SEO Analiz Programları

SEO Analiz Programları

Gerçekleştirilecek işlemler özelinde farklı alanlarda raporlara gereksinim duyulurken en iyi SEO analiz programı hangisidir sorusu da önem kazanır. Çünkü doğru stratejilerin oluşturulması ve uygulamaların yüksek yarar getirmesi adına analizlerin doğru yapılması şarttır. Birbirini tetikleyen bu durumlar arasında doğru ilişkinin kurulması ise raporların oluşturulması ve hatasız okunmasıyla olur. Peki, her türlü site bazında değerlendirildiğinde tüm yönleriyle bakıldığında en iyi SEO analiz programı hangisidir?

En İyi SEO Analiz Programları

Var olan çeşitli SEO analiz programları var olmakla beraber sitenin yapısı ve genişlik durumuna göre şekil alır. Özellikle 100 üzerinde sayfaya sahip sitelerde genel bir bakış elde edilmesi adına crawl analiz araçları olmazsa olmazdır. Var olan imkanlar ölçüsünde kullanılan programlarla sitenin tüm sayfalarının SEO uyumluluğu açısından incelemesi yapılır. Çok kısa bir zaman diliminde ölçümleme gerçekleşir ve buna göre yapılacaklar belirlenir. Bir nevi hem SEO işlemlerinin etkisi ölçülür hem de var olan SEO işlemlerinin hangi yönde, nasıl devam edeceği tespit edilir. Bu yönüyle en iyi SEO analiz araçları mutlak surette iyi değerlendirilmeli ve en hatasız bir şekilde uygulanmalıdır.

  • Moz Pro

Küçük ya da büyük ölçekli kabul edilen tüm SEO projeleri özelinde en anlaşılır analiz programlarından Moz kullanılabilir. Çok üst düzey bilgi sahibi olunmasına ise gerek yoktur. Kolaylıkla rakip analizi, sıralama takipleri ve link analizleri yapılabilir, site içi SEO özelinde de veriler görülebilir. Farklı alanlarda çeşitli analizlerin bir arada sunulması ise en iyi SEO analiz programı Moz olabilir yorumlarının yapılmasını beraberinde getirir. Bilhassa değerlendirmelerin Google botları tarzında olması da işlemlerin daha gerçekçi olmasını mümkün kılar.

seo analiz programları
  • Screaming Frog SEO Spider

Organik arama sonuçlarında web sitenin hangi durumda olduğunun bilinmesi için Screaming Frog kullanılır. Googlebot gezintilerinin daha sorunsuz olmasını sağlarken var olan algılama hatalarını ya da spam durumlarını da hemen ortaya çıkarır. Manuel şekilde saatler sürecek SEO analizleri belirli bir düzen içerisinde çok daha hızlı ve doğru şekilde yapabilmektedir. Binlerce sayfalık sitelerin SEO çerçevesinde analiz edilmesi söz konusudur. Çok farklı analiz sonuçlarını gösterir. Site bağlantıları, linkleri, sayfa durumları, yönlendirme durumları görülür. Analiz bilgileri özelinde Page Titles ve Meta Descriptions vardır. Tüm görsel dosyalarının analizi de yapılır. AMP ya da Structured Data uygulamalarının analizlerinin yapılması da imkan dahilindedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Ücretsiz SEO Analiz Programı Önerisi

SEO programları arasında bazıları ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

  • BrowSEO

Server hataları ya da çift sayfa başlık sorunlarından daha derinlemesine irdeleme ve analiz için BrowSEO SEO analiz programları arasındadır. İnternet sayfasına dair bilgiler sunulurken daha kısıtlıdır ancak çoğunlukla elde edilmeyen bilgiler bu program sayesinde bulunur. Nofollow linkler görülür, Head başlığının altında site yapısı ve temel bilgiler bulunur. Büyük sıkıntıların engellenmesi adına kullanılır. Sayfalardaki tüm unsurların Google botları tarafından nasıl göründüğüne de bakılır.

Farklı unsurlarıyla veriler sunan en iyi SEO analiz programı her zaman için lazım olma durumuna göre değişebilir. Ayrıca birden fazla analiz programının bir arada kullanılması da farklı noktalarda doğru verilerin alınmasını sağlar. Bu durum hatalı durumların giderilmesinde rol oynar. Etki düzeyi yüksek problemler oluşmadan çözüm yollarını mümkün kılar.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Analiz Nedir?

SEO çalışmalarında kullanmak adına web sitelerin durumlarını, eksiklerini ve iyileştirilmesi gereken yönlerini tespit etmek adına uzmanlar tarafından yapılan çalışmalara SEO analiz denir.

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO analizleri sırasında sıkça başvurulan araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar Ahrefs, Semrush, Moz Majestic ve Google Analytics gibi üst düzey araçlardır.

SEO Analiz Kim Tarafından Yapılmalıdır?

SEO analizleri, konusunda uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda web sitelerine artı değer katmaktan ziyade zarar verir. Analiz yapmak ve bu verileri yorumlayabilmek çok önemlidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir