Sena İsminin Anlamı

Sena İsminin Anlamı

Son yıllarda en çok tercih edilen isimlerden Sena isminin anlamı ve özellikleri, anne-baba adayları tarafından oldukça fazla araştırılıyor. Arapça kökenli bir isim olan Sena ismi Kur’an-ı Kerim’de Nur suresinde geçmektedir ve birçok farklı anlamı vardır. Peki son yıllarda çok fazla tercih edilen Sena isminin anlamı nedir? özellikleri nelerdir gibi sorunların cevabına birlikte bakalım. 

Arapça kökenli olan sena ismi pembe rengine yakındır ve genellikle kız çocukları için tercih edilir. Ancak çok az da olsa erkek çocuklarında da rastlanan bu ismin sözlükte birçok farklı anlamı vardır.

Bilinen ilk anlamı övgü olan Sena isminin diğer anlamları ise;

  • Bazı kullanımlarda şimşekten çakan pırıltı,
  • Işık,
  • Alkışlamak,
  • Methiye

Gibi anlamları da vardır.

Sena isminin Kur’an-ı Kerim’de içerdiği birçok anlamı da vardır. Nur suresinin 43. ayetinde kullanılan Sena ismi şişeğin parıltısı anlamında kullanılmıştır. Bu ayette şimşeğin yaradılışından çıkarılacak derslere yer verilmiştir.

sena isminin anlamı

Sena İsminin Özellikleri Nelerdir?

Sena ismi karakteristik özelliği ile ön plana çıkan bir isimdir. Özgürlükçü bir yapıya sahiptir ve bununla beraber hep enerjiktir. Ayrıca sağlıklı ve atılgan kişilerdir. Maddi durumlarına oldukça fazla önem verirler ve dikkat ederler. Güzel ve hareketli bir yaşam sürmeyi tercih ederler. İnsan ilişkilerinde oldukça başarılı, sosyal ve yardımsever kişilerdir. Tüm bunlara rağmen bir çizgileri vardır ve hayatlarını bu çizgi üzerine kurarlar.

Arkadaşları ile birlikte vakit geçirmeyi yalnız başına olmaya tercih ederler. Karşılaştıkları olaylar karşısında oldukça sağduyulu ve sakin kalmayı başarabilirler. Bununla beraber bir olaya farklı pencerelerden bakmayı severler. Bunun bir sonucu olarak da kişi ve olayları çok farklı yönleri ile ele alabilme özellikleri gelişmiştir. Objektif, nesnel ve durum değerlendirmesi güçlü kişilerdir. Bu sebeple liderlik özellikleri de gelişmiştir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Duygusal bir yapıları vardır ve kendilerine ait bir dünyaları vardır. Hem iş hayatlarında hem de özel hayatlarında oldukça disiplinli insanlardır. Ancak işkolik oldukları için özel hayat ve iş hayatlarını bazen birbirine karıştırabilirler. İdealleri doğrultusunda adım atar ve her ne pahasına olursa olsun hedefleri için yaşarlar. Son derece kuvvetli sezgileri olan kişilerdir ve bu durum bazen kendileri açısından bile şaşkınlıkla karşılanabilir. Sosyal hayatını çok önemseyen kişilerdir ve dışa dönük bir yapıları vardır.

Üniseks bir isim olan Sena isminin anlamı her geçen gün daha fazla tercih edilme sebebi olacak gibi görünüyor. Sena ismi renk olarak pembe rengine yakındır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sena Ne Demektir?

Sena; Övme işi, övgü ile alakalı gibi anlamları barındırmaktadır. Ayrıca Işık, Şimşek parıltısı anlamına da geldiği bilinmektedir.

Sena İsmi Caiz mi?

Sena ismi incelendiğinde içerisinde herhangi bir kötü anlam bulunmadığı görülmektedir. Bu nedenle yeni doğan bebeklere verilmesi sakıncalı değildir.

Sena İsminin Kökeni Nedir?

Sena ismi köken olarak Farsça dilini aittir. Türkçe dil geleneklerine ne zaman ve hangi koşullar altında geçtiği hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir