SEO Çalışması

SEO Çalışması

Organik trafik kazanılması adına arama motorlarının botlarının taranmasına uygun hale getirme süreci olan SEO çalışması süresi bakımından farklılıklar gösterebilir. Halihazırda kişisel ya da kurumsal tüm web siteler için geçerli olmakla beraber farklı kategori paketleri de vardır. Çok aha kapsamlı SEO işlemleri yapılabilirken araçları üzerinden daha belirgin çalışmaların yapılması da söz konusudur. Tüm bu durumlara ilişkin olarak seo çalışması ne kadar sürer sorusu da sıklıkla dile getirilmektedir.

SEO Çalışmaları Ne İşe Yarar?

Öncelikli olarak SEO faaliyetlerin neler olduğu bilinmelidir. Var olan tekniklerin güncel kriterlere göre uygulanması olarak açıklanırken esas unsur ise şüphesiz ki arama motorlarıdır. Arama motoru denilince ilk akla Google gelirken hemen her sitenin Google algoritmasına göre yeniden oluşturulduğu bilinmektedir. Bu aşamada ilk olarak SEO yapılmaya uygun altyapı olmalıdır. Sonrasında yazılım ve tasarım açısından sitenin SEO süreçlerine uygun hale getirilmesi gerçekleşir.

Profesyonel destek alarak da SEO çalışması mümkündür. Ancak burada önemli olan ilk unsur, SEO faaliyetlerinin bir gün ya da birkaç ay ile sınırlandırılmasının yanlış olacağıdır. Çünkü organik trafik kazanılması ve sitenin arama motorunda üst sayfalarda çıkabilmesi için bir süreç gerekmektedir. Bunun için çok uzun vadeli planlar yaparak raporlar ışığında stratejiler oluşturulur. Semrush ve Ahrefs ile Majestic benzeri araçların kullanımı da burada etkili olur. Hem site analizi hem de rakip site analizi yapılarak verilerin incelenmesine başlanır. Sonrasında belirlenen müşteri kitlesine uygun şekilde yol haritası çıkarılır. SEO süresi bu duruma göre tahmin edilebilir.

SEO Çalışması Süresi Neye Göre Belirlenir?

  • Web sitesinin hangi kaliteye sahip olmasının istenmesi
  • Hangi SEO araçlarının kullanılmak istenmesi
  • Sıralamalarda nasıl bir hedefin belirlenecek olması
  • Hangi tekniklerin kullanılacak olması
  • Hangi analiz ve raporların istenip uygulanacağına göre seo çalışma süresi farklılık gösterir.
seo çalışması

Etkili SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Kişisel bir blog ya da çok daha kapsamlı olması gereken e-ticaret sitelerinin tamamı için SEO çalışması yapılmaktadır. Site yapısına göre süre farklılığı olduğu da bilinmektedir. Hangi kriterlerin belirlenip nasıl bir çalışma planı çıkarıldığı önemlidir. Genel anlamda bakıldığında sitenin yazılım bakımından yenilenmesi sağlanır. Kullanıcı dostu ara yüzü tanımına uygun sade bir görünüm ve pratik kullanımlı yapı oluşturulur. Sonrasında özgün içeriklerin oluşturulması adına kelime analizleri gerçekleştirilmektedir. Gerek sektör gerek web sitesi özelinde popüler kelimelerin taranmasında yine SEO araçları kullanılmaktadır. Sonrasında içerik başlığı, meta açıklamaları kısmı, etiketleme gibi site içi SEO faaliyetleri gerçekleştirilir. Bunların haricinde kaliteli ve kalıcı linkleme yapılması da yine en önemli unsurların başında gelir. Spam riski taşımayan siteler üzerinden backlink alımı gerçekleştirilir, site sayfalarına dair linkleme yapılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

SEO faaliyetlerinde sosyal medyanın etkili kullanılması, sık paylaşımlarda bulunulması, etkileşim halinde olunması da öne çıkan diğer hususlardır. Oldukça verimli bir süreç olacağından dolayı daha kapsamlı bir şekilde SEO çalışması yaparak alınacak verim hesap edilebilir. Çok daha etkili SEO çalışması adına süreçlerin devamlı kontrol altında tutulması da gerekir.

 Gerek analiz ve veriler ışığında planlama yapılması gerek ortaya çıkacak problemlerin daha hızlı çözüme kavuşturulması bu şekilde olur. Bu durumlar ışığında başlanılan SEO faaliyetleri aylar boyu devam edebilmektedir. Tek seferlik bir iş olmayacağı için danışmanlık desteklerinde mutlaka uzun süreli iş birlikleri yapılması da önerilir. Tahmini etkili olmaya başlaması açısından ise SEO süresi 2 haftadır. 3.haftadan itibaren web sitesinin SEO etkisinden olmasından dolayı kazanımlara sahip olacağı görülecektir. Sitenin sıralama bakımından yükselmesi ise 3 ayın ardından başlar. 6 aylık ve 1 yıllık uygulama sonrasında ise sitenin nereden nereye geldiğini görebilmek çok daha mümkündür.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Süresi Neye Göre Belirlenir?

SEO çalışmalarının detayları ve içerikleri web sitesinin ihtiyaçları çerçevesinde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle SEO süresi çalışmanın detayları ile doğru orantılı olacaktır.

SEO Ne Zaman Biter?

SEO çalışmaları temel anlamda bitebilen bir süreç değildir. Arama motorları tarafından yapılan güncellemeler neticesinde sitenizin konumu sürekli değişebilir. Bu nedenle SEO sürekli olarak devam etmekte olan bir çalışmadır.

SEO Çalışmaları Nasıl Kontrol Edilir?

SEO süreçlerini kontrol etmek gerekmektedir. Çalışmaların verimli olması adına sürekli olarak süreçler kontrol altında tutulmalıdır. Çalışma yapılan firmadan raporlar temin edilmeli ve toplantılar ile süreç özetlenmelidir.

SEO Çalışmaları Neden Uzun Sürmektedir?

SEO çalışmaları, arama motorlarında gerçekleşmekte olan güncellemeler, geliştirmeler ve kullanıcıların isteklerinin sürekli gelişmesi nedeniyle uzun vadede hatta hiç bitmeyecek bir süreç olarak planlanabilir.

SEO Çalışması Kimlerden Alınabilir?

SEO çalışması almak için konusunda deneyimli, uzman ve güncellemelere hakim kişilerde ya da ajanslardan yardım alabilirsiniz.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmek ve organik trafik miktarlarını arttırmak için çok önemlidir. Takipler ile başa çıkabilmek adına elzemdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir