Reversi

Reversi

Birçok ülkede çocukların zeka gelişimine katkıda sunabilecek oyunlar arasında bulunan reversi, taktiksel hamlelere dayalıdır. İki oyunculu olmakla beraber 8X8 karelik tek renkli olan tahta zeminde oynanır. Çok eski bir tarihe sahip olmanın ötesinde stratejik öneme sahiptir. Zeka geliştirici yönü olduğu da yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Peki, reversi nasıl oynanır?

Reversi Oyunu Kuralları

Renkli tahta yüzeyde siyah ve beyaz taşlara sahip iki oyunculu olarak reversi oyunu nasıl oynanır sorusu yanıt bulmaktadır. Oyun tahtasının ortasında yer alan dört kare belirlenir. Sırasıyla beyaz ve siyah renkli dört taş konulur. Oyun kuralları genel anlamda çok az ve basittir. Ancak oyun içi hamleler dikkatli şekilde yapılmalıdır. En büyük ipucu ise taşların olabildiğince fazla şekilde köşe bölümlere yerleştirilmesini sağlamaktadır. Böylelikle oyunun çok daha kolay kazanılacağı unutulmamalıdır. Son derece heyecan verici reversi oyunu internet ortamında da bulunabilir.

Reversi Oyunu Oyna

Oyun başlangıcı hazırlık hamleleriyle olur. Ortadaki 16 hamle atlanmadan taş yerleştirme devam eder. Amaç rakibin taşlarını bitirmek olurken taş rengi seçimiyle oyun başlar. Ancak büyük çaplı turnuvalarda daha az taş alan oyunu kazanır kuralı da olabilmektedir. 64 kare var olurken her oyuncu 32 taşa sahiptir. İlk hamleyi siyah taş yaparak oyunu başlatılır. 2 beyaz ve 2 siyah taş oyunun tam ortasına dörtlü olacak şekilde karşılıklı konur. Diğer 30ar taş ise elde tutulur. Rakip taşları kendi taşlarınızın arasına alarak yersiniz. Amaç tüm rakip taşları bu şekilde bitirmektedir. Tekli hamlelerle hareket ettirilen taşların tamamı aynı değerdedir. Birbirlerine üstünlük durumları yoktur. Araya girerek yenilen taş renk değiştirir. Böylelikle oyuncu bir taş fazla kazanmış olur. Dikey ya da yatay olarak yeme olabileceği gibi çapraz versiyon sonucunda da taş değişimi gerçekleşir. Halihazırda ilkokul çocukları için önemli düzeyde zeka geliştiricisi olan reversi fiyat durumuna bakılmadan alınabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

reversi oyunu

Reversi Neler Kazandırır?

  • Stratejik düşünme ve hamlelerin gerçekleştirilmesi zeka kullanımını sağlar.
  • Çok daha detaylı düşünme ve geniş açılardan bakılmasını mümkün kılar.
  • Taş hareketlerinde hem savunma hem de atak prensipleri öğrenilir.

Reversi Oyununun Püf Noktaları

İlk olarak taş seçimi yapıldıktan sonra taşlar, orta kısımda dizilir. Burada önemli olan husus köşe bölümlerinin daha aktif kullanımıdır. Bu sayede rakip taşlar yenebilirken yine de böyle bir durum şart değildir. Yani köşelere taş yerleştiren oyuncu kesinlikle oyunu kazanır denilemez. Usta oyuncular köşe avantajı olmadan da reversi oyunu çok rahat alabilmektedir. Reversi kuralları çerçevesinde bakıldığında sabit diskler oluşturulması ve peş peşe hareket edilmesi gerekir. Önemli olan bir diğer husus ise rakip tarafından yapılacak hamlelelerin sayısını azaltmaktadır. Bu sınırlandırma durumu rakibin hata yapmasını kaçınılmaz kılacaktır. Tek bir köşe ve kenar bölümünde oynanması ise giderek sıkışmayı beraberinde getirir. Bundan dolayı taşların daha geniş alanlarda farklı köşelerde hareket ettirilmesi değerlidir. Sizlerde hemen reversi oyunu oynamak için satın alma işlemlerine başlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Reversi Nedir?

Reversi diğer ismi de Othello olan 8×8 olarak toplam 64 kareden oluşan bir alanda 2 kişi tarafından oynanan ve her oyunucunun 32 taşa sahip olduğu bir oyundur.

Reversi Oyununun Amacı Nedir?

Reversi oyununda amaç, rakibe olabildiğince az alan ve taş bırakmaktır. Burda önemli olan ise taşları köşelere yerleştirmek olacaktır. Bu sayede kazanma ihtimali çok yükselir.

Reversi Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Reversi oynamak, oyunculara strateji bilgisi kazandırır. Dikkatli düşünmek ve oyuna göre planlar oluşturmak gerekir. Bu nedenle zeka gelişimi açısından çok yararlı bir oyundur.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir