Rönesans

Rönesans

Tarih derslerinde sıklıkla duyduğumuz Rönesans nedir? Rönesans, 15 ve 16. yüzyıllar arasında Avrupa’da gerçekleşen bilim, edebiyat ve sanat akımlarında köklü değişikliklerin yaşanmasına neden olan bir dönemdir. Bu dönem sonrasında Osmanlı devleti gibi pek çok devlet yıkılmış ve yeni devletler kurulmuştur.

Rönesans “Yeniden doğuş” anlamına gelen bu ifade ile birlikte Avrupa’da çok köklü değişiklikler olmuştur. İnsanlarda bambaşka bir duyguların oluşmasına olanak tanıyan bu ifadenin dayandığı bir takım temeller vardır. Bunlar:

 • Dünyanın araştırılmaya değer ve ilgi çekici bir yer olduğu gerçeği
 • İnsanların aslında çok güçlü bir varlık olduğu ve dünyanın efendisi olduğu gerçeği
 • İnsanların sürekli çalışması gerekir ki doğayı yensinler. Bu nedenle gerçek olan her şey güzeldir. Güzel şeylerde çalışarak elde edilir.

Rönesans Neden Ortaya Çıktı?

Rönesans nedir sorusuna cevap verdikten sonra neden ortaya çıktığına dair bilgi vermek gerekir. Bunun amacında ise karşımıza bir takım nedenler çıkmaktadır. Bunlar:

 • Kâğıt ve matbaa gibi insanların bilgi alışverişini sağlayan icatların ortaya çıkması
 • Coğrafi keşif yapıldıktan sonra Avrupa’da yaşam standartlarının değişmesi ve sanatın ön plana çıkartılması
 • İstanbul’un fethi akabinde bilim adamlarının başta Avrupa olmak üzere tüm Avrupa’ya yayılmaları
 • Coğrafi keşiflerin insanlar üzerine etkileri
 • Eski Yunan ve Roma kültürünün incelenmesi ve bunun sonucunda bir takım bulgulara varılması (Vikipedi)

İstanbul’dan kaçan bilim adamları ilk olarak İtalya’da Rönesans’ın başlamasına olanak tanımışlardır. Rönesans dönemi boyunca bu bilim insanları akıma öncülük etmişlerdir. Akabinde ise diğer Avrupa ülkelerine yayılan bu akım pek çok devlette köklü değişikliklerin yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Bu akım ile birlikte “hümanizm” gibi belli başlı akımlar ortaya çıkmış ve sonucunda ise insanların en çok istediği şeyler gerçek olmuştur. Resim alanında bu dönemde “Leonardo da vinci” gibi insanlar ortaya çıkmış, Edebiyat alanında ise Dante, Makyavel gibi insanlar ortaya çıkmıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

rönesans nedir

Rönesanstan Sonra Yaşananlar

Ortaçağ döneminde insanın ve çevrenin hiçbir değeri yoktu. Milyonlarca insan engizisyon mahkemelerinde adaletsiz ve acımasız bir şekilde katledilmekteydi. Martin Luther King öncülük edene kadar, papazlar cennetten arsa satıyor ve halkı kandırıyordu. Kutsal kitapları halkın okuması yasaktı. Hastalıklarda, insanların içine şeytan girdiği düşünülüyordu. Ortaçağ yani karanlık çağ da dediğimiz bu devirden Rönesans’a geçiş Avrupa’yı ileri seviyeye taşımıştır.

Bilim sanat konularında ciddi anlamda gelişmeler kaydedilmiş, en önemli eserler ve sanatkarlar bu dönemde ortaya çıkmıştır. Her bilim adamları aynı zamanda birer sanatçı kimliğinde hayatlarını sürdürmüşler ve günümüzde hala hayretle incelenen eserler üretmişlerdir. Yeniden doğuş anlamına gelen Rönesans kavramı ortaçağdan sonra halkın ışığı olmuştur. Din adamlarını ve hurafelerini zayıflatan rönesans döneminde, dini açıklamaya çalışan sanatçılar da dini tablo ve resimler ortaya çıkarmıştır. Tablo ve resimler İlgiltere dahil birçok ülkede önemli gelişmeler kaydetmiştir. Eski Yunan ve Roma’da geliştirilen birçok yenilik gibi Rönesans döneminde de yenilikler ve gelişmeler yaşanmıştır.

Orta Çağ Avrupa’sına büyük bir yenilik getiren bu akım sonucunda pek çok sonuç ortaya çıkmıştır. Rönesans döneminin getirdiği yeniilikler:

 • Bilim alanında yaşanan gelişmeler
 • Özgürlüğe önem veren insan sayısının artması ve yeni sanat anlayışlarının ortaya çıkması
 • Skolastik olarak ifade edilen düşünce sisteminin yerini bilimsel gerçeklere bırakması
 • Avrupa bir anda gelişmiştir.
 • Avrupa’da ileriki süreçte yaşanacak olan gelişmelerin önü açılmıştır.

Rönesans ve Reform hareketleri kapsamında başta Osmanlı devleti olmak üzere pek çok devlet tarihi sayfalara konu olmuş, varlığını sürdürememiştir. Buna rağmen insanların bu dönemlerde yaptıkları şeyler şuan hayatımızda bulunan teknolojinin mihenk taşlarını oluşturmuşlardır. Avrupa devletleri başlarda biraz bu tutuma karşı sessiz kalsalar da bir yerden sonra desteklemişlerdir. Özellikle çok zengin kişiler tarafından tercih edilmeyen bu yöntem sonrasında Avrupa tarihte önemli bir konuma gelmeyi başarmıştır.

Nedir, ne değildir? Tüm merak ettiğiniz konulara bu kategorimiz sayesinde ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Rönesans Ne Demektir?

Rönesans kelime anlamı olarak yeniden doğuş, yeniden oluşum demektir. 15. ve 16.yy. arasında yaşanmış olan ve İtalyada ortaya çıkmış bir sanat akımıdır/dönemidir.

Rönesans Neyi İfade Eder?

Rönensans ortaya çıktığı dönem açısından coğrafi keşifler ile kesişmektedir. Bu dönemlere denk geldiği için ticari bir yükseliş ile ilgilidir ve sanatsal, bilimsel gelişmeyi ifade eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

En Ünlü Rönesans Sanatçıları Kimlerdir?

Rönesasn denilince akla şüphesiz Leonardo Da Vinci gelmektedir. Bunun yanı sınra Michelangelo, Raffaello, Donatello ve Giorgio Vasari en ünlü dönem sanatçılarından biridir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir