Reklam Engelleme Nasıl Yaplılır?

Reklam Engelleme Nasıl Yaplılır?

Sizde mi telefon reklamlarından rahatsızsınız? Reklam engelleme işleminin tüm detayları bu yazıda. Android ve ios işletim sisteminde sıklıkla karşılaşılan bir sorun olan reklam çıkması sebebiyle birçok kişi telefon ekranına sürekli reklam çıkıyor nasıl engellerim sorusunu sormaktadır. Oldukça can sıkıcı olan bu durum virüs sebebiyle gerçekleşmektedir. Bootkitler, Oldboot ve malware ise son dönemlerde telefonların tehdit altında olmasına neden olan en önemli etkenlerden. Günümüzde neredeyse herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlar birçok bilgiyi barındırmaktadır. Kişisel hesapların yanı sıra bankacılık işlemlerinin de yapıldığı düşünüldüğünde bu tarz virüsler güvenliği tehdit eden en önemli unsurlardır.

Telefonun ekranında sürekli olarak reklam çıkması bir şeylerin yolunda olmadığının işaretidir ve ihmal edilmeden çözülmesi gereken bir sorundur. Birbirinden farklı virüs çeşitlerinin telefona girmesi ile kişisel bilgilere ulaşılması mümkündür. Sonuçlarının can sıkıcı olmaması için çözümlerinin yapılması gerekmektedir. Android ve ios işletim sistemine sahip cihazlarda sürekli olarak reklam çıkması ticari amaçlarla geçekleştirilmektedir. Bu reklamlardan para kazanmak isteyen kişiler tarafından geliştirilen bu virüs çeşitleri kimi zaman yalnızca kar amacıyla yapılsada kimi zaman farklı amaçlara hizmet etmeleri amacıyla kullanılabilmektedir. Telefon reklam virüsü ile ilgili şüphesi olan kişilerin birkaç farklı yol izleyerek bu virüslerden kurtulması mümkündür.

Telefonlarda Reklam Engelleme

Para kazanma içgüdüsü ile her geçen gün arttırılan bu virüs türü keyif kaçırıcı bir durumdur. Telefon kendi kendine reklam açıyor gibi ifadelerde bulunan kişilerin bu konu ile ilgili tedbir alması gerekmektedir. Birçok kişi telefonunda çıkan reklamlardan rahatsızdır fakat bu tarz virüsler sürekli olarak reklam açmaktadır. Bu durum sinir bozucu olmasının yanı sıra tehlikelide olabilmektedir. Bunun için öncelikle telefona indirilen son uygulamaların ne olduğu tespit edilmelidir. İndirilen bir dosya veya uygulama aracılığıyla bu tarz virüslerin bulaşma olasılığı oldukça fazladır. Gerekli adımların izlenmesi halinde reklam engelleme işlemi başarıyla tamamlanacaktır.

 • Bunun için telefonun ayarlar bölümüne girilmeli ve ardından sırayla “Uygulamalar”, ” Uygulamaları Yönet “ seçeneklerine tıklanmalıdır.
 • Tüm uygulamaların listelenmesi istenerek sonrasında internet uygulamasına giriş yapılmalıdır.
 • Burada çıkan seçeneklerden sonra “Verileri Temizle” veya “Clear Cache” seçeneklerinden birine tıklanarak onaylanmalıdır.
 • Bu işlem sonrasında telefonun yeniden başlatılması gereklidir. Bu yöntem oldukça etkili olsa da virüs türüne göre etki göstermeme ihtimalide bulunmaktadır.
 • Etki göstermemesi ve reklamların çıkmaya devam etmesi halinde fabrika ayarlarına döndürülmesi tavsiye edilmektedir. (Google Store)

YouTube reklam engelleme işlemi nasıl yapılır öğrenmek için yazımıza göz atın!

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek

En etkili sonucun alınmasına olanak sağlayan durum telefonun fabrika ayarlarına geri döndürülmesidir. Telefonun fabrika ayarlarına döndürülmesi son seçenek olsa da kesin sonuç vermektedir. Telefon reklam engelleme özelliği bulunmuyorsa telefon ayarlar kısmından fabrika ayarlarına geri döndürülmelidir. Telefonu fabrika ayarlarına geri döndürmek için ;
Android telefonlarda “Ayarlar” kısmına tıklanarak “Yedekle Ve Sıfırla” seçeneğine girilmelidir. Ardından çıkan seçenekte “Fabrika Verilerine Sıfırla” işlemi onaylanmalıdır.
iOS işletim sistemine sahip telefonlarda ise; “Ayarlar” bölümüne girilerek genel seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan sayfa da “Sıfırla” bölümüne gidilmeli ve ardından “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğine dokunulmalıdır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Video İndirme Programları
Video İndirme Programları

Günümüzde hemen hemen her an akıllı telefon, bilgisayar ya da tablet kullanıyoruz. Günümüzün büyük bir kısmını da ya sosyal medyadan ya da farklı plat...

Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelancer Siteleri
Para Kazanabileceğiniz En İyi Freelancer Siteleri

Para kazanabileceğiniz en iyi 10 freelancer sitesi listemizle, siz de global anlamda bilgisayardan üzerinden çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi ola...

YouTube Reklam Engellemek hakkında bilgi almak için detaylar yazımızda!

Sıkça Sorulan Sorular

Akıllı telefonlarınızda girdiğiniz uygulamalarda veya girdiğiniz web sitelerinde reklam çıkması gayet normaldir. Özellikle ücretsiz olan uygulamalar reklamlar sayesinde gelir elde etmektedirler. Bu yüzden reklamlar kullanıcılara sunulur.

Kullandığınız mobil uygulamalarda ya da web sitelerinde ki reklamları engellemek için, ilk olarak o uygulamanın reklam seçeneğini kapatabilirsiniz. Bu seçenek genelde ücretli seçenektir. Bir diğer durumda ise reklam engelleyiciler kullanabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Sizlere sunacağımız yöntemlerimizin çoğu ücretsiz yöntemlerdir. Ancak tercih olarak ücretli yöntemlerden de yararlanarak reklamları engellemeniz elbette ki mümkündür.

Youtube’da yer alan reklamları engellemek için Adblock kullanmak mümkündür.

Reklam engelleme uygulamaları tamamen yasal olan uygulamalardır.

Reklam engelleme sistemleri kullandığınız sadece sizler tarafından bilinebilecek bir durumdur.

Enes Bulut

Yazılar: 473

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 25 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. songül karayel
  songül karayel

  lütfen telefonuma gelen raklamları engelleyin ben engelleyemiyorum yardımcı olun lütfen

  • Enes Bulut
   Enes Bulut

   Merhaba, uygulamalar içerisinde yer alan reklamları engellemek için uygulamayı internet olmadan kullanmayı deneyebilirsiniz.

 2. Can BAykal
  Can BAykal

  Sıkça karşıma çıkan reklamlardan sıkıldım engellemek istiyorum

 3. Sergen Uner
  Sergen Uner

  Reklam engelleme işlemini güzel anlatmışsınız bloğunuzu severek takip ediyorum