SEO Audit

SEO Audit

Var olan tüm web siteler için SEO süreçleri öncelikli konu olurken çok daha profesyonel olması bakımından SEO Audit hizmetleri alınabilir. Sitenin tüm yönleriyle tam olarak uyumlu hale getirilmesi mümkündür. Buna karşın hem site içi hem de site dışı SEO işlemlerinin yapılmasıyla tam optimizasyon sağlanması yeterli değildir. Sonrasında devamlı olarak süreçlerin kontrol edilmesi, varsa sorunların çözüme kavuşturulması gereklidir. Çeşitli eklentilerle araçların kullanımı bu durumu sağlayabilmektedir. Peki, SEO Audit nedir?

SEO Audit Taraması Nedir?

Genel anlamda kısaca ifade etmek gerekirse bir sitenin teknik SEO kuralları çerçevesinde tüm yönleriyle analiz edilmesi olarak açıklanır. Hemen her site için SEO Audit işlemi yapılabilir. Bu analizler oldukça detaylı olmakla beraber birçok getiriye de sahip. Analizlerin sonrasında siteye puan verilirken hangi kısımlarda ne gibi hataların olduğu da belirtiliyor. Bundan dolayı sorunların hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve gerekli olan tüm çözüm yollarının denenmesinde kullanılır. Diğer SEO araçlarından pek farkı olmadığı dile getirilse de SEO Audit neden uygulanır sorusuna da sahip olduğu olumlu yönler cevap niteliğindedir.

Sizlerde hemen kurumsal ya da kişisel özellikli olan web siteler için SEO Audit işlemi başlatabilirsiniz. Yapılan SEO işlemleri ardında ne gibi bir etkiye sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Site içi ve site dışındaki aşamalarla ilgili verilerin bulunması, veri analizlerinin geçerliliğe sahip olması, yanılma payının çok düşük olması da kullanımını kaçınılmaz kılar. Gerek içeriklerin oluşturulması gerek link işlemleri ve sonrasındaki tasarım ve yazılımsal bağlamdaki tüm durumlara ilişkin net bilgiler sunulur.

SEO Audit Taraması

Gerçekleştirilecek Audit taramaları Ahrefs, Semrush vb. araçlar üzerinden yapılırken URL link gönderimleriyle yapılır. Bunun dışında herhangi bir bilgi girişine ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca tarama süreleri ise URL sayısına göre belirlenir. Tüm URL’ler için tarama yapılabilmektedir. Süre durumu olmaksızın işlemlere başlanırken HTML ve Images ayrımında gösterim olur. Health Score verilir, sahip olunan errors verileri gösterilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

seo audit

SEO Audit Hataları

Auditte ortaya çıkabilecek bazı SEO taraması hataları;

  • İndekslenmeyen sayfalar bu şekilde görülebilir.
  • Kırık sayfaların sayısı ve hangileri olduğu bilinebilir.
  • Duplicate title ve description hatalarının tamamı da yine analizlerle aktarılmaktadır.
  • Uzun ve kısa Title ve Description Hataları
  • CSS ve JavaScript Hataları
  • Kırık Görseller ve Bağlantı Hataları

Site Audit Taramasının Avantajları

Internal Pages menü bölümünden Nofollow page, noindex page, redirect chain görülürken performans kısmında ise slow page yavaş sayfaların hangileri olduğu da anlaşılır. HTML tags ve mega ile başlık durumlarına ilişkin analizlerin yapılması da söz konusudur. Kısa zaman diliminde detaylı bilgi sunmasıyla Ahrefs SEO taraması avantajları ortaya çıkarılır. Tek bir seferlik değil, uzun bir süreci kapsamasından dolayı yapılan SEO işlemlere dair bu tip analizlerin çıkarılması, nasıl bir durumda olduğuna bakılması da önemlidir. Hataların telafi edilme şansı vardır. Problemli bir şekilde ilerleme mümkün olmayacağı gibi sitenin beklentilere sahip olması da gecikir. Bu durumdan kurtulma adına da mutlaka kullanımı önerilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Audit Ne Demektir?

Site Audit, web sitelerinin ne durumda olduklarını görmek için yürütülmekte olan analiz çalışmalarıdır. Sitelerin teknik durumu, konumu ve eksiklerini belirlemek adına yürütülmektedirler.

Site Audit Nasıl Yapılır?

Site audit yapmak içi SEO uzmanları tarafından belirlenmiş olan analiz araçları kullanılacaktır. Hatalar ve web sitesinin bulunduğu konum tespit edilecek, çalışmalara bu şekilde yol verilecektir.

SEO Audit Araçları Nelerdir?

Site audit çalışmaları için kullanılmakta olan birçok analiz aracı mevcuttur. En yaygın olarak kullanılanlar, Ahrefs, Semrush, Moz, ScreamFrog gibi profesyonel ve evrensel araçlardır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir