Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlamada önemli bir yere sahip olan ve birçok marka tarafından kullanılan Retargeting diğer adıyla Yeniden Hedefleme nedir, nasıl uygulanır, avantajları ve dezavantajları nelerdir? bu yazımızda anlatacağız.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir?

Yeniden Hedefleme (Retargeting), web sitenizi ya da sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcının, diğer web site ya da sayfaları gezerken sizin reklamınızın orada gösterilmesidir. Yeniden Hedefleme’de amaç sizi ziyaret eden ancak satın alma sürecini tamamlamayan kullanıcıya tekrar ulaşmaktır.

retargeting nedir

Yeniden Hedefleme Ne İşe Yarar?

Yeniden hedefleme web sitenizi ya da sayfanızı ziyaret eden, e-posta listenize kayıtlı olan, sizin alanınızla ilgilenen kişilere yeniden ulaşmanızı sağlamaktadır. Genellikle e-ticaret sitesi olan markaların kullandığı Yeniden Hedefleme, potansiyel müşterilerinize kendinizi hatırlatmanın en kolay yoludur.

Yeniden Hedefleme Avantajları Nelerdir?

Yeniden Hedefleme yöntemi diğer pazarlama stratejileri gibi bazı avantajları ve dezavantajları barındırıyor. Yeniden Hedefleme’nin avantajları daha fazla olsa da markanızın mevcut konumu belirleyici unsurdur. Yeniden Hedefleme avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sunduğunuz ürün ya da hizmete ilgi gösteren bir kişi, yaptığı araştırma sonucu sizin web sitenizi ya da sayfanızı ziyaret etmiştir. Ziyarette bulunan kişiler potansiyel müşterilerinizdir ve Yeniden Hedefleme sayesinde satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.
 • Marka bilinirliğinizi arttırmak için kullanacağınız en sağlıklı yöntemlerden biridir.
 • Sunduğunuz ürün ya da hizmeti daha önce satın alan, web sitenizde arama yapan kişilere alternatif ürün ve hizmetlerinizi sunmanızı sağlar.
 • Oluşturduğunuz reklamların hedef kitlesi daha nettir. Bu durum geri bildirimleri olumlu yönde artırır yani reklam bütçenizi daha verimli kullanmanızı sağlar.

Yeniden Hedefleme Dezavantajları Nelerdir?

 • Reklamlarınızın aynı kişilere sürekli gösterilmesi müşterilerde olumsuz bir imaj yaratmanıza neden olabilir. Bu nedenle reklam stratejilerinizi oluştururken planlı olmalı ve belli bir düzende ilerlemelisiniz.
 • Web sitenizi ya da sayfanızı ziyaret eden kişiler sizin ürün ya da hizmetinizden memnun kalmayan kişilerin olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ziyaret amacı, şikayet etme ya da müşteri hizmetlerinize ulaşmak için de olabilir. Bu kişilere reklamınızın gösterilmesi olumsuz deneyimi tekrar hatırlatacağı için müşterinin zihninde kötü bir imaj da oluşturabilirsiniz.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) avantajları ve dezavantajları kendi özelinizde değerlendirip size özgü reklam stratejileri belirlemelisiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Müşteri Sadakati Oluşturmanın 6 Yaratıcı Yolu

Yeniden Hedefleme Nasıl Yapılır?

Yeniden Hedefleme (Retargeting) site içerisine yerleştirilen piksel kodlar ile gerçekleşmektedir. Bu kodlar sayesinde kullanıcıları takibe alabiliyorsunuz ve diğer sitelerdeki ziyaretlerinde reklamlarını gösterebiliyorsunuz. Yeniden Hedefleme genellikle Google Adwords, Facebook ve Twitter gibi mecralarda yapılabiliyor. Tüm mecralarda farklı işlemler yapılsa da Yeniden Hedefleme için temel mantık aynıdır. Biz de size Yeniden Hedefleme’nin en çok kullanıldığı mecra olan Facebook üzerinden yapılan işlemleri adım adım anlatacağız.

retargeting

Facebook’ta Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nasıl Yapılır?

Facebook’ta Yeniden Hedefleme (Retargeting) reklam yayınlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle özel hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Bunun için markanızın “Reklam Yöneticisi” sayfasını açın.
 • “Araçlar” bölümünden “Hedef Kitleler” butonuna tıklayın.
 • Daha sonra “Hedef Kitle Oluştur ve Özel Hedef Kitle” bölümüne tıklayın.
 • Açılan sayfada “İnternet Sitesi Trafiği” bölümüne girin. Bu bölümde hedef kitleniz için oluşturduğunuz doneleri seçin ve hedef kitlenize isim verin. Sonra da “Hedef Kitle Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • “İnternet Sitesi Özel Hedef Kitlesi Oluşturuldu” yazısını görünce tamam butonuna tıklayın.

Yukarıdaki adımları izleyerek hedef kitlenizi oluşturdunuz. Şimdi yapmanız gereken Facebook’un web sitenizi takip etmesini sağlamak. Bunun için piksel kodu web sitenize eklemeniz gerekiyor. Piksel Kodu alabilmek ve web sitemize eklemek için yapmamız gerekenler ise şöyle;

 • Yine “Reklam Yöneticisi” sayfasını açıp “Araçlar” bölümüne giriyoruz.
 • Daha sonra “Pikseller” bölümüne tıklıyoruz.
 • Açılan ekranda “Facebook Pikseli” göreceğiz. Buradan “Eylemler” menüsüne tıklayıp “Piksel Kodunu Göster” diyoruz.
 • Açılan pencerede piksel kodu göreceğiz. Buradan piksel kodunu kopyalıyoruz ve web sitemizin <head> kodlarının arasına yapıştırıyoruz.
 • Piksel kodu web sitenize eklediğinizde, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar Facebook tarafından özel hedef kitlenize eklenecek. (Yukarıda anlattığımız özel hedef kitlenize eklenecek) Özel hedef kitlenizdeki kullanıcı sayısı yaklaşık 200 olduğunda reklamınızı yayınlayabileceksiniz.

“Özel Hedef Kitle” ile ilgili gelişmeleri “Araçlar” menüsündeki “Hedef Kitleler” bölümünden izleyebilirsiniz.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) ile potansiyel müşterilerinizi satın alma eylemi için yönlendirebilirsiniz. Günümüzde e-ticaret firmalarının sıklıkla kullandığı bu reklam yöntemi ile satışlarda belirgin artış yaşandığı gözlemlenmektedir.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir?

Yeniden Hedefleme (Retargeting), web sitenizi ya da sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcının, diğer web site ya da sayfaları gezerken sizin reklamınızın orada gösterilmesidir.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) Sürekli Yapılır mı?

Bu sizin reklam stratejiniz ile ilgili bir durum. Ancak Yeniden Hedefleme’nin dezavantajlarından birisi de kişilere sürekli aynı reklamın gösterilmesinin olumsuz bir imaj yaratmasıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Design Thinking Nedir?

Yeniden Hedefleme (Retargeting) için En İyi Mecra Hangisidir?

Yeniden Hedefleme genellikle Google Adwords, Facebook ve Twitter gibi mecralarda yapılabiliyor. En iyi mecra hangisi sorusunun yanıtını, hem sizin hedef kitleniz hem de sizin Yeniden Hedefleme deneyimleriniz belirleyecektir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir