Rusya’da En Fazla Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Rusya’da En Fazla Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Rusya ve Çin gibi devletlerde, dünya genelinde en sık kullanılan sosyal medya platformları olan Instagram, Facebook, Youtube gibi mecralar popüler değildir. Bu ülkelerin kendi sosyal mecraları bulunmakta ve bu ülkedeki insanlar bu mecraları daha çok tercih etmektedir. İşte Sizler için en iyi Rus sosyal paylaşım siteleri yazısını derledik.

Rusya’nın pek çok sosyal ağı ve platformları bulunmaktadır. Bu mecralara diğer ülkelerden de üye olunabilmektedir. Rus diline hakimseniz, siz de bu mecralara kayıt yapabilir ve kullanabilirsiniz. Bu yazımızda, Rusya’da en fazla kullanılan sosyal medya platformlarını sizler için derledik.

1- En Büyük Rus Sosyal Paylaşım Siteleri: VK

VK ya da VKontakte, 97 milyondan fazla aktif kullanıcı ile Rusya’nın en popüler sosyal medya kanalıdır. Daha çok genç yaş aralığındaki (18-34) kullanıcılar tercih etmektedir. Bu platform, Facebook gibi durum güncellemeleri, fotoğraflar, arkadaş ekleme ve arama gibi özellikleri sunar ancak Facebook’tan farklı olarak dosya da paylaşılabilmektedir. Yani büyük boyut içeren dosyalar bile telif hakkı yasasına uyarak buraya gönderi olarak yüklenebilir ve diğer insanlarla paylaşılabilir. En popüler Rus sosyal paylaşım siteleri arasında ilk sıradadır. (VK)

rus sosyal paylaşım siteleri

2-Rus Sosyal Paylaşım Siteleri: OK.ru

OK.ru, yani Odnoklassniki (sınıf arkadaşları), 71 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Daha çok yaşlı kullanıcılar tercih etmektedir. Burada da kullanıcılar bir profil oluşurur, arkadaş ekler ve arar, durum güncellemeleri ve fotoğraflar paylaşır. Platformun amacı, yıllar içerisinde birbirini kaybetmiş arkadaşları bulup iletişim kurmaktır. Bu sebeple arama parametreleri oldukça detaylıdır.

3- Moi Mir

Moi Mir, Benim Dünyam anlamına gelir. Bu platform da, VK ya da OK.ru ile benzerdir. Her ay yaklaşık 5.4 milyon kullanıcı tarafından oyun oynamak, müzik, fotoğraf ve video paylaşmak için kullanılmaktadır.

4- Facebook

Facebook, son zamanlarda daha yeni popüler olmaya başladı. Şu an 50 milyondan fazla kullanıcısı mevcut. Analistlere göre, Facebook’un Rusya’da popüler olmaya başlamasının ardındaki en büyük sebep iş görüşmeleri. Raporlara göre, 2015’te Rusya’daki iş ile ilgili görüşmelerin %30’u Facebook üzerinden gerçekleşmiş.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Signal Uygulaması Nedir?

5- Youtube

Akıllı telefon ve akıllı televizyonların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, Rusya’da Youtube’un kullanım oranı da artmış bulunmakta.

6- Instagram

Instagram, Rusya’da popüler hale gelmeye devam ediyor ve kullanıcıların yarısından fazlasının kadınlar olduğu biliniyor.

7- LiveJournal

LiveJournal, yaklaşık 22 yıldır aktif olan bir blog platformu. Rusların en çok kullandığı sitelerin başında gelmektedir. Twitter gibi değildir; LiveJournal düşünceleri daha uzun yazmaya ve tartışmaya yarayan bir blog tarzı platformdur.

8- Twitter

Rusya’da yaklaşık 15 milyon Twitter kullanıcı mevcut. Kullanıcı başına en fazla paylaşım Twitter platformunda gerçekleşmektedir.

9- Rutube

Rutube, Youtube’a benzer bir video paylaşım platformudur. Paylaşılan video içeriklerinin neredeyse tümü Rusça olduğu için Rus dilini öğrenmek isteyenler için kullanılması idealdir.

10- Pinterest

Pinterest, dünyada en fazla kullanıldığı Rusya’da üçüncü sırada yer alıyor. Son birkaç yıl için konuşmak gerekirse, Pinterest’in çok hızlı bir şekilde popüler olduğu söylenebilir.

Sosyal Medya destek kategorisi yazıları ile tüm güncel bilgilerden haberdar olun.

Rusya’da En Fazla Kullanılan Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

Genel olarak sosyal platformlardan bahsetmek gerekirse, bunların başında VK, OK.ru ve Pinterest gelmektedir.

Rusya’daki Platformlara Türkiye’den Kayıt Olabilir Miyim?

Rus sosyal medya platformlarına her ülkeden üye alınabilmektedir.

Rusya’daki Platformlara Kayıt Olmak Ücretli mi?

Hayır, bunlar Facebook ya da Twitter gibi ücretsiz kullanılan platformlardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: BiP Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 23 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir