Reform Nedir?

Reform Nedir?

Reformasyon da adlandırılan Protestan Reformu, 16. yüzyılda Batı kilisesinde gerçekleşen dini devrimdir. En büyük liderleri şüphesiz ki Martin Luther ve John Calvin’di. Geniş kapsamlı siyasi, ekonomik ve sosyal etkilere sahip olan Reform, Hıristiyanlığın üç ana kolundan biri olan Protestanlığın kurulmasının temeli haline geldi. Peki reform nedir, hareketleri nelerdir? Sizler için derledik.

Dini, politik veya toplumsal bir kurumu daha iyiye değiştirme eylemi veya sürecine reform denir. Kapitalizasyon yapıldığında, Reform özellikle Katolik Kilisesinde reform yapmak isteyen Protestanlar tarafından 1517’de başlatılan dini bir değişiklik olan Avrupa’daki Protestan Reformuna atıfta bulunmaktadır. Reformun kökü, yeniden biçimlenmek veya değişmek anlamına gelen Latince reform kelimesidir.

Reform Nerede Başladı?

Reform Batı Avrupa’da, Roma Katolik Kilisesi’nin bazı öğretilerini ve uygulamalarını yeniden düzenlemeyi amaçlayan ve Protestan kiliselerinin kurulmasına yol açan 16. yüzyıldan kalma bir hareketti. Batı Avrupa’da kilisenin uyguladığı yanlış uygulamaların inandıkları şeylere uymadığına inanan birçok Hıristiyan vardı. Bu uygulamalara iki örnek, işlenen günahlardan dolayı cezanın hafifletilmesi ve katkıda bulunanlara kilisede otorite pozisyonlarına atanmasıydı.

1517’de Martin Luther, hoşgörü satma uygulamasını eleştiren 95 Tez yayınladı. Yazılarını ayrıca Wittenberg, Almanya’daki Kale Kilisesi’nin kapısına da gönderdi. Luther, dua, düşüncelerinin ve duygularının incelenmesinde bir keşiş olarak başladı. 1507’de bir papaz olarak görevlendirildi ve 1508’de Almanya’daki Wittenberg Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. Çalışırken, kilisenin araf hakkında görüşlerini hayal kırıklığına uğrattı. Protestan Reformu ayrıca Protestan Devrimi, Protestan İsyanı ve Lutheran Reformu olarak da adlandırılır.

Martin Luther’in muhalefeti, kiliseyle ilgili memnuniyetsizliğin hızla yayılmasına başladı. 1445 yılında Johannes Gutenberg’in matbaanın icadı, birçok insanın protestoya katılmasına izin verdi. Birçok başka reformcu öne çıktı. John Calvin’in Luther’e benzer fikirleri vardı, ancak iki reformcu arasında çok fazla tartışma vardı. Luther aforoz edildi (kiliseden atıldı).

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Reform hareketleri Luther ve Calvin ile aynı zamanda İsviçre, İskoçya ve Macaristan’da başladı. İngiltere Kilisesi’nin 1529’da VIII. Henry’nin yönetimi altında ayrılması, İngiltere’yi de reform hareketine getirdi.

reform nedir

Rönesans ve Reform İlişkisi     

Batı siyasal düşüncesi âlimleri, rönesans ve reform ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduklarını güvenle iddia ettiler. Rönesans olmasaydı, Reform doğru ilerlemeyi bulma fırsatını bulamazdı.

Rönesans insanın zihnini ve bakış açısını önemli ölçüde genişletti. Akıl ve rasyonalite ile aydınlanan insan, Ortaçağ’ın karanlığından çıktı. Akıl ve rasyonalitenin gelişmesi insanı farklı bir sahneye koydu. Kilisenin ve Papa’nın uygulamalarının ve davranışlarının dini dünyanın çürüyen durumundan kesinlikle sorumlu olduğuna inanmaya geldi.

Rönesans sonucunda insanlar dinin kişisel bir mesele olduğuna inanmaya başladılar. Dini yaşamlarını kendi nedenlerine ve inançlarına göre yönetme hakkına sahip oldular ve kilise ya da Papa’nın bunları dikte etme gücü yoktu. Bunu iddia ederek, insanlar kendi nedenlerine göre gitmeye başladılar.

Bu durum Reform liderlerinin kilisenin muazzam gücüne ve etkisine karşı yükselmelerine yardımcı oldu. Martin Luther ve Calvin durumu kilisenin otoritesine meydan okumak için uygun şekilde kullandılar.

Rönesans’ın alanı hazırladığı doğrudur ve Reform liderleri, özellikle Martin Luther ve Calvin, kiliseyi yeniden biçimlendirmenin tohumlarını ekmişlerdir. Böyle bir durumda aslında Rönesansı Reform’dan ayırmak için çok az alanımız vardır. Yine Rönesans olmadan Reformun asla mümkün olmayacağı görüşüne katılabiliriz.

Bütün mesele sürekli bir süreçtir. Mesele insanların zihnini aydınlatmak, zihnini her türlü batıl inançtan ve mantıksız fikir ve kavramlardan kurtarmaktır. Reform nedir, tüm detayları bu blogda.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Reform Ne Demektir?

Reform kelime anlamı olarak yeniden düzenlemek, yeniden şekil vermek anlamlarına gelmekte olan bir kelimedir. Ayrıca Avrupa tarihinde ki Reform hareketlinde ismini vermiştir.

Reform Nedir?

Reform dönemi, Almanya’da yaşayan fakir halkın kiliseye karşı kin duyması neticesinde yaşanmış olan dini anlamdaki gelişmeler ve düzenlemeleri ifade eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: MHRS

Reform Dönemi Ne Zaman Yaşandı?

Reform Dönemi Avrupa’da 16.y.y.’da yaşanmış olan bir dönemdir. Kilisenin ayrımcı tutumuna karşı gelişmiş ve başarıyla sonuçlanmış olan ve Avrupa gelişimine doğrudan katkısı olan bir süreç olmuştur.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir