olur?

Bilgisayarlarınızda ses sürücüsü olmaması gibi durumlarda, seslerinizi dışarı aktaramazsınız. Müzik dinleyemez ve mikrofon işlemlerinden yararlanamazsınız.

Ses Sürücüsü Nasıl İndirilir?

Eğer bilgisayarınızda hali hazırda bir ses sürücüsü yok ise hızlı bir şekilde indirip kurmanız gerekecektir. Nasıl mı? Blog yazımızdan tüm bilgileri detaylıca öğrenebilirsiniz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir