Resesyon Nedir?

Resesyon Nedir?

Ekonomik terimlerden belki de en çok kafa karıştıranı olan resesyon nedir, ne anlam ifade eder gibi sorularınızın hepsinin cevabını bu makalemizde bulacaksınız. Lütfen okumaya devam edin.

Resesyon (durgunluk) anlamına gelmektedir, yaklaşan bir durgunluk fikri korkutucu olabilir, ancak bunun ne olduğunu ve nasıl hazırlanacağını anlamanız, bunun üstesinden gelebileceğiniz anlamına da gelir. Ekonomik durgunluk, normalde işsizliğin artması, konut piyasasındaki düşüş ve borsadaki düşüşün eşlik ettiği bir ekonomik düşüş dönemidir. Tarihsel olarak, Türkiye’de üretilen (gayri safi yurtiçi hasıla veya GSYH adı verilen) mal ve hizmetlerin toplam değeri iki veya daha fazla çeyrek dönem için azaldığında, durgunluk ilan edilir. (Vikipedi)

2007’nin sonlarındaki Büyük Durgunluk’tan sonra, Uluslararası Para Fonu (IMF) durgunluk tanımlarına başka makroekonomik göstergeler ekledi. IMF’ye göre, ticaretteki gecikmelerden sonra, sanayi üretimi azalıyor, petrol tüketimi azalıyor ve işsizlik art arda iki çeyrek dönem yükseliyor. Politikacılar nadiren ekonominin durgunluğa yöneldiğini kabul etmek ister çünkü insanlar başkan, kongre yöneticisi veya federal rezerv gibi kişi ve kurumların suçlanmasını ister. Kısacası, maliye politikasını biçimlendirmekle ilişkili olan herkes eleştiriye açıktır.

resesyon nedir

Resesyona Ne Sebep Olur?

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’na göre, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca 33 durgunluk yaşamıştır ve hiçbiri tam olarak birbirine benzememiştir. Bununla birlikte, çoğu durgunluğun ortak özellikleri vardır:

  • Yüksek faiz oranları, yüksek enflasyon veya her ikisi. Yüksek faiz oranları borç almak (ve yatırım yapmak) için kullanılabilir olan para miktarını sınırlar ve durgunluğun başlangıcına işaret edebilir. Enflasyon, bakkaliye, benzin ve tüketici ürünleri gibi satın aldığımız günlük mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışı ifade eder.
  • “Gerçek ücretler” bir sorun haline gelir. Gerçek ücretler, gelirlerimizin ne kadar uzandığını açıklar. Örneğin, Bursa’da 60.000 TL kazanırsanız, bir araba satın alabilir ve oldukça rahat bir hayat yaşayabilirsiniz . Aynı 60.000 TL San Francisco’da işe yaramayacaktır. Bunlar gerçek ücretlerdir. Durgunluk başladığında ülke genelinde gerçek ücretler azalmaya başlar.
  • Reel ücretlerdeki azalma, tüketici güveninin düşmesine neden olmaktadır. Durgunluk endişeleri, insanlar gelirlerinin enflasyona ayak uyduramadıklarını fark ettikçe yayılan bir virüs gibidir. Tüketici güveninin psikolojik etkisini inkar etmenin bir yolu yoktur. Satın alan kamuoyu ekonomiye olan inancını kaybettikten sonra harcamaları durdurur ve bu da yavaşlamaya katkıda bulunur.

Resesyon Neye Sebep Olur?

Küçük bir kasırga gibi veya yavaşça hızlanan bir durgunluk gibi, durgunlukta bir ekonomik köşe taşını girdabına çektiği için güç toplar. Bunun nasıl gerçekleştiği aşağıda açıklanmıştır:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • GSYİH düşer.
  • Şirketler durgunluktan kurtulmak için geri çekilirler.
  • Bu kurumsal kesintiler işten çıkarmaya yol açar.
  • Diğer insanların işten çıkarılmasını izlemek, hala çalışanların işlerini kaybedeceklerinden endişelenmelerine neden olur, bu da daha az harcamaya neden olur. Resesyon nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Resesyon Ne Demektir?

Resesyon kelime anlamı olarak durgunluk demektir. Piyasada yaşanan durgunlukları ifade eder. Finansal bir tabirdir. Bir kaç aydan daha fazla süren finansal durgunluk ve yükselme hızının azalmasını ifade etmektedir.

Resesyon Döneminin Zararları Nelerdir?

Resesyon dönemlerinde duraklamaya başlayan ekonomi neticesinde işsizlik, maddi güç kaydı ve dış borçlanma artışı kaçınılma olabilir. Bu nedenle resesyon dönemlerinde tedbirleri sıklaştırmakta fayda vardır.

IMF Nedir?

IMF, Uluslararası Para Fonu’dur. Dünya ülkelerine maddi yardımlarda bulunmak ve ekonomik gelişimlerini desteklemek amacı ile kurulmuş olan bir yapıdır. Ülkelere borç verir ve faizleri ile daha sonrasında talep eder.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir