Şekerin Zararları

Şekerin Zararları

Hayatımızda büyük yeri olan şekerin zararları var mıdır? Günlük hayatta insanın en fazla tükettiği besinlerin başında gelen şeker gerek faydaları gerek zararlarıyla dikkat çekmektedir. Her şeyde olduğu gibi şeker için de çoğu zarar durumu bir söz konusudur. Bununla beraber kahve ya da çayın içine atılabilir olan şekerin tatlılarda bolca kullanılması, hemen her paketli gıdada var olabilmesi de bu aşırılığı getirmektedir. Şeker pancarı, havuç, mısır ya da patates ile buğdayda da şeker vardır.

Şeker Vücudumuza Ne Yapar?

Tanımlamak gerekirse suda erime özelliğine sahip beyaz renkli ve mayalanabilir olan şeker tatlıdır. Lokum, çikolata gibi yiyeceklerin genel adı da olabilirken glikoz artması durumu da şekerle açıklanır. Farsça kökenli olmakla birlikte şekerin vücut için birçok yararı vardır. Zararlarıyla da meşhur olurken aşırıya kaçıp kaçmama durumu belirleyicidir. Ayrıca her insan vücudu için şekerin kullanım düzeyi ve şekli de değişkenlik gösterebilir. Peki, şekerin faydaları nelerdir?

Şekerin Faydaları Nelerdir?

Vücut için enerji kaynağı konumunda bulunan şeker, yorucu ve yoğun geçirilen günlerin ardından destekleyici görevindedir. Kişinin bitkin düşmemesini sağlarken enerji için 1 adet küp şeker yeterli olacaktır. Bunun dışında düşük tansiyon, insülin ve besin maddelerinin yeterli alınması noktasında da yararları vardır.

  • Tansiyon Dengeleyici

Şeker tüketimiyle kan basıncında yükselme olurken düşük tansiyon sorunlarına sahip kişilerin devamlı küp şeker taşıması da bu yüzdendir. Baygınlık durumlarına karşı önlem olarak gün içinde belirli saatlerde şeker takviyesi gerekli olmaktadır. Ani göz kararması yaşanması bunun ilk belirtilerindendir. İnsülin dengesi açısından da şekerin faydası bulunurken kandaki miktarı arttırılmaktadır. Açlık durumları ise şeker hastalığı noktasında oldukça risklidir. Bundan dolayı gün içerisinde ara öğünler oluşturulmalıdır.

  • Besin Takviyesi Sağlar

Fosfor, kalsiyum ve demir ile birlikte potasyum açısından da doğal şekerlerin zengin olduğu bilinmektedir. Halihazırda meyve ya da sebze tüketerek şekerin faydaları ortaya çıkarılırken doğal ürünler her zaman için avantajlıdır. Şeker kamışı ya da şeker pancarı tüketimlerinin hazır işlenmiş gıdalar karşısındaki önemi de buradan gelir. Yağ etkisi olmamasından dolayı kilo alımı gibi bir sorunda yaşanmayacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

  • Beyin Fonksiyonlarına Katkı Sunar

Beyin fonksiyonlarının belirli işleyişlerini sorunsuz yerine getirmesi özelinde şekerin faydaları vardır. Ancak bu hususta kullanım dozu son derece kritiktir. Aşırı şekerin olmasıyla faydadan çok zarar alınabileceği unutulmamalıdır.

  • Depresif Durumlardan Kurtulma

Zaman zaman herkesin yaşayabileceği depresyon hallerinden kurtulmak için şekere başvurulmaktadır. Mutluluk hormonu vermesi ve endorfin miktarın kanda normal seviyelere çıkarılması adına faydası vardır. Ancak devamlı tatlı besinlerin alınmasıyla bir bağımlılık durumu da yaratılabilir. Bundan dolayı tatlılar yerine yulaf ezmesi, pirinç veya patates tüketilerek de aynı değer sağlanabilir.

şekerin zararları

Şeker Hastalığı Nedir?

Pankreas tarafından yeterli insülin üretilmemesi ya da üretilen insülinin kullanılmaması olarak açıklanan şeker hastalığı ileriki yaşlarda daha sık görülür. Tüketilen şekerli besinlerin kullanılmaması hali olurken oldukça tehlikelidir. Doku ve organlarda hasara yol açabilir olan şeker hastalığı günümüzde her 12 kişiden 1 kişide görülmektedir. Şeker tüketimlerine karşı kişinin hassas olması zorunludur.

Şekerin Zararları Nelerdir?

Beslenme uzmanları şekerin faydadan çok zarar getirdiği noktasında açıklamalar yapmaya devam etmektedir. Özellikle “beyaz şeker” vücut için yağ açısından son derece büyük risk taşır. Rafine şekerin vücut için gereksiz olduğunu söyleyen uzmanların sayısı da bir hayli fazladır. Tahıl ve baklagillerden yeterli şeker alınırken yüksek doz durumları şeker hastalığını tetiklemektedir. Şekerin devamlı kullanımıyla ciltte kırışıklıklar kendisini göstermektedir. Elastik yapı şeker molekülleri tarafından bozulurken sıkılık kaybolur.

Yapılan araştırmalarda hafızayı zayıflattığı da ortaya konmaktadır. Ayrıca kanser riskini arttırması noktasında da şeker zararları listelenir. Boş kalori olarak sofra şekerinden dolayı insülin direnci de olumsuz etkileniyor. Obezite sebepleri arasında çok aşırı şeker tüketimi de ilk sıralardadır. Vücudun direnç göstermesini engellerken diş çürüklerine de neden olmaktadır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Şeker Nedir?

Şeker, insan vücudu için gerekli olan, doğal besinlerden alındığı gibi yapay şekillerde de temin edilebilen bir besin türüdür. Az alınması tehlike yarattığı gibi çok alınması da insan sağlığı açısından tehlike yaratır.

Şekerin Faydaları Nelerdir?

Şekerin zararları çok olmasına rağmen faydaları da vardır. Şeker temel enerji verici besinlerden biridir. Beynimizin sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Depresyon etkilerini azaltır. Kan basıncını dengeler. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Müslüm Gürses

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şeker gereğinden fazla tüketildiği zaman insan vücudu için zararlı bir hale gelir. Fazla şeker tüketimi sağlıksız bir şekilde kilo aldırır. Dişlere çürümeye neden olabilir ve şeker hastalığını tetikleyebilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir