Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

Mevsimsel değişimlerde çok büyük yararlar sağlayan sarımsak, hemen her yemek içinde olabilmektedir. Doğu toplumlarına ait bir unsur olup günümüzde her derde deva sunabilmesinden ötürü oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mutfakların vazgeçilmezleri arasında olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Buna ilave olarak Milattan önceye kadar uzanan geçmişi de sarımsak kültürünün etkisini gösterir. Peki, sarımsak faydaları nelerdir, neden bu kadar fazla kullanılır?

Sarımsak Ne İşe Yarar?

  • Zihinsel, bedensel açıdan son derece önemli olan sarımsak enfeksiyon durumlarına karşı etkin silahtır.
  • Doğal antibiyotik olarak tanımlanırken sindirimi kolaylaştırır.
  • Sinir sisteminin güçlendirilmesi bakımından da sarımsak tüketimi faydalı olmaktadır.
  • Saç dökülmesi gibi durumlara karşı da etkili rol oynar.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde sarımsağın faydaları çok farklı şekillerde listelenebilir. Bakıldığında kükürt bileşikleri ve aminoasitlerle dolu olan sarımsak, çinko açısından da oldukça zengindir. A, B1 ve C vitaminleri ise bağışıklığın çok daha güçlü hale gelmesinde oldukça önemlidir. Mikroplara karşı savaş veren sarımsak, ilaçlara kıyasla çok daha iyidir. Hiçbir yan etkisi bulunmadığı gibi gün içerisinde de rahatlıkla farklı karışımlar içinde kullanılabilir. Yemeklere atılabilir, çorbaların içinde bulundurulabilir ya da salatalar içinde de kullanılabilir. Kronik bronşit ve soğuk algınlıklarına karşı önemli düzeyde geçicidir. Bağışıklığın çok daha iyi olması adına sarımsak çayı tarifine de bakılabilir.

sarımsağın faydaları

Metabolizmanın hızlandırılmasına katkı sunan sarımsak yutmak ise kış aylarında yapılır. Afrodizyak etkisinden ötürü de erkekler tarafından tercih edilebilirken hücre yenilenmesini mümkün kılar. Kozmetik sektöründe de birçok firma tarafından sarımsak yağı kullanımları artmış durumdadır. Saçların yenilenmesi, saç dökülmelerin azalması ve canlandırma özelinde tercih edilir. Yeni ve gür saçlara sahip olmak isteyenlerde sarımsak sürmektedir. Sarımsaklı ekmek tarifi ya da sarımsak soslarıyla yemeklerin daha lezzetli ve sağlıklı hale gelmesi de söz konusudur. Peki, sarımsak limon kürü nedir, nasıl yapılır?

Limon Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır?

2 litre limon suyuyla 40 diş soyulmuş sarımsak kullanılacak malzemelerden olurken sarımsak limon kürü tarifine hemen başlayabilirsiniz. Ev ortamında sizlerde rahatlıkla yapabilir, uzunca bir süre kullanabilirsiniz. Büyük bir kavanoz içerisine su olmaksızın limon suyu koyulur. 8 su bardağı olacak şekilde limon suyunun eklenmesinin sonrasında 40 diş sarımsak ezilir. Sarımsaklar kavanoz içine atılır. Limon sarımsak kürü için ışık almayan bir yerde 25 gün boyunca bu kavanoz bekletilir. Bu süre zarfında günlük olarak kavanoz çalkalanmalıdır. Sarımsakların limon suyuyla teması sağlanmış olurken karışım çok daha iyi bir hal alır. Ardından kahvaltıdan yarım saat kadar önce yarım çay bardağı olacak şekilde içilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Kalp-damar hastalıkları özelinde iyi olmasının ötesinde kolesterol düşürür. Beyin hücrelerin yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi bakımından da limon sarımsak kürü faydaları çoktur. Kireçlenme, romatizma, fazla şeker veya idrar problemlerine sahip kişiler kullanabilir.

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsak kötü koku oluşturması bakımından kişinin itici gelmesine neden olabilir. Limonlu karışımın kullanımı ise tansiyon düşüklüğü oluşturur. Ayrıca asit etkisinden dolayı sarımsak zararları midede yanma durumunu ortaya çıkarabilir. Çok aşırı olmadan kullanımı ise şifadır. Sarımsağın faydaları hakkında detaylı bilgi paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Sarımsak Nedir?

Sarımsak, soğangillerden olan bir bitki türüdür. Yoğun kokulu ve sert yapısı ile bilinir. Doğada yabani ortamlarda yetişememektedir. Ülkemizde de sıkça üretilmekte hatta ihracatı yapılmaktadır.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak, faydaları bakımında insana en yararlı bitkilerden biridir. Antibiyotik olarak bilinmektedir. Kalp hastalığından, bağışıklık sisteminin düzeltilmesine kadar yüksek etkileri vardır. Detaylı bilgi için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Sarımsak Nerelerde Bulunur?

Sarımsak ülkemizde çok kolay bulunabilen bir bitkidir. Marketlerde, pazarlarda, aktarlarda hatta seyyar satıcılarda bile bulunmaktadır. Toz halinde veya kilo ile satın alınabilmektedir.

Sarımsak Kokusu Nasıl Önlenebilir?

Sarımsak kokusunu önlemek adına, sarımsağı iyice kavurmak gerekir. İyi kavrulmuş bir sarımsak daha az kokar.

Sarımsak Tozu Nedir?

Sarımsak tozu son zamanlarda baharat olarak çok sık bir şekilde kullanılmaya başlanmış bir üründür. Et ürünlerinde ve mangal yapımında çok tercih edilir.

Sarımsak Nasıl Tüketilmelidir?

Sarımsak ister baharat olarak istenilirse de direkt çiğ olarak tüketilebilir. Genellikle yemeklere katılması tercih edilmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir