Screaming Frog Nedir?

Screaming Frog Nedir?

Çok daha profesyonel olmasıyla tanınan Screaming Frog SEO Spider dünya genelinde yaygın kullanılmaktadır. Genel çerçevede bakıldığında doğru araçlarla web sitesinin incelemesini ve taramasını yapar. Bunun neticesinde SEO açısından çok daha hale getirilmesi söz konusudur. Arama sonuçlarında gösterilen performansın etkilerine bakılması açısından da belirleyicidir. Sonuç olarak ise SEO özelinde gelcek zararlı durumların ve kusurların tespit edilmesinde kullanılır. Oldukça kapsamlı yapıda olup hemen her unsuruyla büyük öneme sahiptir. Peki, Screaming Frog nedir?

Screaming Frog Nedir?

Mac ya da Linux sistemli PC uygunluğuna sahip olup masaüstü uygulaması olarak tanımlanan Screaming Frog hemen her zaman web siteler bazında kullanılır. SEO özelinde bir web sitesinin tüm bağlantılarını inceler, resimler ya da CSS dosyaların taraması yapılır. Bu çerçevede arama motorları örümceklerinin neler görebileceği, neleri göremeyeceği de bilinmiş olur. Hızlı bir analiz süreci olarak da tanımlanabilirken sitenin denetlenmesine olanak veren en iyi uygulamadır.

Screaming Frog İndir

Sizlerde daha iyi ve kusursuz bir arama motoru taramasına sahip olmak için hemen Screaming Frog kullanımına başlayabilir, indirme işlemlerine geçebilirsiniz. Ücretsiz lisans tanımıyla da kullanılabilir olan uygulama, Windows başta olmak üzere diğer birçok sistem özelinde de geçerlidir. Lisansız olarak 500 URI tarama imkânı sunulurken çok daha fazlasına sahip olmak ve tüm özelliklerinden yararlanmak için Screaming Frog satın al yapılabilir.

Screaming Frog Kullanımı

Web siteler bazında çok kapsamlı işleyişlerde kullanılmaktadır. Sıradan bir taramadan çok daha fazlasını vaat eden Screaming Frog kullanımı, ayrıntılarıyla da yok artık dedirtmeye devam ediyor. Öncelikli olarak örümcek için URL girişi yapılır. Sonrasında başlat denilerek web sitesi taramasına geçilir. Ek alt alanlarının taranması için ise Configuration sekmesinde yer alan Spider altındaki “tüm alt alan adlarını tara” kutucuğu işaretlenir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

screming frog seo

Detaylı Kullanım İncelemesi

  • Response Code Kontrolleri

Yanıt sekmesi bölümünde Response codes süreçlerine dair kontroller yapılmaktadır. Kalıcı bağlantı, geçici yönlendirme, sayfa bulunamadı, sunucu hastası ya da kullanılamıyor gibi durumlara ilişkin olarak süreçler gerçekleştirilir. 404 hatalarıyla 301 kalıcı yönlendirme durumlarına ilişkin taramalarda yapılmaktadır.

  • URL Analizleri

Kaliteli işleyişiyle tanınan Screaming Frog SEO Spider bir web sitesine ait tüm URL bilgilerinin analizlerini ortaya çıkarmaktadır. URL uzunlukları kontrol edilir. Uygun olmayan URL bilgileri çıkarılır, karakterler ya da yinelenen durumlar gösterilir. Alt çizgi, büyük harf ya da Türkçe karakter kullanımlarında uyarı alınır. Herhangi bir nedenle indeksleme özelinde sorunların yaşanmaması adına bu URL analizlerinin yapılması çok önemlidir. Bu sayede büyük sorunların çıkması engellenir.

  • Page Title Sayfa Başlıkları

SEO özelinde sayfa başlıklarının belirli kriterlere sahip olması gerekir. 60 karakterden uzun olması, çok farklı rakam ve harflerin bulunması, içerikle uyum içinde olmaması durumları zarar vericidir. Uygulama üzerinden page title kontrolleri de yapılır.

  • Meta Descriptions Kontrolleri

Oluşturulan sayfa başlığı sonrasında meta açıklamaları, belirli uzunluğa sahip olması, kısa ve net bir şekilde açıklayıcı özellik taşımasıdır. Screaming Frog SEO Spider kullanımı sayesinde meta açıklaması eksik bölümler çıkarılır, özgün bir şekilde meta açıklamaları oluşturulması gerçekleştirilir.

  • Görsel Analizler

Gerek kullanıcılar gerek arama motorları açısından sayfa hızının önemi büyüktür. Web sayfaların sıralanmasında ölçütlerden biri olurken sayfa hızının düşmesi, açılma sorunlarının bulunması çok büyük kayıpları beraberinde getirir. Buna ilişkin en önemli sorun ise aşırı görsel kullanımıdır. Bu çerçevede yüksek çözünürlüğe sahip görsellerin olumsuz etkileri azaltma noktasında Screaming Frog SEO verilerine bakılır. Dışa aktarım yapılır, her resim için açıklayıcı bir alt başlık oluşturulması da gerekir.

  • Directives Sekmesi

Var olan bir başka sekme olan Directives özelinde ise meta robot etiketleri, kanonik bağlantılar noktasında açıklamalar vardır. URL adresleri özelinde rapor için uygun etiketler uygulanır. XML harita oluşturma amacıyla da yine uygulamanın kullanımı söz konusudur. Web sitenin taranmasında yardımcı olan site haritası için Sitemaps bölüünden Create XML Sitemap seçilir. Sonrasında kullanımı noktasında süreçler manuel yapılabilir. Belirli sayfalar için sıklık değişimi olabileceği gibi oldukça işlevsel bir uygulama olan Screaming Frog SEO açısından içeriklerin kontrolleri de her zaman devam edecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Screaming Frog SEO Spider Aracı

Başta sayfa başlıkları, meta açıklamaları, URL ve yanıt kodları gibi site içi SEO süreçlerine dair işlemlere dair analizler gerçekleştirilir. Kontroller sonrasında sonuç bölümünde tarama verileri çıkarılır. Kusur ya da sorunlu işlemler gösterilir. Böylelikle çok daha hızlı bir şekilde problemlerin giderilmesi elde edilir. Sitenin çok büyük kayıplar yaşamadan spam ve virüs durumlarına karşın önlem alınması adına da kullanılır. Tüm bu süreçlere dair belirli sınırlandırmaya kadar hizmetlerin ücretsiz sunulması da Screaming Frog SEO Spider uygulamasının çok daha fazla kullanıcıya sahip olmasını kaçınılmaz kılar. Sizlerde hemen hızlı yükleme yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Screaming Frog Nedir?

Screaming, SEO çalışmaları sırasında kullanılmakta olan bir analiz aracıdır. Çalışmaların hızlanması ve kaliteli bir şekilde sonuçlanması adına SEO uzmanları tarafından kullanılır.

Frog Ne İşe Yarar?

Screaming SEO aracı, genellikle web sitesi görsel analizlerinde kullanılmakta olan bir araçtır. Görsellerin alması gereken iyileştirmeleri, alt ve title eksikliklerini ortaya çıkarmak için kullanılır.

Frog Nasıl Kullanılır?

Screaming aracından yararlanmak adına yapılması gereken ilk önce üyelik sahibi olmaktır. Üyelik sahibi olduktan sonra analizleri nasıl yapabileceğinizi blog yazımızdan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Screaming Kullanımı Ücretli mi?

Screaming frog ile 500 URL’ye kadar scan etme imkanınız vardır. Daha büyük taramalar için ücret ödemeniz gerekir.

İmage Hatalarını Screaming ile Görebilir miyim?

Web sitenizde yer alan görseller ile ilgili hataları Screaming frog ile analiz edebilirsiniz.

Screamfrgo SEO Açısından Faydalı mı?

Screamfrog, arama motoru optimizasyonu açısından önemli hataları gözler önüne serdiği için çok önemlidir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir