SEO Analiz Araçları

SEO Analiz Araçları

Gerçekleştirilecek SEO analiz ve raporlama özelinde çeşitli araçlar bulunur. Bunların birçoğu bağlantılı olarak yönetilirken tamamlayıcı öğe unsurları olarak da hizmet vermektedir. Çeşitli raporların ortaya çıkarılması, analizlerin yapılarak müşteri odaklı anlayışın devam ettirilmesini sağlayan araçlar, ortaya çıkacak problemlerin çözümünde de etkilidir. Daha hızlı bir şekilde sorunların tespiti ve giderilmesiyle standartların üstünde bir SEO süreci yönetilir. Web sitenin sıralamasını yükseltmek, çok daha fazla kullanıcıya ulaşılması adına değerlendirilecek ücretli ve ücretsiz SEO analiz araçlarında Google Trends önemli rol oynar. Geniş çaplı kampanya süreçlerinde faydalı olan 10 SEO analiz araçları sizler için derledik.

Google Search Analytics

Var olan site hatalarının tespiti ve ortadan kaldırılmasını sağlayan bir site yöneticisi aracı olarak tanımlanan Google Search Analytics ilk sırada gelir. Hemen her site sahibi tarafından kullanımı söz konusu olurken tarama hatalarını, yapılandırılmış durumda olan veri problemlerini de çözer. Güvenlik sorunlarına dair işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşir, HTML iyileştirmeleri sağlar. Son derece kullanışlı bir yapıya sahip olması da tercih edilmesinde belirleyicidir. Popüler arama anahtar kelimeler görülebilir, sayfaların tıklama durumları öğrenilebilir. Tüm sayısal verilere ilişkin durum analizleri çerçevesinde de en kapsamlı site yöneticisi aracı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ücretsiz şekilde hizmet sunan Google SEO aracı herkes tarafından kullanıma açıktır. Kaliteli araçlar arasında kendisine yer bulması, hemen site raporlama kapsamında da kullanım imkânı sunması da Google Arama Konsolu tercih edilmesini mutlak hale getirir.

SEO Analyzer Performansı

Başta site içi SEO kapsamında kullanımı olan SEO Analyzer var olan önerileriyle de kusursuz bir işleyiş yaratır. Hemen sizlerde ücretsiz bir şekilde analiz yapılan hususlara ilişkin seçimler alabilirsiniz. Yüksek, orta ve son olarak düşük öncelikli kategorilerde yapılması gereken durumlar belirtilir. İpuçlarına göre seçimler tamamen sizin yönlendirmenizle oluşturulmaktadır. Buna ilişkin olarak diğer ücretsiz SEO araçlarıyla ortak kullanım durumu da vardır. Özellikle linklerin yönetilmesi konusunda etkili olduğu görülür. Bununla birlikte anahtar kelime analizi de odak noktalarından bir diğeridir. Bu kapsamda kolaylıkla kullanılabilir, hızlı bir şekilde sonuçlar alınabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Seoptimer

Karşılaştırıldığında SEO Analyzer ile benzerlik gösterse de site incelemesi yapılması noktasında son derece önemlidir. Kullanılabilirlik açısından değişkenliklere sahip olup performans kalitesi de üst düzeye çıkarılır. Sosyal ve güvenlik konuları çerçevesinde de sitenin analiz edilmesi mümkündür. Tüm olanaklardan ücretsiz yararlanılması da cazip olmasını beraberinde getirir. Hemen kolaylıkla süreçlere dahil olunabilir, site genelinde tüm önemli unsurların ne aşamada olduğu takip edilebilir. Gerek analiz gerek izlenim verileri çıkarılabilir. Kullanıcı dostu ara yüzüyle birlikte tüm veriler neler içerdiği de anlaşılmaktadır. Çok zor bir dili yok, anlaşılması imkânsız hususlar tercih edilmemektedir. Profesyonel yardım alınmasına gerek olmadan da ücretsiz SEO analiz ve inceleme aracı Seoptimer değerlendirilebilir. Sitede ortaya çıkan problemlerin görüntülenmesi ve buna dair seçeneklerin listelenmesi adına da kullanımı olmaktadır.

Semrush SEO Aracı

Her alanda kullanılabilecek SEO araçlarından olan Semrush, derinlemesine yapılan analizlere ilişkin raporlama yapısıyla bilinmektedir. SEO Kontrol mekanizmasına sahip olup site işleyişine dair tüm unsurların planlaması söz konusudur. Hem bilgi alımı hem de ortaya çıkacak ilerleyen durumlara ilişkin planların yapılması noktasında en detaylı izlenimler verir. Var olan tavsiyelere uyulmasıyla sitenin çok daha hızlı bir şekilde arama motoru sıralamasında yükselmesi de mümkündür. Sıralama takip noktasında da Semrush iddialı olurken adından söz ettirmeye devam ediyor. En çok kullanılan SEO araçları arasında bulunmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi şüphesiz ki budur.

Domain yani alan adı analizlerinin yapılmasıyla başlayan süreçte anahtar kelime analizi, proje oluşturma ve bunlara ek olarak GAP Analizi de yine Semrush aracılığıyla yapılmaktadır. Doğrudan Semrush aracı tarafından sunulacak dosyalar;

  • Organik araştırma sonuçlarına ilişkin hususlar,
  • Siteye ait backlink durumları,
  • Reklam analizleri
  • Görüntülü reklamcılık dosyaları ve PLA araştırma süreçlerine ilişkin veriler
  • Site trafik analizi son durumu
  • Alan adı karşılaştırmaları ve odak kelime analizleriyle birlikte raporlamalar sağlanır.

Tüm bu hususlara ilişkin olarak Semrush SEO özelinde rakip analizlerin yapılmasını, kıyaslamalar neticesinde artı yönlerin öne çıkarılması ve buna uygun stratejilerin oluşturulmasını mümkün kılar. Sayfalar ve alt alan adlarıyla URL raporlarına ilişkin tüm süreçler için de kullanılmaktadır. En çok trafik alan sayfaların bilinmesi ve diğer sitelere ilişkin kaliteli backlink alımı konusunda da başvurulacak ilk SEO araçları arasındadır.

Semrush raporlama süreçlerinde ise işlemler sürükle-bırak ile gerçekleşir. Bu yönüyle de zahmetsiz olurken rapor verileri anlaşılabilir dildedir. Siteye dair tüm raporların bu şekilde hızlıca oluşturulması da kullanımlarının arttırılması noktasında önemlidir.

Majestic SEO

Link oluşturma sonrasında yapılacak derinlemesine link analizleri için ilk akla gelen SEO aracıdır. Kolaylıkla Majestic ile link analizleri başlatabilir, farklı ölçümler üzerinden süreçleri tamamlayabilirsiniz. Bilindiği gibi web sitelerin daha fazla organik trafik almasında backlink durumlarının önemi büyüktür. Kaliteli sitelerle oluşturulacak bağlantılarla sitenin gelişimi olumlu yönde olur. Buna ek olarak spam durumlarının ortaya çıkmaması adına da hem backlink süreçleri hem de backlink yapılacak sitelerle ilgili süreçlerin doğru yönetilmesi şarttır. Popüler ölçümler arasında listelenen Trust Flow ve Citation Flow kullanımlarıyla sorunsuz bir link analizi için Majestic SEO yeterli olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Yapılacak unsurlardan bir başkası ise link geçmişi ve link karşılaştırma durumlarına ilişkin raporlamalardır. Hemen süreçlere dahil olunabilir çapa metni analizleri çerçevesinde de kullanılabilir. Genel değerlendirme yapılması durumunda en büyük oluşumlardan bir tanesi olan Majestic diğerlerine kıyasla daha derinlemesine olanakları büyük oranda doğruluk payıyla çıkartır. Bilindiği gibi isabetli ve aynı zamanda kapsamlı SEO link verilerinin ortaya çıkarılması her zaman için mümkün olamamaktadır. Hata payının düşükte tutulması da kullanımlarını arttırır. Buna ilave olarak genel kapsamlı bir raporlama SEO aracı isteyenler için Majestic yeterlidir demek çok zor. Ancak link analizi alanında en iyisi olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Kullanımı konusunda da diğer SEO araçlarına göre daha iyi bir performans kalitesi sunar.

Moz Analytics

Ara yüzü değerlendirildiğinde kullanıcı dostu olduğu hemen söylenebilir Moz Analytics, kapsamlı SEO hizmeti verir. Görülebileceği gibi bazı SEO araçlarının kullanımı oldukça sıkıcı ve hatta yorucu olabilmektedir. Moz için ise böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. İlgi çekici yapısı ve karışık olmayan düzeniyle kapsamlı süreçlerin hemen tamamında raporlar hazırlanabilir, veriler takip edilebilir.

Ahrefs

Gerek web sitesi gerek rakip sitelere dair analizlerin yapılması, raporların çıkarılması ve sonrasında stratejilerin bunlara göre oluşturulması için Ahrefs ideal SEO araçlarının başında gelir. SEO Denetim Raporu oluşturulur ve backlink araştırılmasıyla başlayan süreçlerde çeşitli kazanımlar sağlanır. İlk olarak ifade etmek gerekirse rakip backlink analizleri çerçevesinde kullanılır. Rakip sitelere ilişkin organik trafik durumları incelenir, sonuçlar çıkartıldıktan sonra eksiklikler görülür. Site ile rakip site bağlantı verileri karşılaştırılması yapılarak neler yapılabilecek sorusuna cevap aranır. Ayrıca backlink durumlarına ilişkin kaliteli aramalar yapılır, aktif olup olmadıkları yine SEO aracı üzerinden kontrol edilebilir.

analiz araçları

Rakip sitelere dair en değerli sayfaların bulunması ve bunlara dair oranların incelenmesi de yine Ahrefs hizmetlerinden bir tanesidir. SERP istatistikleri çıkarmak, ADS kampanya analizlerine bakabilmek de ihtimal dahilindedir. Ahrefs Site Explorer bölümünden organik trafiklere ilişkin işlemler yapılır ve backlink durumları görülür. Ahrefs Overview ise anahtar kelime performanslarına ilişkin veri verir. Listeleme ve backlink geri dönüşleri yapılacaklar arasındadır. URL ve Domain Rating değerleri alımı noktasında da ilgili yerdir.

Sıralama yeri durumlarına ilişkin bilgilerin yanı sıra aranma hacmi ve URL adresi özelindeki benzersiz değerdeki verilerin alınması da ne kadar önemli bir SEO aracı olduğunu ortaya koymaktadır. Bunlara ilişkin toplam sonuçlar ve yüklenme tarihiyle beraber diğer raporların ışığında doğru hamlelerin yapılması da kazanılır.

Screaming Frog

SEO çerçevesinde kullanılacak araçlardan olan Screaming Frog, tüm bağlantıların taranmasını sağlarken resimler ve CSS dosyalarda dahil edilir. Bu kapsamda var olabilecek ya da ortaya çıkabilecek zararlı durumların tespiti gerçekleşir. Aksilik ve kusurların ortaya çıkması adına kullanılabilecek en kapsamlı SEO araçları arasında olduğu bilinmektedir. Arama motorları örümceklerinin görebileceği ve göremeyeceği durumların neler olduğu da anlaşılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

İndirilerek hemen kullanıma başlanan SEO aracı için işlemler kalıcı yapılır. Response Code çerçevesinde geçici yönlendirme, sayfa bulunamadı ya da sunucu hatası durumları tespit edilip ortadan kaldırılır. Ayrıca URL analizleri de yine Screaming Frog SEO aracı ile olmaktadır. Doğru karakterlerin kullanımı, uzunluk ve kısalık durumlarının ayarlanmasıyla SEO açısından uygun bir şekilde URL oluşturulur. Sayfa başlıkları ve meta açıklamaları kısmında da yine SEO uygunluğu olması konusunda etkili bir SEO aracıdır. Olması gereken uzunluk durumu, meta açıklamalarında anahtar kelimelerin kullanımı ve özgün bir şekilde oluşturulması yapılır. Yine görsel analizler çerçevesinde de yüksek çözünürlük, alt açıklamalı özgün yapılar sağlanır. XML harita oluşturmak istenmesi durumunda da yine tarama konusunda etkili olurken raporlama noktasında da işlevsel bir uygulamadır. Sonuç kısmında tarama verileri çıkarılırken var olan sorunlu işlemlerin görüntülenmesi ve bunlara ilişkin onarma süreçlerin başlaması da hızlı olur.

Searchmetrics

SEO çalışmaları kapsamında performansların değerlendirilmesini sağlayan bir araçtır. SEO görünürlüğü detaylı raporları alınır ve anahtar kelime kullanımlarına ilişkin unsurlarla diğer hususlar gerçekleştirilir. Rakip ve sektör detaylarına ulaşma noktasında da Searchmetrics SEO aracı kullanılmaktadır. Başta hem masaüstü hem mobil SEO görünürlüğü alınır, hangi bölgelerden trafik çekildiği raporlanır. Hem organik hem de reklam üzerinden gelen trafik durumlarına ilişkin sonuçlarla çıkarımlar bulunur. En iyiler listesinde odak anahtar kelimeler var olurken konum değişikliği tablosu da görünür. Backlink analizi ve rakip kıyaslamalarıyla doğru stratejik hamlelerin yapılması sağlanır. Hemen Searchmetrics kullanımıyla sizlerde kazanımlar almaya başlayabilirsiniz.

Seomonitor

Genel çerçevede kullanılan en yaygın SEO araçlarından olan Seomonitor, premium özellikli ve kullanımı rahattır. Genel anlamda bakılması durumunda iki önemli işlevi var olurken bunlar Keyword analizi ve rakip analizi olarak ifade edilir. Bilhassa trafik çeken kelimelerin bulunması, doğru kullanımı ve içeriklere olan etkisiyle faydaları görülür. Bunların dışında daha birçok özelliğiyle doğru raporlama ve tarama sağlar, sitenin daha fazla organik trafik alabilmesini mümkün kılar. Süreçlerin daha kolay yönetilebilir olmasından dolayı da tercih edilen araçlardan bir tanesidir diyebiliriz. Hemen planlama yapılarak rakip analizleri ışığında sitenin daha rekabetçi bir hale gelmesinin yolları aranır. Ayrıca ryte sitesi üzerinden site hataları analizleri yaparak da içerik problemleri giderilebilir. Etiketlerin kullanımı, meta açıklamaları bölümü ve robots.txt problemlerinin olmaması noktasında da önemli bir başka seçenektir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Analiz Araçları Ücretli mi?

SEO Analiz araçları genellikle ücretli araçlardır. Aylık ya da yıllık ücretlendirmeler karşılığında kullanılmaları mümkündür. Ücretsiz olarak sonuçlar sunan araçlar ise kısıtlı detayları site sahiplerine sunmaktadır.

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO çalışmaları kapsamında yararlanılabilecek analiz araçları; Ahrefs, Semrush, Moz gibi araçlardır. Ayrıca PageSpeed İnsights ve GTMetrix gibi araçlarda SEO konusunda detaylı analizler sunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Waze Nedir ve Waze Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

SEO Analizleri Nasıl İncelenir?

SEO çalışmaları kapsamında elde edilen analizlerin incelenmesi ve doğru yorumlanması çok kritik bir konudur. Analizler SEO uzmanları tarafından detaylıca incelenmeli ve yorumlanmalıdır. Aksi takdirde analizlerden verimli sonuçlar elde edilemez.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir