SEO Dostu URL

SEO Dostu URL

Arama motoru optimizasyonu olmasıyla beraber bir web sitenin hemen her unsuruyla değişikliğe gitmesini kazandıran SEO dostu URL nedir sorusu da çokça merak edilmektedir. Bir URL adresinin nasıl SEO açısından uyumlu olacağı ve bunun etkilerinin neler olacağı sorulagelir.

SEO Dostu URL Önemi

Başta Google olmak üzere her arama motoru için kullanıcı odaklı anlayış ilk hedef olurken SEO dostu URL yapısı bulunması da bununla açıklanır. Kullanıcı deneyimlerine göre şekil alması ve anlamsal olarak içerikle uyumlu olması da belirleyici unsurlardandır. Bununla birlikte kullanıcılara uygun tarzda oluşturulmasıyla daha fazla tık alınır, trafik yoğunluğu kazanılır. Paylaşımların olmasıyla sayfanın daha fazla okunması, görülmesi ve siteye yüksek fayda sağlaması beraberinde gelir. Yalnızca basit bir bağlantı aracı olarak görülmesine karşın içerik ile ilgili bilgi vermesi de SEO URL önemi nedir sorusuna yanıttır. Bundan dolayı metni okumadan ya da görmeden fikir sahibi olunması URL adresiyle mümkündür. Buna göre düzenlenmiş olması, paralellik bulundurması gereklidir. Alan adı kadar URL içerisinde geçen anahtar kelimelerde aramalarda sayfanın önlerde çıkmasını sağlayacaktır. Bu duruma bakılarak SEO dostu URL nasıl yapılır sorusu hakkında da fikir sahibi olunabilir.

SEO Dostu URL Nasıl Yapılır?

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ile içeriklere uygun seçimler yapılır. Uygunluk sektörel açıdan da değerlendirilirken özgün hale getirilmiş anahtar kelimeler belirli aralıklarla kullanılır. Var olan SEO URL içerisinde de bu anahtar kelime kullanımı önemli bir farkı kazandırır. İçeriğin aramalarına ilişkin olarak sayfanın bulunması söz konusu olur, anahtar kelimeyle alakalı bir içeriğin olduğunu da gösterir. Peki, SEO Dostu bir URL için dikkat edilecekler şu şekildedir;

  • Kısa ya da uzunluk durumlarına bakılarak URL oluşturulurken Türkçe karakterler tercih edilmemelidir.
  • URL içerisinde alt çizgi yerine kısa çizgi kullanımı daha iyi olacaktır.
  • Sayfayla ilgili olmayan kelimelerin URL içinde geçmesi engellenmelidir.
  • Şifreli yapıdaki URL örnekleri ise daha ziyade kafa karıştırıcı olabilmektedir.
  • Kullanıcıya tıklaması için güven verecek bir yapıda ve düzende olması için çok uzun kelimelerin seçilmemelidir.
  • Aynı kelimenin tekrar etmesi ya da farklı karakterlerin kullanımı da tıklama oranını düşürebilir.
seo dostu url

URL Yapısı Püf Noktaları

Özellikle SEO URL oluşturma aşamasında yapılması ve yapılmaması gerekenlerin sayısı oldukça fazladır. Çoğunlukla tıklama oranları üzerinde yüksek etkiye sahip olan URL kullanımlarında tarih kullanımı gereksizdir. Aynı zamanda daha uzun bir URL ortaya çıkarmasından ötürü riskli de sayılır. Bundan dolayı haber sitesi olmaması halinde URL içerisinde tarihe yer verilmemelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Organik tıklama yakalanması adına yapılanların yanı sıra çirkin yapıda URL kullanımları da faydadan çok zarar getirecektir. Ayrıca çok uzun anahtar kelimelerin URL içerisinde yer alması ya da tekrarlanan sözcüklerin bulunması da yapısal anlamda olumsuzluk getirir. Daha sade bir şekilde her kelimenin sadece bir kez kullanılmasıyla URL SEO dostu yapıya kavuşturulur.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

URL Nedir?

Web sitelerinin sahip oldukları web arama uzantılarına URL denilmektedir. URL’ler web siteleri adına kimlik görevi görür. Bir web sitesi adına URL seçiminin iyi yapmak ve bağlantıları organize etmek çok büyük önem taşır.

SEO Dostu URL Nedir?

Arama motorları tarafından tercih edilen URL türleri vardır. Bu URL yapılarına sahip olmak sıralamalarda web sitelerine avantaj sağlayabilir. İşte bu tarz URL’lere SEO dostu URL denilmektedir.

SEO URL Nasıl Olur?

SEO dostu URL’ler içerisinde rakam veya alakasız kelimeler içermeyen URL’lerdir. Web sayfasının içeriği ile doğrudan alakalı olmalı ve anahtar kelime içermelidir. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir