Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç Nasıl Oynanır?

Yüzyıllardır oynanan satranç popüler olmakla birlikte zekaya dayalıdır. Bir dizi kuralları var olmakla birlikte bu çerçevede karşı tarafı yenmeye dayalıdır. 64 kareden oluşan tahta üzerinde oynanırken halihazırda çeşitli stratejilerde yapılabilmektedir. Beyaz ve siyah olmak üzere iki renk bulunurken satranç oyunu halihazırda bir spor dalı olarak kabul görmektedir. Buna ek olarak çeşitli organizasyonları var olurken küçük yaştan itibaren yetiştirilen satranç ustaları da adından söz ettirmektedir. Peki, satranç oyunu nasıl oynanır?

Satranç Oyunu Kuralları

İki oyunculu olarak oynanan satranç tahtası 64 kareye sahip olup yarı yarıya siyah ve beyaz renklerdedir. Öncelikli olarak beyaz oyuna başlarken sıralı bir şekilde hamleler yapılır. Takımlarda 16 taşı var olurken satranç takımı, istediği hamleyle oyuna başlayabilir. Şah, vezir, iki kale, iki fil, iki at ve toplamda sekiz piyondan oluşan takım hamleleriyle amaç karşı tarafın şahını ele geçirmektedir. Oyunun amacı “mat etmek” olarak tanımlanırken tehdit durumlarına karşı da önlemler alınır. Rakibin hareket alanını kısıtlamak ve hata yapmasını sağlamak için birtakım satranç taktikleri uygulanır. Her taş ise kuralına uygun şekilde hareket ettirilmektedir. İlk sıralarda en uç kısımlarda kaleler bulunur. Sırasıyla at, fil, vezir, şah dizilimi yapılır. Bunların önünde ise piyonlar sıralanır. Bir karede en fazla bir taş durabilir ve hamleler sırayla olur. Aynı kişi birden fazla hamleyi peş peşe yapamamaktadır.  Peki, satranç nasıl oynanır?

satranç oyna

Satranç Taşları

Satranç oyunu birçok farklı kural içerirken yapılacak hamleler belirli bir amaca hizmet etmelidir. Halihazırda satranç taşları sahip oldukları önemle birlikte hareket açısından farklılık içerir. Her taşın oynatma durumu farklı olacağı gibi yapacağı hamlelerde bu durum kritik önemdedir. En az satranç dizilimi kadar hangi taşın ne zaman hareket ettirileceği oyunun gidişatını belirler.

  • Piyonlar: Satranç oyunu açısından piyonlar asker hüviyetindedir. İkinci sırada duran piyonlar tek hamle öne olacak şekilde hareket eder. Çapraz durumda olan rakip taşları yeme özelliği vardır. Bununla birlikte en sona kadar götürülebilen piyon farklı bir taşa dönüştürülebilir. Vezir, kale ya da fil olarak kullanımı olmaktadır.
  • Kale: Satranç için düz ve yan hareket edebilen kaleler, çok iyi savaşçı durumdadır. Birden fazla kare ilerletilebilir olurken rok hamlesiyle şah korumaya alınır.
  • Fil: Çapraz olarak ilerletilen filler, hem saldırı hem de savunma amaçlı kullanılabilir. Çaprazda var olan başka bir taşa hareket edip yerken taşların üzerinden atlama durumu yoktur.
  • At: Her takımda iki tane bulunan atlar, L çizgisinde ilerler. Önünde taş olması durumunda dahi üzerinde atlayarak hareket alanı oluşturur.
  • Vezir: Tek olan vezir, her türlü hareket alanına sahiptir. Sağ-sol, ileri-geri ya da çapraz gidebileceği gibi birkaç kare ya da çok daha fazlasını yapabilir. Siyah vezir ve beyaz vezir taşları tektir ve güçlüdür.
  • Şah: Piyon benzeri olup bulunduğu kareyi ve etrafını tek tek olacak şekilde karelerde hareket ettirilmektedir. (Vikipedi)

Taşların görevi ve taşların hareketi ile ilgili önemli bilgileri kısaca açıkladık. Aşağıda belirtilen başlıkta satranç stratejilerini detayı bir şekilde öğrenerek, yıllardır oynanan bu zeka oyununu siz de keyifli bir şekilde oynayabilirsiniz. İçeriğimizde satranç nasıl oynanır konusuna ve satranç taktikleri konularına değindik. Siz de iyi bir satranç oyuncusu olmayı hedefliyorsanız içeriği mutlaka dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Satranç Stratejileri

Var olan satranç kuralları özelinde özgün stratejiler oluşturulabilir. İlk olarak atlarla açılış yapılabileceği gibi piyonların öne çıkarılmasıyla filler tehdit edici unsur haline getirilebilir. Bununla birlikte çoban matı gibi hazır şablonlarda kullanılabilmektedir. Satranç tahtası bir dünya stratejisi oluşturmada önemli olurken birçok açıdan fikir vermektedir. Satranç nasıl oynanır? Sizlere anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Satranç Nedir?

Satranç, Dünya üzerinde ki en popüler zeka oyunudur. 8×8 toplamda 64 adet kareden oluşan bir alanda oluşan ve karşılıklı iki oyuncunun 16’şar adet birbirinden farklı özelliğe sahip taşlara sahip olduğu, çeşitli taktiklerle en değerli oyuncu taşlarından bir taş olan “Şah”ı etkisiz hale getirmeyi amaçlayan bir oyundur.

Satranç Nerede Keşfedildi?

Satranç oyununun tarihçesi çok eski yıllara dayanmaktadır. Satranç oyununun temel M.S. 600 yılında dayanmaktadır. Hindistan ülkesinde ortaya çıkmış oradan Perslere daha sonra da Arap yarım adasına ulaşmıştır.

Satranç Oyunu Nasıl Oynanır?

Satranç, Şah taşını korumak üzerine karesel sistemde oyunan oyundur. Şahtan sonra en değerli taş Vezirdir. Ardından Fil ve Kale gelir. At ise en benzersiz hareketi yapabilen taştır. Oyunun nasıl oynanacağı ile ilgili detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir