Selfie

Selfie Çubuklarına Ağır Ceza

Instagram tarihi boyunca en çok yaygınlaşan ve etkin olan akımlardan biri hiç şüphesiz Selfie akımı. Artık tüm dünya genelinde birçok Instagram kullanıcı tarafından çekilen selfie neredeyse Instagram kullanımının zorunlu bir parçası haline geldi. Instagram kullanımında bu şekilde selfie çılgınlığı yaşanırken yeni yatırımcılarda bu alanda yeni iş girişimleri oluşturmaya başladı. Selfie çekimini kolaylaştırmak ve her durumda selfie çekmek için oluşturulmuş olan selfie çubukları da işte bu yatırımlardan bir tanesi. Selfie çubukları da en az selfie kadar üne kavuşmayı başardı. Kısa süre içerisinde büyük bir oranda satış rakamına ulaşan selfie çubuklarının sahtelerinin yapılması da gecikmedi tabi.

Bu bağlamda kimyasal ve sağlığa zararlı maddelerde çok daha düşük maliyetlere üretilen sahte selfie çubukları için sonunda yeni adımlar atılmaya başlandı. Oldukça tehlikeli durumlara neden olan bu çubuklar sağlığı ciddi yönde tehdit ediyor. Hal böyle olunca bu konuda ilk adımda Güney Kore’den geldi. Güney Kore hükumeti özellikle ülkelerinde çokça üretilen sahte selfie çubukları için harekete geçti. Yeni çıkarıla yasaya göre bu tarz selfie çubuklarını alan, üreten ve satan vatandaşlara para cezaları ve 3 yıl kadar hapis cezaları verilecek. Böylece sahte üretimin önüne geçmek isteyen Güney Kore bu durumda çubukların radyo dalgalarını kullanarak diğer cihazları engellemesinin de etkili olduğunu söyledi.

Instagram kullanımının giderek artması bazı sonuçlar doğurmaya başladı. Bunlardan en önemlisi ise beğenilen ya da bir grup halinde yapılan her hangi bir etkinliğin çok kısa süre içerisinde akım halin gelmesi. Söz konusu 300 milyon kişi olunca ve bu kişilerin bu tarz akımları bir kez bile yaptığını düşünürsek nasıl bir etkiden bahsettiğimiz ortaya çıkacaktır. İşte bu şekilde hızla yayılma gösteren akımlardan birisi de selfie akımı. Her geçen gün etkisini yitirmesi beklenirken tam tersine daha büyük bir hızla yayılmaya başlayan selfie akımı artık tüm dünyayı bir nevi ele geçirdi diyebiliriz. Zira artık bu akım için ekstra ürünler bile üretilmeye başlandı.

Bu ürünlerden en dikkat çekeni ise selfie çubukları. Neredeyse geçtiğimiz senenin en iyi çıkış yapan ticaret ürünü olacak hale gelen selfie çubukları hemen her ortamda da selfie çekmeyi sağlaması ile biliniyor. Tabi bu durum kimi zaman kötü sonuçlanabiliyor. Özellikle akımın en sık kullanıldığı Amerika’da çok fazla kullanılan selfie çubukları artık ölümlere bile neden olmaya başladı. Zira yolculuk yaparken ya da her hangi bir tehlikeli ortamda selfie çubuğunu kullanmak isteyen kişiler nedeniyle artık Amerika’da da radikal bir karar alındı. Bu bağlamda Amerika’da selfie çubuklarının kullanımı d sınırlandı. Özellikle trafikte tamamen yasaklanan selfie çubukları için bir sonraki yaptırımın ne olacağı ise merak konusu olmaya başladı. Çünkü selfie uğrana yaşanan ölüm vakaları da giderek artış göstermeye başlıyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram’a Bir Dizi Yeni Özellik Geliyor

Instagram dediğimiz zaman birçok kişinin aklına ilk gelen selfie çekimi oluyor. Bu durumun nedeni artık Instagram’ın neredeyse selfie çekimleri ile dolması. Zira bir akım olarak ortaya çıkan selfie 300 milyon kullanıcının da kullandığı bir akım haline geldi. Kısa süre içerisinde bu kadar büyük bir yayılma gösteren selfienin önüne geçmekte oldukça zor. Son yaşanan olayda bu durumu net bir şekilde ortaya koymaya yetti.

Söz konusu olayda parkta arkadaşları ile yürüyen bir genç kız gaspa uğruyor. Uğradığı saldırı sonucunda ise genç kız ölümcül bir yara olmayacak şekilde bıçaklanıyor. Yaşanan bu olaydan sonra ise hemen sağlık ekipleri olay yerine geliyor ve genç kız ambulans ile hastaneye götürülüyor. İlginç nokta ise bu aşamadan sonrası. Kanlar içinde kalan genç kızın ve arkadaşları bu durumda bile selfie çekmeyi ihmal etmiyor. Ambulansta çekilen bu selfie durumun ciddiyetini en iyi şekilde ortaya koyan olaylardan bir tanesi. Yaşanan bu olaydan sonra uzmanlar ise sosyal medya kullanımının mutlaka azaltılması gerektiğini her fırsatta vurguluyor. Sürekli olarak çekilen selfiler psikolojiye her hangi bir etkisi var mı bilinmez ama bu akımın durdurulması oldukça zor gibi gözüküyor. Bu yönde yapılan çalışmalara ve araştırmalara bakılırsa selfie çekimleri her gün biraz daha artış gösteriyor.

Selfie Çubuklarına Ağır Ceza
4.4 (87.37%) 19 votes

Bir önceki yazımız olan Cem Yılmaz Paylaşımlarına Devam Ediyor başlıklı makalemizde Cem Yılmaz, Cem Yılmaz Instagram ve CM101 Fundamentals hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir