Reflü Nedir?

Reflü Nedir?

Sağlık sorunları arasında en sık görülenlerden biri olan reflü nedir, reflü belirtileri ve reflü tedavisi nedir? İsterseniz gelin hep birlikte öğrenelim. Göğsünüzde rahatsız edici yanma ağrısı, hıçkırık veya boğuk bir ses yaşadıysanız (özellikle yemek yedikten sonra) asit reflüsünün ne olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bu yaygın bir durumdur ve Türkiye’deki yetişkinlerin yaklaşık dörtte birini etkiler.

Asit reflü, mide asidi yemek borusuna geri döndüğünde yanma hissine neden olduğunda ortaya çıkar, ancak solunumu da etkileyebilir. Çoğu insan bunu yaşamlarının bir noktasında yaşar, ancak gerçekleşmeye devam ederse, özel bir adı vardır: gastroözofageal reflü hastalığı veya kısaca GERD.

Reflü Neden Olur?

Midenizin proteinleri sindirmek için şık bir yolu vardır ve bu yol mide asidi olarak adlandırılır, ancak siz bunu mide suyu veya sadece asit olarak biliyor olabilirsiniz. Esas olarak, hidroklorik asit, mideyi kaplayan hücreler ( parietal hücreler ) ve gastrik bezleriniz tarafından üretilen güçlü bir kimyasaldan oluşur. Adından da anlaşılacağı gibi yanabilir, böylece vücudunuz aşırı asiditesine dayanacak şekilde tasarlanan midenizin içine kapanır. Bazen bu mekanizma başarısız olur ve asit, ağzınızı midenize bağlayan kaslı tüp olan özofagusunuza (veya guletinize) itilir.

Özofagusun midenizle buluştuğu yerde, yemek borusu sfinkteri adı verilen özel bir kas kapağı vardır, bu da gırtlaktan mideye tek yönlü akış sağlar. Yemek yediğinizde, yiyeceklerin midenize geçmesine izin vermek için açılır, ancak geri kalan süre boyunca, midenizin içeriği geri gelmemesi için sıkıca kapalı kalmalıdır. Midenizin içeriği kaçarsa ve yemek borunuza geri dönerse, rahatsız edici mide reflü semptomları yaşarsınız. Alt göğsünüzdeki bu acı verici yanma rahatsız edici ve hatta düpedüz acı verici olabilir.

reflü nedir

Reflü Belirtileri

  • Mide ekşimesi,
  • Ağızda ekşi tat,
  • Ağız kokusu,
  • Tekrarlayan öksürük veya hıçkırık,
  • Boğuk ses,
  • Şişkinlik,
  • Mide bulantısı.

Özellikle, spesifik yaşam tarzı faktörleri mide ekşimesi ve asit reflü riskini artırabilir. İyi haber şu ki bunların birçoğu önlenebilir (her zaman arzu edilmese bile). Bu durumda, sigara içmek çok zor bir alışkanlıktır, ancak ağır yemeklerden reflü olursanız ve çok fazla içerseniz, o zaman alımınızı azaltmak ve ölçülü tüketmek anlamına gelebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Reflü Tedavisi

Asit reflü tedavisi için özel olarak mevcut tedaviler vardır, ihtiyacınız olan tedavi sorunun ciddiyetine bağlı olarak değişecektir. Kronik mide ekşimeniz varsa, doktorunuza sormak önemlidir, çünkü asit reflüsü tedavi edilmezse yemek borunuza ciddi zarar verebilir.

Yerel eczanenizde ve hatta süpermarketlerde tezgahta satılan ilaçlar vardır. Antasitler nadiren mide ekşimesi için kullanılabilir: yanma hissini durdurmak için mide asidinizi nötralize ederek çalışırlar. Sorun kronik veya şiddetli ise, doktor asit reflü rahatlaması için mide sularının üretimini engelleyen ve neden olduğu hasarı önleyen ilaçlar reçete edebilir. Sıklıkla reçete edilen ilaçlar proton pompası inhibitörleri (PPI’ler) veya H2 blokerleridir. Reflü nedir sizlere en iyi şekilde açıkladık, bizleri takipte kalmayı unutmayın.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Reflü Ne Demektir?

Reflü, midede ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide yanması olarak kişi tarafından hissedilir. Günlük yaşamı çok büyük ölçüde etkiler. Alınan gıdaların çeşitliliği azalır ve yenilen yemekler sonrasında bireyler büyük sıkıntılar çeker.

Reflü Tedavi Edilebilir mi?

Reflünün günümüzde ki teknoloji sayesinde tedavisi mümkündür. Gelişmiş teknolojiler sayesinde tanı koymak ve tedavi gerçekleştirmek kolaylaşmıştır. Ancak erken tanı bu hastalıkta da çok büyük önem arz eder.

Reflü Belirileri Nedir?

Reflü, mide yanması, göğüste yanma gibi çeşitli bölgelerde hissedilebilir. Ağıza ekşi su gelmesi ve yemeklerden sonra yaşanılan rahatsızlıkta en büyük belirtilerden biri olabilmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir