Sabah Namazı

Sabah Namazı

Günün ilk farz namazı olmakla birlikte güneş doğmadan önce sabah namazı kılınmaktadır. Oldukça zor bir zaman dilimine sahip olması, kılma hallerini geciktirebilmektedir. En zahmetli farz namazı olarak da ifade edilirken hakkında birçok ayet ve hadis-i şerif bulunmaktadır. Hz.Peygamber, “sabah namazının iki rekat sünneti, dünya ve içindeki her şeyden daha hayırlıdır” buyurarak sünnetin terk edilmemesini nasihat etmiştir. Toplamda 4 rekat olmakla birlikte iki rekat sünnet, iki rekat farz olan sabah namazı ne zaman kılınır sorusu da önemli bir yer teşkil etmektedir.

Sabah Namazı Kime Farz

  • Ergenlik çağına gelmiş ve aklı başında herkes tarafından vaktinde sabah namazı kılınmalıdır.
  • Kadın-erkek tüm müminler için farz olarak kabul edilir.
  • Hastalık ya da yolculuk sırasında ertelenebileceği gibi savaş halinde de namaz kılınmayabilir.
  • Kişinin sabah namazını terk etmesi için geçerli mazereti olması şarttır. Sonrasında sabah namazları kaza yapılabilir.
sabah namazı nasıl kılınır

Sabah Namazı Vakti

Sabah namazı vakti imsak ile birlikte girmekle birlikte gün ağarıncaya kadar kılınmalıdır. İmsakla birlikte namaz kılınabilirken ezanın beklenmesi de şart değildir. Çünkü ezan daha geç bir vakitte okunmaktadır. Bunun nedeni ise Hanefi mezhebine göre geç kılınmasının daha faziletli olmasıdır. Bu yüzden hafif ışıma durumunun ortaya çıkmasıyla sabah namazı kılınmalıdır diyenlerin sayısı fazladır. Ancak bu durum riskli olarak da kabul edilir. Şafi mezhebi ise havanın karanlık durumu devam ederken namazın eda edilmesinin gerekli olduğunu belirtmektedir. Bundan ötürü sabah namazı ne zamana kadar kılınır sorusu değişebilmektedir. Ancak havanın aydınlanmadan önce kılınması gerekir. Yani, güneş vakti öncesinde mutlaka sabah namazı tamamlanmalıdır. Aksi durumda ise kaza yapılması gerekir. Öğle namazına kadar sabah namazı farzının kılınmasıyla kaza yapılabilir.

Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz farzlarının yerine getirilmesiyle birlikte niyet ederek önce iki rekat sünneti kılınır. İftitah tekbiri ardından sübhaneke okunur ve Fatiha ile birlikte bir sure okunur. En az üç ayetlik bir bölümün okunması da yeterlidir. Rüku ve secde yapılarak ikinci rekata başlanır. İkinci rekatın oturmasında Ettahiyattu, Salli Barik ve Rabbena duaları okunduktan sonra selam verilerek sünnet tamamlanır. Bazı durumlarda vaktin az olması halinde sabah namazı sünneti terk edilebilir. Ancak genel anlamda farz namazlarından sonra en önemlilerinden bir tanesi sabah namazı sünnetidir. Bundan ötürü imam, farza başlamış olsa bile hızlı bir şekilde sünnet kılınarak sonrasında farz namaza dahil olunması daha makbuldür. Birçok hadis-i şerif olması da sünnetin ne derece önemli olduğunu göstermektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Kamet getirilmesiyle birlikte sabah namazı nasıl kılınır özelinde farza başlanır. Sünnetinde olduğu gibi kıyam, rükü ve secdeler aynı şekilde yapılır. Fatiha sonrasında çok daha uzun ayetli sureler okunması da makbuldür. Oturma halinde ise Ettahiyattu, Allahümme Salli-Barik ve Rabbena Atina-Firli duaları okunarak namaz tamamlanmış olur. Bayanlar için sabah namazı kılınışı yine aynı olmakla birlikte hareketleri farklıdır yalnızca.

Nasıl Yapılır kategorisi ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olun.

Sabah Namazı Nedir?

Sabah namazı İslam dininde yer alan 5 vakit namazlarından ilkidir. Sabahın ilk saatlerinde kılınmaktadır. Güneş doğmasına müteakip kılınır ve en az rekat’a sahip namazdır.

Sabah Namazı Farz mı?

Sabah namazı farz namazlardan biridir. Kılınması en çok sevap getiren 5 vakit namazlardan biridir. Evde veya cemaatle beraber kılınabilir.

Sabah Namazı Kaç Rekattır?

Sabah namazı, 5 vakit namazlar arasından en az rekata sahip olan namazdır. 2 rekat sünnet ve 2 rekat farz şeklinde, toplam 4 rekat olarak kılınmaktadır.

Rüya Tabirleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir