SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır ve Önemi Nedir?

SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır ve Önemi Nedir?

SEO için Google Trends nasıl kullanılır, konusu SEO uzmanları için araştırmaya açık bir konu olmuştur. Çünkü 2006’dan bu yana kullanım sağlanabilen Google Trends, kullanıcıların arama motorunu kullanma alışkanlıkları ile ilgili önemli veriler sunmaktadır. Google Trends kullanıcılarına bu hizmeti sunduğunda yalnızca istatiki veriler yayınlayan bir araçtı fakat günümüzde kapsamı genişletildi, özellikleri arttırıldı.

SEO için Google Trends Kullanımın Yararları

Google Trends piyasada yer alan popüler onlarca SEO aracının ardın da kalsa da, doğru bir şekilde kullanan her web master için büyük yararlar sağlamaktadır. Bunlar;

  1. Diğer SEO araçlarının aksine kullanıcıların arama alışkanlıklarını da analiz etmenizi sağlar.
  2. Belirlediğiniz kelime için istatistik verileri ve grafikleri herkes tarafından anlaşılacak bir şekilde ön plana çıkarır.
  3. Sunduğu gerçek zamanlı veriler sayesinde duyarlı içerik oluşturmak isteyenlerin işini kolaylaştırır.
  4. Anahtar kelime araştırmalarınızda kullanabileceğiniz en kapsamlı kaynaktır.
  5. Anahtar kelimeleri birbirleri ile kıyaslayabilir, hangisinin kullanım oranının daha fazla olduğunu görebilirsiniz.
  6. Yalnızca Google’ın web aramasında değil, YouTube gibi platformlar için de arama istatistiği oluşturabilirsiniz.
google trends kullanımı

SEO için Google Trends Kullanım Alanları

Google Trends SEO çalışmaları içerisinde kullanmak adına olmazsa olmaz bir hizmet haline geldi. Hizmeti etkin bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi alt başlıklar halinde anlatacağız.

SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır: Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmalarının ilk ve en önemli adımı hepimizin bildiği üzere anahtar kelimelerdir. Hacmi geniş bir anahtar kelimeleri doğru bir şekilde kullanarak SERP’lerle başarılar elde edebilirsiniz. Google Trends her ne kadar Google Keyword Planner’ın gölgesi ardında kalsa da kelime araştırmalarınız için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Google Trends, kelimelerin yükselişlerini istastiki veri, grafik ve sayısal haritalarla ortaya koymakta aynı zamanda kullanıcıların davranışlarını analiz etmektedir. Hizmet içerisinde yer alan ülke, zaman, kategori ve arama yeri filtrelerini kullanarak kelimenin kapsamlı araştırmasını yapabilirsiniz. Zaman içerisinde gösterilen ilgi seviyesini 0-100 arasında derecelendirilmiş grafiklerde rahat bir şekilde okuyabilir, cihazınıza dosya olarak kaydedebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

google trends seo analizi

SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır: Anahtar Kelimeleri Karşılaştırma

Google Trends ile belirlediğiniz anahtar kelimenin Google Web Arama, Görsel Arama, Google Haberler Arama, Google Alışveriş ve YouTube Arama motorları üzerinden arama sıklığına ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz. Görsel arama, SEO camiasında o kadar talep gören bir eylem olmamasına karşın Google Trends’te sade bir analiz imkanı sunduğu için kullanılmaktadır. Buna ek olarak normal arama yapar gibi konum ve lokasyon bazlı aramalar yapabilmeniz mümkündür.

SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır: Sezonsal Analiz

Google Trends’in SEO için kullanılma amaçlarından en belirgin olanı hiç kuşkusuz ki müşteri taleplerinin sezonsal bazlı analizini yapabilme imkanına sahip olmasıdır. Örneğin “Eurovision” gibi bir arama yaparsanız bu dediğimizi somut bir şekilde anlayabilirsiniz. Eurovisin Yarışması yılın bir günü yapılan bir etkinlik olduğu için belli bir sezon trend olacaktır. Mayıs ayında gerçekleştirilen yarışmanın arama hacmi mayısa kadar yükselmekte, mayıstan sonra düşmektedir. Belli bir sektör üzerinden bu yaklaşımı örnek aldığımızda da anlamlı sonuçlar elde edebiliriz fakat bu analizleri Google Keyword Planner gibi hizmetlerle desteklemeniz de oldukça önemlidir. 

Google Trends ile Ön Plandaki Konular

Google Trends’i vazgeçilmez kılan özelliklerinden biri gerçek zamanlı bir çalışma prensibine sahip olmasıdır. Bu konuda geliştirilen pek çok SEO aracı vardır ama bu oranda bir veri gerçekliğine ulaşamamıştır. Google Trends’in sayfasına ulaşarak son 24 saat içerisinde yayınlanmış makaleler ile arama ilgisine yönelik gerçek zamanlı bilgilere erişebilirsiniz. Bu sayede ön plana çıkan konularla nokta atışı yapabileceğiniz duyarlı içerikler üretebilirsiniz. Yalnızca siteniz içerisinde değil sosyal medya platformları içerisinde de yükselişe geçebilirsiniz.

SEO için Google Trends Nasıl Kullanılır ve Önemi Nedir, isimli yazımızda Google Trends hizmetinin SEO çalışmalarındaki önemini ve nasıl kullanabileceğini açıkladık.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Google Trends nedir?

Google Trends, kullanıcıların arama motorunu kullanma alışkanlıkları ile ilgili önemli veriler sunan ücretsiz bir Google hizmetidir.

Google Trends’in SEO için önemi nedir?

Google Trends sayesinde arama motoru optimizasyonu çalışmalarında gerçek zamanlı veriler sayesinde yararlı anahtar kelimeler keşfedebilirsiniz.

Google Trends ile Arama motoru optimizasyonu için neler yapılabilir?

Google Trends ile anahtar kelime analizi yapılabilir, anahtar kelimeler farklı arama motorlarında kıyaslanabilir, kelimeler farklı sorgularla kıyaslanabilir ve duyarlı içerik yazmak için ön plana çıkan konuları bulabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Google Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir