Sedimantasyon Nedir?

Sedimantasyon Nedir?

Kan tahlillerinde yüksekliği ve düşüklüğü en çok paniğe neden olan değerlerinden biri konumuna gelen sedimantasyon nedir yüksekliği ve düşüklüğü ne anlam ifade eder? Gelin hep beraber öğrenelim. Sedimantasyon hızı, vücuttaki iltihabı tespit etmek ve izlemek için kullanılan yaygın bir kan testidir. Sedimantasyon hızı aynı zamanda eritrosit sedimantasyon hızı olarak da adlandırılır, çünkü bir kan tüpündeki kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) tüpün dibine (form tortu) düşme hızının bir ölçüsüdür. Sedimantasyon kan tahlillerinde çoğunlukla sed hızı veya ESR olarak adlandırılır. (Vikipedi EN)

Sedimantasyon Testi Neden Yapılır?

Doktorlar, hastada iltihaplanma olup olmadığını belirlemek için sedimantasyon hızını kullanır. Ek olarak, sedimantasyon hızı, enflamasyon ile karakterize edilen hastalıkların tedavisinin ilerlemesini izlemek için uygun bir yöntem olabilir. Buna göre, yüksek bir sedimantasyon hızı daha fazla hastalık aktivitesi ile ilişkili olurken, düşük bir sedimantasyon hızı hastalığın daha az aktif olduğunu düşündürür.

Sedimantasyon hızı testi ile yaygın olarak izlenen hastalık örnekleri:

  • romatoid artrit ,
  • sistemik lupus eritematozus ,
  • apseler ,
  • psoriatik artrit ,
  • septik artrit ,
  • vaskülit ,
  • reaktif artrit ,
  • polimiyalji romatika ve
  • polimiyozit.
sedimantasyon nedir

Sedimantasyon Testini Kimler Yapar?

Sedimantasyon hızı tipik olarak kan örneklerinin testini yapan bir laboratuvarda ölçülür. Sedimantasyon nadirdir, iltihaplanma olup olmadığını ve / veya hangi derecede olduğunu belirleyen sağlık uzmanları tarafından sedimantasyon testi yapılabilir.

Sedimantasyon Testi Nasıl Yapılır?

Sedimantasyon hızı, kırmızı kan hücrelerinin (RBC) bir test tüpüne yerleşmesinin ne kadar sürdüğünü ölçerek gerçekleştirilir. RBC’ler, zaman içinde test tüpünün dibinde tortu haline gelir ve kan serumu yukarıda görülebilir. Klasik sedimantasyon hızı testi tipik olarak kalibre edilmiş dar bir tüpte yapılır. Sedimantasyon hızı basitçe RBC katmanının tepesinin bir saat içinde serum katmanının tepesinden ne kadar uzağa düştüğünü (milimetre cinsinden) kaydederek ölçülür. Kan örneği alınan kişinin vücudunda daha fazla inflamasyon olduğunda sedimantasyon hızı artar, çünkü iltihaplanma kırmızı kan hücrelerinin yüzeylerindeki belirli maddeleri değiştirir, bu da birbirine yapışmaya ve daha hızlı bir şekilde test tüpünün altına düşmesine neden olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Normal Sedimantasyon Oranları Nedir?

Erkekler için normal sedimantasyon hızı (Westergren yöntemi) saatte 0-15 milimetredir, kadınlar için saatte 0-20 milimetredir. Sedimantasyon hızı yaşlılarda hafifçe yükselebilir. Lösemi veya polisitemi rubra vera hastalarının kanında yanlış düşük sedimantasyon oranları ortaya çıkabilir. Eğer doktorunuz tarafınıza bir sedimantasyon testi yapılmasını tavsiye ettiyse lütfen bu testi daha fazla geciktirmeyin, doğru ve güvendiğiniz bir sağlık kuruluşunda geç olmadan sedimantasyon testinizi yaptırın.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Sedimenyaston Ne Demektir?

Sedimantasyon, kelime anlamı olarak çökme ve tortulaşma anlamına gelmektedir. Vücudun enfeksiton ve inflomasyon değerlerini ölçmek için gerekli olan sedimentasyon işlemleri vardır. Bu işlem ile hastadan alınan kan ile yapılmaktadır.

Sedimentasyon Yüksekliği Nedir?

Sedimentasyon değerleri vücutta baş göstermeye başlayan kimi hastalıklar neticesinde hızla artmaya başlar. Bu nedenle yükselen sedimentasyon değerleri bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Özellikle kanser hücreleri bu değerlerin artmasına neden olur.

Sedimentasyon Düşüklüğü Nedir?

Sedimentasyon düşüklüğü vüdutta var olan iltihaplı bir hastalığın git gide ortadan kalmaya başladığının sinyallerini veren bir durumdur. Genelde iyiye işaret eden bu düşüklük durumu çok ender vakalarda bir hastalık belirtisi olabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir