SEO Analizi

SEO Analizi

Son derece önemli çalışmaları kapsayan SEO analizi, çok daha iyi bir sıralamaya sahip olması adına gerçekleştirilmektedir. SEO işlemleri öncesinde yapılacakların planlı olması adına da olmazsa olmazdır. Temel anlamda bakıldığında site analizi, rakip analizi, kelime analizi ve backlink analizi gibi başlıklar altında incelenebilir. Başta Google olmak üzere hemen her arama motorunda çok daha üst sayfalarda olma adına yapılması gerekenler şekillenir. Stratejilerin doğru oluşturulması adına analizlerin iyi okunması ve planlamaya katkısının sunulması gereklidir. Peki, SEO çerçevesinde analiz nasıl yapılır?

SEO Site Analizi

SEO kapsamında web sitesinin hem tasarım hem de yazılım kısmından başlanarak işlemler yapılır. Tasarım özelinde değerlendirildiğinde çok daha sade bir görünüm, kolay kullanım olanağı ve hız konusunda da destek bulunmalıdır. Buna kullanıcı dostu ara yüz tanımı yapılırken mobil cihazlardan kullanımı konusunda da uygun kodlu yapıya sahip olması istenir. Site tasarımı çerçevesinde gözü yormayan ve uyumlu renklerin kullanımı bile SEO özelinde değerlendirilmektedir.

Yazılım kısmına bakıldığında ise arama motorları botlarının tarama noktasında bir sıkıntıya sahip olmaması arzu edilir. Kod yapısının sorunsuz olması, spam durumlarının oluşmaması, başlık etiketlerinin kullanımının uygunluk taşıması da yine yapılacaklar listesindedir. Bu çerçevede opengraph ve Schema uyumluluğa sahip olması önemlidir. Belirli karakter uzunluğunda olması beraberinde çok daha fazla trafik alınmasını da sağlayacaktır. Ayrıca kullanıcıların daha uzun süre sitede vakit geçirmesi de böylelikle elde edilir.

Site analizi yapabileceğiniz bazı SEO analiz araçları;

  • Semrush
  • Ahrefs
  • Screaming Frog
  • SEO Monitor
seo analizi

SEO Rakip Analizi

Gerçekleştirilen Google site analizi sonrasında ikinci aşama rakip analizleri ve sonrasındaki değerlendirmelerdir. Arama motorları sıralamalarında benzer sitelerin rekabeti çok daha güçlüdür. Bu açıdan bakıldığında doğrudan rakip olan sitelerin neler sağladığı, nasıl bir yapıda olduğu ve olanaklarının neler olduğuna bakılarak önüne geçmek söz konusudur. Bu kapsamda rakip analizleri yapılırken SEO araçları da buna uygundur. Semrush ile destek alınabilir ve sitenin daha iyi bir noktaya gelmesi sağlanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Rakip site içi analiz kapsamında başlık etiketlerinin kullanımı, içeriklerdeki özgünlük derecesi ve var olan odak kelime kullanımları önemlidir. Rakip sitenin pozitif yönleri alınırken uyarlama yapılması da yine araçlar üzerinden sağlanabilir. Var olacak SEO rakip analizi kapsamında olası problemlerin giderilmesiyle de birkaç adım öne geçilmesi mümkündür.

Rakip site dışı analiz ise backlink incelemeleri yapılmasıyla başlanır, sosyal medya paylaşımları ile devam eder. Ahrefs aracıyla da yapılacak işlemler hakkında raporlar alınabilir, veriler takip edilir. Bu araçların kullanımıyla daha belirgin bir plan yapılır. Site analizi sonrasında rakip site analiz işlemlerinin yapılmasına geçilirken SEO buna göre ilerler.

SEO Kelime Analizi

Var olan SEO analizi kapsamındaki bir diğer aşama kelimelerin aranma hacimleri ve aynı zamanda zorluk durumlarına göre analiz edilmesidir. Google Trends kullanımıyla kelimelerin aranma hacimlerine bakılabilir ve sektör bazlı doğru kelime seçimleri yapılır. Ahrefs üzerinden yardım alınması da söz konusudur. Hangi kelimeler üzerine içerikler üreteceği böyle belirlenir. Sonrasında SEO çalışmalarına başlanır. Kelime analizleri olmadan sektör ve hedef kitle bazında kelime seçimi yapmadan hiçbir içerik yeterli faydayı vermeyecektir.

SEO Backlink Analizi

Gerek Ahrefs gerek Semrush üzerinden kaliteli ve kalıcı backlink analiz alımları mümkündür. Doğru linkleme yapılarak sitenin daha iyi bir SEO faaliyetine başlaması elde edilir. Majestic kullanımı da avantajlarıyla büyük olanaklar getirir. Aksi durumda ise faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. Site sayfalarında çok fazla link olması, devamlı site içi linkleme yapılması, kötü sitelerden link alım durumları telafisi imkânsız hasarlar verebilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Analizi Nedir?

SEO analizi, çalışma yapılacak olan web sitesi hakkında veri toplamak ver ihtiyaçlarını anlamak için yapılan incelemelere verilen isimdir. Çalışmalar sırasında ya da sonrasında da SEO analizleri yapılabilir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizleri, konusunda uzman ve yetkin kişiler tarafından yapılmaktadır. SEO analiz araçlarından yararlanılarak titiz bir şekilde tüm detaylar incelenir ve analizler raporlanır.

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO analiz araçları otoriteler tarafından tercih edilmekte olan araçlardır. Ahrefs, Semrush, Moz gibi analiz araçlarından yararlanılarak güvenilir ve detaylı analizler gerçekleştirilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir