Regresyon Nedir?

Regresyon Nedir?

İstatistik alanında sıkça kullanılan regresyon kavramı, analiz etme yönteminde önemli bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Peki regresyon nedir? Regresyon analizi nasıl yapılır? Hadi gelin hep birlikte regresyon kavramını yakından inceleyelim.

Regresyon, bağımsız öngörücülere dayanan bir hedef değeri modelleme yöntemidir. Bağımlı değişken olarak da bilinen sonuç değişkeni ile genellikle bağımsız değişken olarak adlandırılan bir veya daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi bulmak için kullanılan istatistiksel bir araçtır.  Bu yöntem çoğunlukla değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkisini tahmin etmek ve bulmak için kullanılır. Regresyon teknikleri çoğunlukla bağımsız değişkenlerin sayısına ve bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkinin türüne göre farklılık gösterir.

Regresyon’u Ne Zaman Ve Neden Kullanıyoruz?

Regresyon, bağımlı değişken sürekli veri tipindeyken ve öngörücüler veya bağımsız değişkenler sürekli, nominal vb. herhangi bir veri tipinde olabildiğinde gerçekleştirilir. Regresyon yöntemi, bağımlı değişken ile öngörücüler arasındaki ilişkiyi gösteren uygun çizgiyi en az hata ile bulmaya çalışır.

Regresyonda, çıktı / bağımlı değişken, bağımsız bir değişkenin ve katsayının ve hata teriminin fonksiyonudur.

Regresyon Analizi Nedir?

Regresyon analizi bağımlı bir değişken ile bağımsız bir değişken arasındaki ilişkinin ortadan kaldırılması için kullanılan istatistiksel bir yöntemdir. Değişkenler arasındaki ilişkinin gücüne erişmede faydalıdır.

Değişkenler arasındaki gelecekteki ilişkinin modellenmesine de yardımcı olur. Regresyon analizi doğrusal, doğrusal olmayan ve çoklu doğrusal gibi çeşitli tiplerde yapılır. Ancak en faydalı olanlar basit doğrusal ve çoklu doğrusaldır.

Bununla birlikte, doğrusal olmayan analiz temel olarak karmaşık veri kümeleriyle başa çıkmada yardımcı olur. Karmaşık veri setlerinde bağımsız ve bağımlı değişken doğrusal olmayan bir ilişki gösterir.

regresyon nedir

Regresyon Analizi Nasıl Yapılır?

Regresyon analizi, Excel’de Doğrusal Regresyon Grafiği oluşturularak ve formül kullanılarak yapılır.

Formül Kullanarak Excel’de Regresyon Analizi Yapmak

Excel’in regresyon analizini yapmanıza yardımcı olabilecek bazı istatistiksel işlevleri vardır. Bu istatistiksel işlevler şunlardır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • DOT Formülü (C2: C25, B2: B25)
  • Eğim (C2: C25, B2: B25)
  • Kesme Noktası (C2: C25, B2: B25)
  • Korelasyon (B2: B25, C2: C25)

Regresyon Analizi Ne Zaman Kullanılır?

Herhangi biri regresyon analizi dediğinde, genellikle sıradan en küçük kare regresyonları anlamına gelir. Bununla birlikte, belirli varsayımlar karşılandığında sürekli olan bir bağımsız değişken olduğunda bu uygundur.

Fakat gerçekte, sayım regresyonları, lojistik regresyon, çok terimli lojistik, sıralı lojistik, kantil, çok değişkenli ve diğer türler vardır.

Regresyon analizi temel olarak, konut başına oda sayısı, evin yaşı vb. gibi şeylere dayanarak konut fiyatlarını tahmin etme gibi bir dizi özelliğe dayanarak bir hedef değişkeni tahmin etmek için kullanılır.

Regresyon Analizinin Amacı Nedir?

Regresyon analizinde amaç, geçmiş verilere dayalı bir sonuç tahmin etmektir. Bu tarihsel veriler regresyon analizi yardımıyla anlaşılmaktadır.

Örneğin, ne tür insanların kahveyi satın aldıklarının verilerini tahmin etmek istersiniz. Böylece, bu durumda, kahve satın alan ve yaşları, boyları, finansal durumları ve diğer şeyler gibi bilgileri toplayan kişinin verilerini bulacaksınız.

Şimdi bu verileri analiz ettikten sonra, bir kişinin kahveyi satın alıp almayacağını tahmin etmek için bir model oluşturacaksınız. Dolayısıyla, bağımlı değişkenin büyük bağımsız değişkenlere dayalı davranışını tahmin etmek için regresyon analizinin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Regresyon Ne Demektir?

Regresyon bir analiz türüdür. İki ya da daha çok değişken ile ilişkili olarak yapılan analizlere, regresyon analizi denilmektedir. Regresyon analizi her türlü ilişkiyi ölçmek adına kullanılabilmektedir.

Tek Değişkenli Regresyon Nedir?

Tek değişkenli regresyon bir değişkene bağlı olarak gözlemlenen ve ölçümlenen analiz türüdür. Bir tane değişken vardır ve analiz bu değişken üzerinden tamamlanır.

Regresyon Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Regresyon 1805 yılında Adrien Marie Legendre tarafından ortaya konulmuş olan bir analiz türüdür. En küçük kareler prensibine dayanmaktadır. Regresyon terimi ise ilk kez Francis Galton biyolojik bir inceleme sırasında kullanılmıştır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir