Semantik SEO

Semantik SEO

Semantik nedir? Her geçen gün gelişmeye devam eden teknolojik unsurlarla birlikte yapay zeka teknolojileri baş döndürürken semantik seo faaliyetleri de web siteleri için vazgeçilmez haline gelmiştir. Kısaca ifade etmek gerekirse semantik kelime aramaları bir önceki arama sonuçlarıyla bağlantılı olarak süreçlerin yönetilmesidir. Yani, kişinin Google özelinde “üniversite” başlığıyla arama yapmasını düşünelim. Burada daha önce “Ankara” veya “İstanbul” aramaları yapılmış ise semantik kelime arama sonucunda bu iki arama birleştirilir. Böylelikle Ankara’da bulunan üniversite sonuçları çıkarılır. Jaguar aramasında da kişi belgesel izlemiş ya da ona dair arama yapmış ise hayvan olan jaguar sonuçları görüntülenir. Araba markasının istenmediği doğrudan semantik akışla çıkarılmaktadır.

Sesli aramalar özelinde de öne çıkan bu uygulamanın ilerleyen süreçlerde çok daha fazla kullanılacağı da bir gerçektir. Kişi etkileşimleriyle ilgili olmasının ötesiden var olan seo semantik web siteleriyle bağlantılı olmayı da gerektiriyor.

Semantik Kelime Araması

Yalnızca saf kelime araması değil, düşüncenin yorumlanması sonrasında ortaya çıkanın aranması olarak da semantik seo tanımlanmaktadır. Google tarafından varlıklar sıralaması yapılır. İnsanlar, yerler, şeyler sınıflandırılır. Sonrasında Bilgi Grafiği çerçevesinde bu verilerin saklanması gerçekleşir. Arama sonuçlarının kalitesinin arttırılması adına da bilgilerin etkileşimleri sağlanır. Özellikleri, nitelikleri, değerleri ve aynı zamanda indekse eklenmiş kayıtların birbiri arasındaki bağ durumu da arama sonuçlarında görülebilir.

semantik nedir

Semantik Kelime Süreçleri

  • Arama motorları, anahtar kelimeleri değil, var olan arama sorgulamalarının tamamıyla işlem yapar.
  • Aramanın gerçekleştirildiği cihazla birlikte arama geçmişi ve arama modellerine göre sonuçlar kişisel olarak yansıtılır.
  • Konum ve arama zamanı belirleyici öneme sahip olur.
  • Sorgulama sonrasında veriler arasında bağlantı kurularak sonuçların görüntülenmesi de yapay zeka göstergesidir.

Semantik SEO Avantajları

Var olan semantik kelime aramalarına ilişkin olarak Google uzun yıllardır çalışmaktaydı. Buna ilişkin olarak hedef dili kolaylaştırılması başarıldı. SEO faaliyetlerinin dönüşümleri de semantik arama ve kelime seçimleriyle oldu. Çünkü artık hızlı bir şekilde sonuç alınması için stratejiler geliştirmek yerine daha uzun süreli faaliyetler önem kazandı. Birkaç kelimenin belirlenmesi, onlara uygun içerik oluşturulması ve çapa metinleri, backlink alımları geride kalmaya başladı. Bunun yerine kişisel olarak uygun arama sonuçlarının gösterilmesi de bireyselliği ortaya çıkardı. Aynı kelimenin iki farklı cihazdan yapılacak aramasında sonuçlar farklı oldu. Bu durum eski aramalarıyla ilişkilendirilmesiyle ortaya çıkarken semantik arama faaliyetleri çok daha geniş çerçevede konuya bakılmasını da kaçınılmaz hale getirdi. Yapılacak her eylemin markayı etkilemesi söz konusu olurken kritik öneme sahip hususların sayısı da arttı denilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Semantik SEO özelinde öne çıkarılan üç husus ise otorite, güven ve uygunluk. Google çok daha yüksek kaliteye sahip sonuçların yüksek güvenilir halde bulunmasını istiyor. Buna dair olarak da belirli uygunluk kriterlerine göre güvenilir sonuçlar kişiselleştirilmiş olarak çıkarılıyor. Dijital pazarlama çerçevesinde bakıldığında semantik SEO işlemlerinin yapılma şeklinin neler getireceği de görülebilir. Hemen sizlerde işletme, marka, ürün özelinde bu şekilde bir değişim sağlayabilirsiniz. Semantik nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO Destek kategorisi yazılarımız ile Google’da sitenizi en üst sıraya taşıyın!

Semantik Kelime Nedir?

Semantik kelime, Anahtar kelimenin yanında kullanılabilecek ve anahtar kelimeyi çağrıştırabilecek bir kelimedir. Anahtar kelimelerle birlikte kullanıldığında büyük hit sağlar.

Semantik Kelimeler Neden Önemlidir?

İçeriklerimize dahil ettiğimiz anahtar kelimeler haricinde semantik kelimeleri de katarak daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. Bu sayede daha fazla trafik çekme imkanı elde edebiliriz ve SEO anlamında başarılı bir sonuç oluşturabiliriz.

Semantik Kelime Seosu Nasıl Yapılır?

Semantik kelime analizi yapmak için yukarıda sizlere sunmuş olduğumuz blog yazımızdan kolaylık la yararlanabilir ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Semantik Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Semantik kelime araştırmalarınızı SEO analiz araçları üzerinden kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Semantik Kelime Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Semantik kelimelerinizin yeterince uzun olması ve anahtar kelimeleriniz ile alakalı olması gerekmektedir.

Semantik Kelimeler SERP Sonuçlarında Avantaj Sağlar mı?

Semantik kelimelerin içeriklerde kullanımı SERP sonuçlarında daha verimli sıralamalar yakalamak adına avantaj sağlayacaktır.

Backlink hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir