SEO İçin Yapılması Gerekenler

SEO İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde olmazsa olmaz olarak kabul edilen SEO için yapılması gerekenler listesi hem kişisel hem de kurumsal web siteler için geçerlidir. Öyle ya da böyle bir SEO çalışması yapılması sırasında mutlaka uyulması gerekenler ve tamamlanması gerekenler vardır. Bazıları çok ayrıntı olsa da tam olarak emeklerin karşılığını alma adına mutlaka dikkatli olunmalıdır. Aksi durumda yapılacakların getirisi her zaman için sınırlı kalacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için SEO  kurallarının bilinmesi ve bazı önemli unsurların yerine getirilmesi şarttır. Peki, SEO için yapılması gerekenler listesi nelerden oluşuyor?

Özgün ve Kaliteli İçerik

Site içi SEO denilince akla ilk olarak içerik gelirken SEO geliştirme bakımından mutlaka detaylara dikkat gösterilmelidir. Çeşitli içerik hazırlama programları var olmasına karşın organik şekilde oluşturulması lazımdır. SEO olmazsa olmazı içerik kabul edilirken hem doğru konu hem de doğru şekilde hazırlanmasıyla etkisini katlayabilirsiniz. Kaliteli ve faydalı olmasına azami önem verilmelidir. Tüm yönüyle özgün olmalı ve hiçbir kopya durum içermemelidir. İyi içeriklerde bulunması gereken bazı özellikler;

  • Arama hacmi yüksek anahtar kelime analizi
  • Dil ve Anlatım kurallarına uyugun içerikler
  • İlgi çekici başlık ve alt başlıklar
  • SEO uyumlu içerik konsepti

İlgi Çekici İçerik Başlıkları

İçeriklerde başlıklar ilgi çekici olmalı ve kısa kullanım tercih edilmelidir. Ayrıca anahtar kelimelerin başlıklarda bulunması da gerekir. SEO için yapılması gerekenler listesi içinde yer alan içeriklerin hazırlanması aşamasında çeşitli araçlar kullanılabilir. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ve Ahresf içindeki Keyword bölümünden popüler anahtar kelimeler aratılır. Böylelikle popüler ve çokça kullanılan kelimelerin içerikte yer alması sağlanır. Aramalarda çok daha ön sayfalarda çıkma adına bu durum değerlidir.

İçerik-Meta Uyumu Şart

Web sitede SEO için yapılması gerekenler listesinde tüm sayfalarda decsription meta tagının kullanılması vardır. Burada arama sonuçları için anahtar kelime eklemesi yapılır. Meta açıklamaları kısa ve net olmalıdır. Açıklayıcı dille oluşturulmalı ve içerikle uyumlu halde bulunmalıdır. İçeriğin hiçbir bölümünde çok ilgisiz kelime, cümle ya da etiketleme kullanılmamalıdır. Çok aşırı fazla anahtar kelime kullanımlarının yarardan çok zarar getirdiği de unutulmamalıdır. %4 anahtar kelime oranı yeterli olurken alt başlıklar eklenmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

SEO Uyumlu URL

Başta link ekleme olmak üzere sayfanın adresini belirleyen URL kısmı da yine SEO için yapılması gerekenler listesinde düzenlenir. Türkçe içerik kullanılmaması, çok uzun olmaması ve mutlaka anahtar kelimenin geçirilmesi istenir.

seo için yapılması gerekenler

SEO Uyumlu Görsel

Kullanılan görsellerin tamamı SEO uyumlu hale getirilmelidir. Boyutu ve alt açıklama kısımları bu şekilde değiştirilerek özgünleştirme sağlanmalıdır.

Backlink Alımı

Site içi sayfa bazında linkleme olduğu gibi kaliteli siteler üzerinden link alımı yapılması da daha fazla trafik çekilmesi adına önemlidir. SEO için yapılacaklar arasında doğru ve yeterli düzeyde backlink alımı da vardır. Çok yetersiz ve alt düzeydeki sitelerden aşırı sayıda link alımları ise spam durumlarını ortaya çıkardığı için dikkat edilmelidir.

Sosyal Medya Etkileşimleri

Mevcut içeriklerin daha geniş kitlelerce görülmesi adına tüm sosyal medya hesaplarının aktif kullanılması, etkileşim yapılması ve paylaşımların devam ettirilmesi gerekir. Site tanıtımları şart olurken SEO için yapılması gerekenler listesi etkili ve doğru reklam unsurlarını da kapsar.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO çalışmaları yapılırken, web sitesinin ihtiyaçları ve gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Profesyonel bir ekip ile çalışılmalı ve çalışmalar yakından takip edilmelidir.

SEO Çalışmaları İlk Olarak Ne ile Başlar?

SEO çalışmaları ilk olarak web sitelerini ve rakip sitelerini analiz etmek ile başlar. Bu analizler sonucunda bir yol haritası belirlenir ve yapılacak olan tüm çalışmalar bu yol haritası çerçevesinde yürütülür.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, arama motorları optimizasyonlarının en önemli bölümlerinden birisidir. Site içerisinde yer alan teknik unsurlar iyileştirilecek ve güncel bir hale getirilecektir. Görsel düzenlemeleri, içerik oluşturma, link yapısı gibi detaylar geliştirilecektir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir