RSS Nedir?

RSS Nedir?

Web sitelerinin daha iyi noktaya taşınması adına yeni içerikler eklenirken bunların daha kolay takip edilmesi için RSS Nedir sorusunun bilinmesi şarttır. İnternet dünyasında her güncellemenin takip edilmesi, her yeniliğin bilinebilmesi oldukça güçtür. İçeriklerin hangi konularda oluşturulduğu ya da ne gibi durumların bulunduğunu görmek için devamlı site ziyaretleri yapılması da mantıklı değildir. Sitelerdeki başlıkları toplamak ve bilgisayara yükleyebilmek adına RSS kullanılabilir olurken kolaylıkla görüntüleme imkanı da söz konusudur. Peki, ama nasıl kullanılır?

RSS Nasıl Kullanılır?

Öncelikli olarak bilinmelidir ki her web sitesinin RSS Feed paylaşımı olacak diye bir kural yoktur. Ancak sitelerin önemli bir kısmında bu paylaşım durumu var olurken sizlerde kişisel RSS ayarlarınızı yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Aşağıda bulunan aşamaları sırasıyla yaparak nasıl kullanıldığını göreceksiniz;

 • İlk olarak RSS okuyucu indirme işlemi yaparak özet akışına başlanır.
 • İndirme işlemlerinde bilgisayar ya da mobil cihaz kullanılabileceği gibi RSS Okuyucu, uzantı ya da uygulama biçiminde çevrimiçi özellikli olacak şekilde bulunur.
 • Sonrasında sevilen ve takip edilen, faydalı web sitelere giderek RSS link araması başlatılır. Bunun için web sitesinin ismi ile birlikte RSS yazarak arama motorunda aratılma başlanır.
 • Site için RSS Feed URL kopyalaması yapılır.
 • Alınan RSS URL hemen RSS okuyucuda belirtilen kısma yapıştırılır.
 • Tüm web siteler için aynı işlemi yaparak RSS okuyucu üzerinden istediğiniz ve uygun olan sitelerin takiplerine başlanır.

Var olan önemli bir unsur web sitelerin RSS işlemi için izne sahip bulunmasıdır. Okuyucu üzerinden tarama başlatılarak tüm web yayınları dökülebilir. Klasörler şeklinde hazırlanması söz konusu olup güncellenme durumlarında sesli uyarı bile vardır.

rss nedir

Neden RSS Kullanılmalı?

Kolaylıkla URL bilgisinin RSS okuyucusuna yapıştırılmasıyla işlemler tamamlanırken hangi amaçla ve ne şekilde kullanılabildiği, nasıl faydalar getirdiği şu şekilde listelenebilir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

 • Hava Durumu özelinde yağmur, fırtına ya da rüzgar durumlarının takip edilmesi mümkün olur.
 • Ünlüler dünyası ya da dünyada gerçekleşen olaylara dair tüm güncel haberlerin bilinmesini sağlar.
 • Hobiler çerçevesinde de arzu ettiğiniz ilgi alanlarına göre tavsiyeler alabilir, ekranınıza ilgi çekici hobiler düşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Duvar kağıt modelleri, farklı ve ilgi çekici görsellerin bulunması noktasında da oldukça yararlıdır.
 • Varsa blog takipleri yapmak ya da son girilen içeriklerin okunması amacıyla da kullanılabilir.
 • Seçilecek siyasi lidere ait tüm haberler, gelişmeler, yayınlar takibi de söz konusudur.
 • Her gün güncel fıkralar ya da özlü sözlerin görülmesi adına da abone olabilirsiniz.
 • Seyahat planları varsa tüm gelişmeler hakkında yine haberdar olunmasını mümkün kılar.
 • Çeşitli ülkelerin para birimleri, döviz kurları, altın ve para piyasasına dair gelişmelerle takiplerinde de kullanılabilir.

RSS nedir ve ne için kullanılır tüm detayları ile size anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

RSS Ne Demektir?

RSS, web sitelerinin paylaştığı içeriklerin belirli bir format ile çalışmakta olan bir doküman takip sistemidir. Özellikle blog siteleri, haber siteleri gibi devamlı olarak içerik paylaşam sitelerin takiplerini kolaylaştırmak adına kullanılır.

RSS Okuyucu Nedir?

RSS okuyucu, .rss formatında hazırlanmış olan dosyaların kullanılması adına hizmet vermekte olan sistemlerdir. Bu sistemler Feedly, Reeder, Feedreadr ve RSSOwl gibi birden fazla çeşit ile karşımıza çıkmaktadır.

RSS Uyumlu Siteler Nasıl Anlaşılır?

Bir sitenin RSS olarak içerik paylaşabilmesi için bu formatta gelen taleplere cevap verebilecek şekilde içerik kaynağına sahip olması gerekir. RSS/XML kaynaklı siteler bu formatta hizmet verebilirler.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir