Samet İsminin Anlamı

Samet İsminin Anlamı

Samet isminin anlamı, yorumlamaları ve istatistiklerini burada bulabilirsiniz. Kuran-ı Kerimde geçen isimlerden birisidir. Arapça kökenli bir kelimedir. Erkek çocuklarına sıklıkla verilmektedir. İsim beş harf ve iki heceden oluşmaktadır. Ebedi ve sonsuz anlamlarını içerisinde barındırır. Bu isme erkeklerin sahip olması konusunda her hangi bir yasak yoktur. Ülkemizde sıklıkla kullanılan isimler arasında yer alır.

Samet İsminin Sözlük Anlamı

Samet isminin sözlükte geçen anlamı o ismi özel kılmaktadır. Çünkü kutsal kitapta geçen anlamına göre buraya geçiş yapmıştır. Sizde erkek çocuğunuza bu anlamlara bakarak karar verebilirsiniz.

  • Ebedi insan
  • Sonsuzluk sahibi
  • Hiçbir şeye muhtaç olmayan
  • Kimseye muhtaç olmayan
  • Ulu ve çok yüksek insan anlamlarına gelir.

Samet İsminin İstatistikleri

Samet ismiyle ilgili birçok istatistiki bilgi vardır. Ülkemizde kullanım sıralamasında 483. sırada yer almaktadır. Sık kullanılan isimlerden birisidir. Ülkemizde 110 bine yakın bu isme sahip erkek vardır. Bu isimlerden yaklaşık 20 bin tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Ülkemizde ki her 775 kişiden birisinde bu isim vardır. 5 harften oluşan ismin harflerine, alfabe sıralamasına göre sayı verip, toplandığında sonuç 69 yapmaktadır.

S:22 + A:1 + M:16 + E:6 + T: 24 = 69

samet isminin anlamı

Samet İsminin Harf Analizi

Samet isminin harf analizi ile bu ismin farklı bir açıdan yorumlamasını yapabilirsiniz. Bu isme sahipseniz veya çocuğunuz vermek istiyorsanız bu isim sizin için doğru bir bakış açısı kazandıracaktır.

  • S: Eğlence onun içi hayal kurmaktır. Her noktada ve her koşulda hayal kurabilir, ayrıca bunun herhangi bir sınırı yoktur.
  • A: Duygularını yaşarken olayları algılamak içinde kullanılır. Mantıklı hareket onun için en üst seviyedir.
  • M: Zekidir ve bu özelliğini ticaret faaliyetlerinde başarılı olmak için kullanmayı tercih eder.
  • E: Karışık ve karmaşık bir ruhsal dünyaya sahiptir. Sevinirken bir anda üzülebilir. Bundan rahatsız olmamaları ise dikkat çeker.
  • T: Duygularını başkalarına söylemek konusunda sıkıntı yaşarlar. Ketum ve sır tutmayı bilen bir karaktere sahiptir.

Samet İsminin Özellikleri

Samet isminin çok farklı özellikleri vardır. Düzenli yaşamayı ve hizmet odaklı hareket etmeyi her zaman tercih ederler. Birçok önemli ismi zekası sayesinde başarır ve etrafında bundan dolayı takdir görür. Kutsal kitapta geçmesi de dikkat çekici bir özelliktir. Caiz olmayan bir isim olarak söylense de kullanım sayısı bunun tersini bize gösterir. Samet Aybaba, Samet Albayrak, Samet Bülbül ve Samet Ağaoğlu gibi birçok ünlü isim vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Samet Ne Demektir?

Samet; Sonsuz ve ebedi olan anlamlarını taşımaktadır. Ayrıca çok yüksek ve ulu kişi gibi ayrı bir manası da bulunmaktadır.

Samet İsmi Caiz mi?

Samet ismi incelendiğinde bu ismin caiz olduğu ve din adamları tarafından tavsiye edilmekte olduğu bilinir. Bu nedenle yeni doğan bebeklere verilmesinde bir sakınca bulunmaz.

Samet İsminin Kökeni Nedir?

Samet ismi dil bilimciler tarafından incelendiğinde Arapça kökenli bir isim olduğu görülür. Ancak geleneklerimize nasıl geçtiği konusunda net bir bilgi elde edilememiştir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir