SEM Nedir?

SEM Nedir?

WordPress tabanlı web siteler için son derece büyük öneme sahip olan SEM, birçok açıdan SEO destekli faaliyetlerin çok daha kusursuz olmasını sağlamaktadır. Sitelerin çok daha fazla ön planda tutulmasını mümkün kılarken aynı azmanda her site sahibinin kullanması gereken eklentilerin başında gelir. Search Engine Marketing olarak açılımı yapılırken Türkçe karşılığı olarak ise arama motoru pazarlaması denilir. Peki SEM nedir?

Bilindiği gibi kullanıcıların büyük çoğunluğu ihtiyaçlarını karşılamak için arama motorlarını kullanmaktadır. Yapılan aramalar sonrasında genellikle ilk sıralarda çıkan web siteler tercih edilir. Bu kapsamda bakıldığında web sitelerin ilk sayfalarda görüntülenmesi alınacak trafik özelinde son derece mühimdir. Sitelerin geçerliliklerini devam ettirmesi, çok daha iyi bir şekilde satış yapılabilmesi için e-ticaret sitelerinin SEM kullanımı bir çeşit zorunluluktur. Var olan web sitenin güvenli olduğunu belirtilirken SEM nedir sorusuna bir çeşit arama motoru reklamı olarak da kabul edilir.

WordPress özelinde çeşitli online satış sunan siteler için SEM son derece önemli olurken arama motorları üzerinden satın alınır. Sitenin devamlı güncel içerikler bulundurması, kolay link gönderimi ya da var olan güvenilir yapısı, site işleyişlerini olumlu etkiler. Ancak rakip sitelerin birkaç adım önüne geçebilmek için mutlaka sem süreçlerine dahil olunması gereklidir. Anahtar kelimeler üzerinde çalışılmasıyla sitenin arama motorunda ilk sırada olmasını sağlamaktadır.

sem nedir

Arama Motoru Pazarlaması Ne İşe Yarar?

  • Aktif görünüm sağlamasıyla beraber arama motorlarında üst sayfalarda yer alınmasını sağlar.
  • Müşteri trafiğini daha kolay çeker, ürün ve hizmet satışları yüksek düzeyde gerçekleştirir.
  • Amaçlanan hedef kitleye uygun stratejiler geliştirir.
  • Web sitesi için oluşturulan talep, bilgi ve iletişim formları sayesinde kolay etkileşim olur.
  • Çok daha kısa zamanda binlerle ifade edilen potansiyel müşteriyle görüşülmesi söz konusudur.
  • Müşterilerin istekleri öğrenilebilir, onlara uygun çalışmalar yapılabilir.
  • Şikayetlerin hemen iletilmesi, geri dönüşlerin daha hızlı olmasını mümkün kılar.

SEM ve SEO Arasındaki İlişki

Doğrudan SEM satın alma işlemleriyle süreçler başlatılırken doğru politikaların geliştirilmesi bakımından da değerlidir. SEO faaliyetleri ile karşılaştırıldığında ise alınacak sonuçlarda süre çok daha kısadır. Uzunca bir süre geri dönüşlerin olacağını beklemeye gerek yoktur. Kazanımlar hemen alınabilir, yararları anında görülür. Bununla birlikte sitenin rakiplere göre daha iyi bir konuma gelmesi de söz konusudur. SEO işlemlerine göre daha basittir. Çok kapsamlı süreçler olmamakla beraber hemen her e-ticaret sitesi için SEM yapılması zaruri durumdadır. Günümüzde bakıldığında birçok önemli web sitesinde bu tür reklamların var olduğu da bilinmektedir. En azından geride kalınmaması adına uygulanması da bu yüzden şart olmaktadır. Web sitenizi hızlı bir şekilde yükseltmek ve satışların çok daha fazla olabilmesini sağlamak için planlı bir şekilde SEM uygulamaları yapabilirsiniz. SEO kalıcı, uzun süreli, daha maliyetsiz olarak ifade edilirken SEM ise çok daha hızlı projelerin geliştirilmesi anlamındadır. Doğrudan ticari ürün satışları yapan web siteler için oluşturulmuş olup reklamların neler getireceğini göstermesi bakımından en iyisidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Planlı SEM Uygulamaları

Öncelikli olarak bilinmelidir ki reklam faaliyetleri olarak ifade edilen yani site dışı SEO ile benzerliğe sahip SEM için planlama kritik değerdedir. Aksi durumda bütçenin dışına çıkılması, hatalı kitleye hitap edilmesi, yanlış argümanların kullanılmasıyla sistem içinde büyük bir zarar alınabilir. Bunların olmaması adına web sitesi SEM hizmetleri satın alınması sürecinde yardım alınabilir. Bunun için ilk akla gelen Google Ads olurken ücretli reklam çıkışları belirli bir süre boyunca sitenin görünürlüğü açısından uygulanır. Bu süre zarfında bir markalaşma ya da verilen ücrete göre çok daha fazlasını alma uygulanmalıdır. Yandex Direct reklam çalışmaları da yine planlı şekilde yapıldığında önemli bir kazanım getirecektir. CTR özelinde değerlendirildiğinde ise tıklanma oranlarına etkisi olumludur. Bununla birlikte ticari amaç doğrultusunda hedef kitlenin belirlenmesi, buna uygun reklam politikası geliştirilmesiyle ürün ve hizmet satışlarının arttırılması kaçınılmaz olur. Sizlerde hemen SEM satın alma yaparak neler kazanabileceğinizi görebilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEM Nedir?

SEM, Search Engine Marketing olarak bilinmekte olan, Türkçe olarak da Arama Motoru Pazarlamacılığı anlamına gelen bir terimdir.

SEM Ne İşe Yarar?

SEM , Arama motorlarında reklamlar vererek içeriklerinizin veya ürünlerinizin daha çok kişiye ulaşmasını ve trafik oranlarınızın artmasını sağlar.

SEM Nasıl Yapılır?

SEM yapmak için çeşitli sistemler bulunmaktadır. En çok tercih edileni Google Adwords olarak bilinir. Google Ads ile hem metin hem de görsel reklamlar verebilir ve müşteri kazanabilirsiniz.

SEM İle Kalıcı Sonuçlar Elde Edilebilir mi?

SEM çalışmaları ile kalıcı sonuçlar elde etmek zor olacaktır. Kısa vadeli reklamlar ve sonuçlar sağlar.

SEM ile SEO Farkı Nedir?

SEM arama motorlarında reklamlar vererek, SEO ise arama motorlarında iyi sıralamalar kazanarak trafik kazanmayı amaçlar.

Yandex Direct Nedir?

Yandex dirext, yandex arama motoru üzerinde reklamlar düzenlemek ve paylaşmak adına kullanılmakta olan bir sistemdir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir