Semrush

Semrush

Var olan kişisel ya da kurumsal web sitelerin daha iyi konuma gelmeleri için SEMrush gibi SEO araçlarıyla denetlenmesi gereklidir. Sistem içi denetimler, kontroller ve analizler çerçevesinde çok daha başarılı olacağı muhakkaktır. Her zaman rakiplerinden birkaç adım önde olabilmek isteyenler için ideal bir araç olan SEMrush kolay kullanımı ve işlevsel özellikleriyle tercih edilir. Sizlerde hemen web siteniz için Semrush kullanımına başlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama ve SEO çalışmalarında kullanmak adına çok önemli verileri sağlamakata olan SEMrush, sektör otoriteleri tarafından en çok tercih edilen araçlardan bir tanesidir. Özellikle içerik pazarlama ve site audit gibi gelişmiş araçları ile kullanıcılarına yoğun ve kapsamlı hizmetler sağlar. Web sitelerini ya da rakipleri analiz etmek adına profesyoneller tarafından tercih edilir.

Semrush Nasıl Kullanılır?

Genel çerçevede bakıldığında Semrush nedir sorusuna farklı özelliklere sahip veri analizleri sunan SEO aracı yanıtı verilebilir. Sitenin çok daha profesyonel hale gelmesi, arama motorları botları tarafından taramaların daha iyi sonuçlar vermesi adına kullanılır. Bununla birlikte Alan Adı Analizi, Anahtar Kelime Analizi, Proje Oluşturma ve GAP Analizi olarak dört farklı özelliğiyle kullanımı söz konusudur.

1- Domain Analytics

Alan Adı Analizi olarak belirtilen bu özeliğinde Semruhs kullanımı büyük öneme sahiptir. Giriş sonrasında sol bölümde site adresi yazılarak aramasına başlatılır. Sonrasında ise domain özelinde birçok sonuç listelenir. Domain analizi çerçevesinde listeler halinde sunulacak dosyalar şu şekildedir;

  • Organik araştırma sonuçları-verileri
  • Backlink durumları
  • Reklam araştırmaları
  • PLA araştırma durumları
  • Görüntülü reklamcılık dosyaları
  • Trafik analizi
  • Alan adı karşılaştırması ve anahtar kelime analizleri
  • Gelişmiş anahtar kelime analizleri, toplu analiz raporları ve backlink karşılaştırmaları

Google arama sonuçlarına göre bir web adresinin birçok yönden verilerinin dökülmesi tek bir adres girişiyle olmaktadır. Pratiklik kazandıran Semrush aracı kullanımının en baştaki sebeplerinden bir tanesi de şüphesiz ki budur. Bununla birlikte anahtar kelime sayılarına göre tıklanma durumları, konumlar ve tahmini tık başı maliyetlerin hesaplanmasına kadar her türlü husus mevcuttur. Derinlemesine bir analiz yapmak isteyen webmaster için SEMrush bulunmaz bir hint kumaşıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

semrush

İçerik Analizleri

2- Anahtar Kelime Analizi

SEO faaliyetleri açısından bakıldığında içerikler için gerekli olan anahtar kelimelerin kullanımı kritiktir. Devamlı olarak popüler kelimelerin özgün tarzda kullanımıyla içeriklerin arama motorlarında daha belirgin olması sağlanır. Bu amaç doğrultusunda birtakım anahtar kelimelerin bulunması, içeriklere uygun olması şarttır. Bunun sağlanması adına kullanılabilecek SEO araçlarının başında ise Semrush gelir. Magic Tool özelliği sayesinde hemen ideal verilerin sonuçları görülebilir. Hem site hem de rakip siteler açısından analizlerin takibi yapılabilir. Hangi rakip sitenin hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğu görülebilir. Anahtar kelimelerin kullanım raporlarına göre tüm veriler vardır. Bir anahtar kelimenin aldığı trafik durumu görülür.

3- Projeler

Çeşitli projelendirme konu başlıkları genelinde de SEMrush SEO aracı kullanımı yapılabilir. Detaylandırılmış site takibi noktasında yararlı olurken konum takibi, sayfa içi denetlemeler ve organik trafik analizlerinin çıkarılması noktasında kullanılagelir. Markaların oluşturulması ve belirli bir süre zarfında devam edecek proje süreçlerine dair işlemler yapılmaktadır. Reklam araştırma konu başlığında da yine SEMrush nasıl kullanılır sorusuna gelmektedir. Raporların uygulamalı şekilde gösterilmesi, yeni bağlantıların kurulması ve kayıp durumlarına ilişkin sayısal verilere sahip olması da değerlidir.

Dış SEO Analizi

4- Backlink Bağlantıları

Rapor kısmın üstündeki “Authority Score” yani Otorite Puanı ile Güven Puanı kısımları site kalitesiyle açıklanır. Bir sitenin daha güvenilir ve kaliteli olması için güvenilir ve kaliteli bağlantıları bulunması şarttır. Trafiğin doğal yollarla sağlanması için gerekli olurken rakiplerin aldığı backlink durumlarına bakılabilir, aynı şekilde site içi linkleme ve site dışı link alımı yapılabilir.

5- Organik Trafik

Organik yapılacak araştırmalar neticesinde SEMrush ne işe yarar sorusuna da cevap verilmektedir. Pozisyon değişiklikleri, rakip durumları, sayfalar, alt alan adları ve URL raporları bu çerçevede sıralanırken incelemelerle daha iyi bir site kullanımı ortaya çıkarılır. En çok trafik alan sayfaların görüntülenmesi sonucunda daha kaliteli rakip siteler gibi olunabilir. Backlink alımları ya da var olan anahtar kelime özelindeki içeriklerin oluşturulması da yine bu şekilde devam ettirilebilir. SEO aracı olarak SEMrush kullanımıyla stratejik hamlelerin nasıl olması gerektiğine dair yanıtlar bulunur. Özellikle sıralama takibi yapılarak, gün gün arama sonuçlarında ki konum takip edilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Semrush Ne Demektir?

Semrush, SEO hizmetleri sırasında kullanılmakta olan özel bir analiz programıdır. Dünya genelinde en çok tercih edilen programlar arasında yer almaktadır.

Semrush Ücretli mi?

Semrush aylık veya yıllık paketler şeklinde ücretlendirilmekte olan bir programdır. Ücretsiz bir şekilde yalnızca sınırlı hizmetlerden yararlanılabilir. Bu hizmetlerde maalesef SEO çalışmalarında avantaj sağlamaz.

Semrush Kullanmak Neden Önemlidir?

SEO çalışmaları sırasında ne kadar fazla araç ile analiz yapılır ise çalışmalar o kadar kaliteli olacaktır. Bu nedenle Semrush aracından yararlanmak SEO çalışmaları için avantajlı bir adım olabilir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir