En Çok Yapılan SEO Hataları

En Çok Yapılan SEO Hataları

En çok yapılan SEO hataları, genel olarak sitenin gelişimine katkıda bulunacağı düşüncesiyle, kullanıcı deneyimini göz ardı eden SEO optimizasyonlarıdır. Oluşturulan sayfaların, kullanıcı gözüyle değil de arama motorları algoritmaları gözüyle hazırlanması, içeriğin kalitesi yerine SEO uyumluluğuna dikkat edilmesidir. Bu genel yanlışların dışında, SEO düzenlemelerinde yapılan bazı diğer büyük hatalar da bulunmaktadır.

Bunlar genel olarak;

  • Hatalı anahtar kelime seçimi
  • Kopya içerik kullanımı
  • Aşırıya kaçan meta kullanımı
  • Büyük boyutlu görsel kullanımı
  • Çalışmayan iç bağlantılar
  • Fazla dış bağlantı kullanımı
  • Site konu bütünlüğüne dikkat edilmemesi
  • SSL kullanılmayan güvensiz sayfalar
  • İçeriği kaplayan reklam alanları
  • Güncelliğini kaybetmiş sayfalar olarak sıralanabilir.

Anahtar kelime seçimlerinde yapılan hatalar, kalitesiz içerik oluşmasına neden olabilir. Örneğin, Youtube üzerinden para kazanma yöntemleri hakkında yazılacak bir içerikte, tek kelime olarak Youtube kelimesi anahtar kelime olarak belirlendiğinde içerik amacına hizmet edemeyecektir. Youtube anahtar kelimesini kullanan bir kullanıcının genel olarak amacı Youtube ana sayfasına ulaşmak olacağından, ilk sırada bulacağı ana sonuç dışındaki tüm diğer sonuçlar anlamsız olacaktır. Bu kelime ile siteye giriş ihtimali oldukça zayıftır.

seo hataları

Kopya içerik kullanan siteler ise, arama motoru tarafından cezalandırılarak sıralamalarda geriye düşebilir. Ayrıca telif hakkı gibi kanuni cezalara da maruz kalabilirler. Kopya içerik yerine özgün hazırlanmış içerikler kullanmak önemlidir.

Sayfada kullanılan büyük boyutlu görseller, çalışmayan bağlantılar ve yönlendirmeler, sayfa yüklenmesini geciktirici unsurlardır. SEO açısından değerlendirildiğinde, yükleme zorlukları, kullanıcı deneyimini önemseyen algoritmaların siteye olumsuz puan vermesine neden olabilir.

SEO mu Kullanıcı Deneyimi mi?

Cevap çok basit; SEO aslında, kullanıcı deneyimine oldukça önem verir. Dolayısıyla sitenizi planlarken ve siteye içerik eklerken aslında yapmanız gereken, kullanıcı deneyimini ön plana almanız olacaktır. Ana sayfa yerleşiminden, iç bağlantıların konumuna, içerik konu başlıklarından, içeriklerin uzunluklarına, kullanılan görsellerden, video içeriklerine kadar her şey, kullanıcı deneyimi göz önüne alınarak oluşturulmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

En çok yapılan SEO hataları, kullanıcıyı hiçe sayan optimizasyonlarda ortaya çıkar. Eğer siz sitenizi kullanıcı deneyimini gözeterek hazırlarsanız, sitenize gelen ziyaretçi sitenizde daha uzun zaman geçirecek, belki sitenizi faydalı bulup forumlarda paylaşacak, sık kullanılanlar arasına ekleyip düzenli olarak takip edecektir. Bu durum, arama motorlarının gözünde artı değer kazanmanızı sağlayacaktır. Siz kullanıcı deneyimine değer verirseniz, Arama motorları da sitenize değer verir ve bu durum SEO açısından son derece olumludur.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kopya İçerik Zararlı mı?

Kopya veya yinelenen içerikler web siteleriniz için çok zararlıdır. Orijinal olmayan içerikler üretmek ve paylaşmak web sitelerinizin ceza almasına neden olabilir.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimleri arama motorlarının birinci önceliğidir. Web sitenizi kullanıcılar için optimize edin. Bu sayede hem daha çok ziyaretçi hem de daha iyi sıralamalar kazanacaksınız.

Spam Backlink Nedir?

Backlink almak web sitelerinin popülerliğini arttırmak adına önemlidir. Ancak kalitesiz ve spam sağlayan sitelerden geri bağlantılar edinmek web sitenize yarardan çok zarar sağlayacaktır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir