Rezene Çayının Faydalari

Rezene Çayının Faydalari

Rezene çayının faydaları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Her derde deva rezene olarak da çokça kullanılan bir söz varken kokusuna rağmen içenlerin sayısı az değildir. Son yıllarda ortaya çıkan faydalarından ötürü kullanımı artmış olurken popüler bitkisel çayların başında geldiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Özellikle ağrı kesici yönüyle bilinen rezene çayı nasıl yapılır sorusu önemli hale gelir. Keskin bir kokuya sahip rezenenin tadı ise dereotuna benzerliğiyle dikkat çekiyor. Maydanozgiller familyasından olmasının yanı sıra Hint kültüründe çok daha yaygındır. Bununla birlikte Ortadoğu ülkeleri tarafından da rezene çayı çokça içilir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

1,5 su bardağı kadar suyun bulunduğu tencere içine 1 tatlı kaşığı rezene yeterli olacaktır. Kısık ateşte kaynama işlemi yapılırken 5-6 dakika içinde tüm aroma suya geçecektir. Sonrasında ise rezene çayı kıvamının yerine gelmesi için birkaç dakika dinlenmeye bırakılır. Ardından rezenelerin süzülmesi sonrasında fincana dökülerek tüketilir. Son derece basit olmasıyla hemen herkes tarafından yapılabilen rezene çayı hem sabah hem de akşam saatlerinde de tüketilebilir. İlk kez deneyenler ise hem sert kokusu hem de bir acı durumundan ötürü içmekte zorlanabilir. Böyle bir durum olması halinde doğal bal ilave edilerek daha tatlı bir hale gelmesi sağlanabilir.

rezene çayının faydaları

Rezene Ne İşe Yarar?

  • Vücutta rahatlama sağlarken tüm ağrıların hızlı şekilde giderilmesini de mümkün kılmaktadır.
  • Düzenli kullanımıyla iç organ hastalıklarını önler, var olan sindirim kaynaklı problemleri erkenden sona erdirir.
  • Besleyici yönü bulunmasıyla beraber çok daha huzurlu bir yaşam ortaya koyar.
  • Mide, bağırsak kaynaklı hastalıklarda belirleyicidir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Her zaman tüketilmesi pek mümkün olmasa da sahip olduğu rezene çayı faydaları kullanımını otomatik olarak arttırır. İlk olarak reflü, gastrit ve benzeri mide hastalıklarında etkili çözümdür. Mide yanmalarına dair tüm şikayetlerde hemen kullanılabilir.
  • Kadınlarda östrojen hormonunun sağlıklı olmasını mümkün kılarken libido arttırıcı özelliğinden dolayı da kullanımı fazladır. Ayrıca rahim kasılmalarını ortadan kaldıran rezene, regl dönemlerinde var olan ağrıları da en aza indirir. Bu yönüyle doğal bir ağrı kesici olduğunu söylemek mümkündür. Yeni doğum yapmış kadınlar ise daha fazla süt sahibi olma amacıyla kullanmaktadır.
  • Başta bağırsak sendromu olmak üzere tüm bağırsak problemlerinin giderilmesine yönelik olarak da rezene çayı kullanılabilir. Bebeklerde görülen kabızlık durumlarını ortadan kaldırır.
  • Hızlı yağ yakımı sağlamasından ötürü de rezene çayının faydaları arasında kilo verme vardır.
  • Diş ve baş ağrıların giderilmesi çok daha sakin bir yaşam sürülmesi ve rahat uyku halleri için rezene çayı kullanımı önerilir.

Rezene Çayı Zararları Nelerdir?

Çok fazla sayda rezene çayı faydaları bulunurken bunların ortaya çıkması birkaç nedene bağlıdır. Öncelikli olarak doğru şekilde kullanımı gerekli olurken gün içerisinde aşırıya kaçınmasıyla rezene zararları ve yan etkilerini görmek kuvvetle muhtemeldir. Hamilelik dönemlerinde kullanımı ise çok fazla önerilmez. Emziren anneler ise yalnızca doktora danışarak belirli bir süre için rezene kullanabilir. Bunun haricinde kullanılan ilaçlara göre de yan etkileri kendisini gösterebilir. Telafisi zor durumlarla karşı karşıya kalmamak için günde birkaç kaşık olacak şekilde tüketilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir