Rich Snippets

Rich Snippets

Çeşitli SEO faaliyetleri var olmakla birlikte uygulamalar özelinde de rich snippets nedir sorusu sıklıkla sorulagelir. Çokça tercih edilen bir uygulama olmasının ötesinde faydaları da oldukça fazladır. Bundan dolayı kullanımı olmazsa olmazlar listesinde yer alır. Gerek kişisel gerek kurumsal web siteler için gerekli olan rich snippets nedir sorusuyla anlatıma başlayalım.

Rich Snippets Nedir?

Bir SEO uygulaması olmakla beraber Google özelinde arama yapan kullanıcıların ve ziyaretçilerin siteyi çok daha kolay bulabilmesini mümkün kılar. Bu işlemi yaparken sitedeki sayfalarda var olan şema kurallarına ilişkin tüm hususlar arama motorları kodlarına uygun hale getirilir. Bu sayede arama motorları tarafından yapılan taramalarda sitenin çok daha ön plana çıkarılması söz konusudur. Arama sonuçlarında ön sayfalarda yer alabilmek için rich snippets kullanılabilir. En iyi kullanım açısından bakıldığında da bu uygulamanın arama motoru Google ile büyük oranda paralelliği vardır. Bilindiği gibi SEO faaliyetleri özelinde uyumluluk son derece önem taşır.

Google Rich Snippet İşlemleri

İşlemlerin etkileri görülmekle birlikte rich snippets nasıl yapılır sorusu da belirleyicidir. Öncelikli olarak Google aramalarına ihtiyaç duyan tüm işletmeler özelinde yapılabilir. Restoranların ortalama puan sonuçları ya da yıldız sayıları gösterilebilir. Fiyat aralıkları görüntülenebilir. Müzik albümlerinde ise şarkı sözleri ya da dinleme linki bulundurulabilir. Sorgulama yapılan kişilerin fotoğrafları ya da telefon bilgilerinin paylaşılması da söz konusudur. Diğer işletmelerde müşterilere ilişkin oylamanın bulunması, yıldız seviyeleri de sitenin daha dikkat çekici yönüyle tercih edilmesini beraberinde getirir. Video ve ürünlere ilişkin olarak da yapısal veri test aracı çerçevesinde işlemler yapılabilir. Resim, fiyat aralıkları, video kısımları sonuçlar kısmında görüntülenir.

Detaylı tanıtımlar ve görsel destekler konusunda yardımcı olan Google SEO rich snippet işlemleri için uygulama indirilir. Nasıl bir görünüm olacağı ise Google Search Console üzerinden yapılacak test uygulamasıyla ortaya çıkarılabilir. Burada Rich Snippet test süreci başlatılır. Google sonuçlarında sitenin nasıl görünür olduğu düzenlenebilir. Arama sonuçlarına dair yapılması gerekenlerde tavsiye şeklinde burada bulunmaktadır. Bunları takip ederek çok daha profesyonel bir iş çıkarılabilir. Hemen herkes tarafından web siteler bazında kullanıma uygun olan SEO uygulamasıyla arama sonuçlarında tercih edilme oranı yarı yarıya artacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Var olan Microdata üzerinden içerik etiketlenebilir olurken html dalgaları içerisindeki değerler yoluyla yapılır. Burada Span ve div benzerliği vardır. HTML üzerinden sınıf değerinin kullanımı ise Microformats özelindedir. Ayrıca RDFa formasıyla özel bir şekilde içerik etiketleme yoluna gidilebilir.

rich snippets

Google SEO Rich Snippet Faydaları Neler?

  • Kullanıcı Dikkatini Çeker

Var olan sonuç görünümlerinde görsellerin daha yoğun kullanımıyla dikkatlerin çekilmesini sağlar. Not değerlendirilmesi, kişi bilgileri, video sonuçları sayfalarında da aynı etki vardır. Uygun kodun eklenmesiyle arama sonuçları listesinde çok daha farklı şekilde sitenin görülmesiyle ziyaretçi kazanılmış olur.

  • Anında Sonuç Gösterimi

Yapılacak aramalar neticesinde doğrudan isteğe uygun şekilde durumun ortaya çıkarılması da sitenin kaliteli olduğunu imajını gösterir. Bu çerçevede arama yapan kullanıcıyı siteye çekmek çok daha kolay olacaktır.

  • Tıklanma Oranı Artar

Ziyaretçilerin siteye giriş yapmasıyla birlikte tıklanma oranları artar ve trafik gelişimi dik seviyeye çıkarılır. Sitenin incelenmesi, yazı ve içeriklerin okunması ya da varsa videoların izlenmesi söz konusudur. Daha kaliteli tasarıma sahip sitelerde bu husus çok önemli olurken bounce rate olarak ifade edilen erkenden siteyi terk etme durumu da minimum seviyelere iner. Var olan Google rich snippets bu açıdan değerlidir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Rich Snippets Nedir?

Rich snippets google tarafından sağlanılmakta olan ve normal snippets hizmetini daha daha ilgi çekici hale getirmekte olan bir özelliktir.

Rich Snippets Ne İşe Yarar?

Rich Snippets, arama sonuçları sayfanızda sitenizin daha dikkat çekici bir halde çıkmasını sağlar. Bu sayede daha fazla trafik ve etkileşim elde edebilirsiniz.

Rich Snippets’ı Neleri Kapsar?

Rich Snippetslar, arama sonuçlarında; müzik, tarfiler, yorum değerlendirmeleri, yorumlar, etkinlikler, sayfa işaretleri, kişiler gibi özellikleri içinde barındırabilirler.

Zengin Gösterim Ne Kazandırır?

Web sitelerinin zengin gösterimler ile sonuçlarda yer alması daha çok trafik kazanmak ve CTR oranlarını arttırmak konusunda faydalı olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Web sitelerinin kullanıcılarına sundukları deneyimler çok daha iyi sonuçlar elde etmelerine, daha iyi sıralamalar kazanmalarına fayda sağlayacaktır. Çok önem verilmesi bir konudur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO Çalışması Yapılmadan Sıralama Kazanılabilir mi?

SEO çalışmalarına önem vermeden kalıcı olarak yükselmek ve sıralama kazanmak pek mümkün değildir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir